היצרות תעלת עמוד השדרה

לאחר גיל 50 מזדקנים המבנים האנטומיים שבתעלת השדרה (דיסקים, רצועות ומפרקים) ובולטים לתוך תעלת השדרה. השינויים האלה גורמים ללחץ על העצבים היורדים לרגליים ומכאן לכאבים ולמוגבלות תנועתית.

עם התפתחות השימוש בדימות (רנטגן, אולטרה-סאונד, CT ו MRI) גילו מחקרים רבים שלאחר גיל 60 ל- 30-40% מהאוכלוסייה הבריאה, שלא סובלת מכאבי גב, יש היצרות התעלה. במקרים אלו ההיצרות אינה גורמת לכאב ומוגבלות בתנועה מכיוון שלא התפתחה סביבה דלקת. לכן, במקרים של היצרות התעלה המלווים בכאבים ומוגבלות תנועתית יש לטפל בדלקת בצורה יסודית.

בחרו את הטיפול המתאים:

  1. אורטוקין בהנחיית  CT
  2. פעולה פולשנית של הזרקת סטרואידים בהנחיית  CT

זריקת אפידורל של סטרואידים או אורטוקין, בליווי הדמיית CT

נעשית כחלק ממגוון גדול של אמצעים בהתמודדות עם כאבי גב על רקע פריצות דיסק, בלטי דיסק, שינויים ניווניים והיצרות תעלת השדרה.

מטרת ההזרקה אל החלל האפידורלי היא להפחית את הלחץ שנוצר על העצבים בשל הבצקת והנפיחות, שהן תוצאה של תהליך דלקתי שמלווה את השינויים המבניים בגב.

חשוב להבין: מרבית הכאבים נובעים כתוצאה מהתהליך הדלקתי שמלווה את השינוי המבני ולא מעצם השינוי המבני עצמו.

מה היתרון בשיטה זו לעומת זריקת אפידורל בשיקוף?

זריקת אפידורל תחת הדמיית CT מבטיחה דיוק מרבי בזמן ההזרקה לאזור הרצוי.

הדמיית CT אשר מציגה חתכים לאורך עמוד השדרה מאפשרת לאבחן במדויק את מקור הכאב, ולהזריק את משכך הכאבים ואת נוגדי הדלקת ישירות למקור.

מה החומר שהוזרק?

סטרואידים, למשל קורטיזון, או אורטוקין (טיפול ביולוגי טבעי מבוסס על ריפוי עצמי המשתמש בחלבונים האוטולוגים של המטופל)

מה אחוז ההצלחה לטיפול זה?

הסלקציה של הפציינטים מאד חשובה כדי להשיג שיעור הצלחה די גבוה .

ד"ר בן שושן דורש יעוץ רפואי מומחה עם התיק הקליני והדמייתי לפני כל החלטה טיפולית.

במקרים מסויימים אין לבצע פרוצדורת הזרקת אפידורל ועדיף אופציה ניתוחית או אחרת.

הרופא יתן הערכתו לגבי הממצאים ההדמייתים ויבצע בדיקה קלינית.

חשוב מאד להגיע ליעוץ עם כל הדיסקים של צילומי CT או MRI

תוך כמה זמן מרגישים בשיפור?

השפעת הסטרואידים מתחילה להיות מורגשת בהדרגתיות כעבור 24 שעות ועד חודש עד לשיפור מלא.

השפעת האורטוקין (orthokine) מתחילה להיות מורגשת באופן מיידי או הדרגתי וממשיכה זמן רב לאחר הפרוצדורה.

מי מגיע אלינו לטיפול?

  • אנשים רבים מגיעים לאחר שניסו שיטות רבות, קונבנציונאליות או אלטרנטיביות. שיטות אלו הן אכן מומלצות ורצוי לנסותן בשלבים הראשונים. המלצת הרופאים הינה על מנוחה במיטה במשך שבועיים, משככי כאבים, דיקור סיני, שיאצו, הידרותרפיה, שחיית גב, פלדנקרייז או כירופרקטיקה להפחתת הכאב ועל פיזיותרפיה שמסייעת לחיזוק שרירי הגב. טיפול פיזיותרפי להחזרת התנועה מביא פעמים רבות לשיקום מערכת ייצוב השרירים. לרוב, העצב מתאושש מהלחץ שגרם הדיסק הלוחץ. לאחר מספר שבועות, בעזרת טיפולים פשוטים ושמרניים אלה 80% מהמטופלים מחלימים.
  • קהל מטופלינו מגיע במקרים בהם יש לחץ מתמיד על העצב הגורם לכאב בלתי נסבל ותחושת נימול ואז מבוצע טיפול של זריקת אפידורל של סטרואידים, אשר נעשית בצמוד לעצב הפגוע. היא מפחיתה ומייבשת את הבצקת ואת הנפיחות סביב העצב.
  • כמוצא אחרון בלבד מבוצע ניתוח להסרת הדיסק

ומה לגבי הקרינה?

כמות הקרינה אליה נחשף המטופל ממכשיר ה-CT במהלך טיפול כזה היא קטנה מאוד בהשוואה לכמות קרינה אליה נחשף מטופל בזמן בדיקת CT אבחנתית רגילה לעמוד השדרה. השימוש ב- CT מאפשר דיוק מקסימלי וסיכון מינימלי. מחקרים שונים מצביעים על כך שהטיפול בהנחייתCT הינו מדויק יותר מטיפול בהנחיית שיקוף ב 30-40%