זריקות קורטיזון לברך

אחד מהטיפולים הרפואיים להקלה על כאבים כרוניים אלו הם זריקות קורטיזון. בזריקות הללו הסטרואידים מסייעים מאוד בהקלה על כאבים על ידי המיקוד בדלקת שאחראית על הופעת הכאבים. אנשים הסובלים מכאבי ברכיים נהנים מהקלה משמעותית של הכאב בעקבות טיפול זה.

זריקות קורטיזון לברך הינן זריקות מועילות מאוד עבור אנשים הסובלים מכאבי ברכיים כרוניים. הזריקות הללו מסוגלות לגרום להקלה משמעותית על הכאבים העזים באזור אם כי ההקלה על הכאבים היא זמנית בלבד וכן ישנו סיכון מסוים, כאשר נוטלים את הזריקות הללו באופן קבוע.

זריקת קורטיזון – האם זו זריקה בטוחה לכולם?

כאמור קיים סיכון מסוים כאשר נוטלים את זריקות הקורטיזון באופן קבוע. על כן קיימת ההמלצה שלא לקבל יותר משתיים עד ארבע זריקות קורטיזון בשנה. המומלץ ביותר הוא לתכנן ולתזמן את הזריקות בהפרשים מסודרים של שלושה חודשים לכל הפחות. מלבד זאת חובה להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לסיכונים בעקבות הזריקות במצבים הבאים:

  • כאשר ישנה דלקת בעור כתוצאה מזריקה קודמת.
  • כאשר מדובר בדלקת מפרקית זיהומית.
  • כאשר נצפתה תגובה אלרגית בעקבות זריקת הקורטיזון הקודמת.
  • כאשר המטופל נוטל תרופות מדללי דם.

זריקת קורטיזון לברך עשויה לגרום להקלה משמעותית על הכאבים אך חובה לקחת בחשבון את כל אותן תופעות לוואי כמו גם חובה להתחשב במצב הכללי ובתופעות שהתעוררו בעבר לאחר זריקות הקורטיזון, זאת בכדי שהזריקות אכן יועילו.

קורטיזון – תרופה זמנית או פתרון?

ישנם מצבים רבים אשר בהם מדובר בדלקת אותה ניתן יהיה לרפא לגמרי באמצעות זריקת הקורטיזון. אך ישנם מקרים אשר בהם מדובר בדלקת כרונית שתצריך את המשך הטיפול אחת לתקופה.

זריקת קורטיזון לברך תופעות לוואי

זריקות הקורטיזון כוללות מספר תופעות לוואי אפשריות.

  • כאב ונפיחות הגורמים להחמרה של הדלקת אך זה יחלוף לאחר מנוחה קצרה של יום או יומיים.
  • רמות סוכר גבוהות – הסטרואידים עשויים להשפיע על עלייה ברמת הסוכר ועבור חולי סוכרת מדובר בסיכון משמעותי.
  • תגובה אלרגית לקורטיזון –זוהי תופעה נדירה למדי.

אם נשתמש בחכמה ובזהירות בזריקות הקורטיזון נהנה מתוצאות טובות ואיכות חיים משופרת.