טיפול בפריצת דיסק בצוואר

טיפול בפריצת דיסק – כל הסוגים והאפשרויות!

חוליות עמוד השדרה ממוקמות לכל אורך הגב, החל מהצוואר ועד למותניים. בין החוליות השונות בגב ישנם "דיסקים" – מבנים טבעתיים שנועדו לבלום זעזועים בעמוד השדרה, ולאפשר את התנועה החלקה שלו. כאשר נוצר, מסיבה כלשהי, לחץ חזק על החוליות, יכול להיווצר מצב שבו גרעין הדיסק דוחק את הטבעות הסיביות שעוטפות אותו, ולגרום לקריעה ולזליגה שלהן, מה שגורם לכאבים חזקים מאד. טיפול בפריצת דיסק הוא חשוב מאד, על מנת לחזור לתפקוד תקין. לעיתים קרובות ניתן לטפל בבעיה בשיטות שמרניות, ורק במקרים שבהם הטיפולים השמרניים אינם מספיקים, מפנים את המטופל לניתוח לתיקון המצב.

טיפול בפריצת דיסק מותני

פריצת דיסק מותני הוא פריצת דיסק באזור התחתון של עמוד השדרה, באזור המותניים. ישנם מקרים רבים שבהם קיימת פריצת דיסק, אך היא אינה מורגשת ואינה יוצרת כאבים. במקרה כזה, אין צורך בטיפול כלל. אולם אם נגרמים כאבים, חשוב לטפל במצב. כטיפול שמרני, חשוב שלא לשכב במיטה במשך שעות רבות, אלא להיפך, לבצע פעילות על מנת לזרז את ההחלמה של המקום. חשוב, עם זאת, להימנע מכאב, כלומר יש לבצע כל פעולה שאינה גורמת לכאב, ולהימנע מאלו הגורמות לכאב. ניתן להיעזר בחגורת גב על מנת להקל על הכאב, ומומלץ שלא לבצע תנועות פתאומיות עם הגוף. במידה והטיפולים השמרניים אינם פותרים את הבעיה – ניתן לפנות לטיפול פולשני.

טיפול בפריצת דיסק בצוואר

פריצת דיסק בצוואר היא נפוצה פחות, משום שהצוואר נושא פחות משקל משאר חלקי הגב. עם זאת, תנועה לא נכונה של הצוואר, חבלה וגורמים נוספים עלולים לגרום לפריצת דיסק כזו. במקרה של פריצת דיסק בצוואר, מומלץ להיעזר במשככי כאבים ובתרופות אשר מפחיתות דלקות, ולבצע טיפולי פיזיותרפיה מתאימים. לעיתים יש צורך בקיבוע של הצוואר עד להחלמה של האזור, ולרוב מומלץ לדאוג לחימום של הצוואר באופן קבוע, ולחיזוק הדרגתי של שרירי הצוואר. לאחר פריצת דיסק בצוואר, חשוב מאד להפחית מן העומס שעל הצוואר ככל האפשר. אם הטיפולים השמרניים אינם מספיקים, וישנם כאבים חזקים, ניתן לפנות לניתוח, שבו מחליפים את הדיסק הקיים בדיסק מלאכותי. הניתוח לרוב מסייע ומקל על הכאבים במקום.