כאבים בגב תחתון

כאבים בגב תחתון – מה זה אומר?

חולים רבים עם כאבים בגב תחתון פונים אל הרופא בחשש על מנת לברר האם מדובר בפריצת דיסק. חשוב לדעת כי רק בכשלושים אחוזים מהמקרים אכן מדובר בפריצת דיסק. כאשר אכן מדובר בפריצת דיסק, לא תמיד יהיו אלו כאבים ממוקדים דווקא באזור הגב התחתון וחשוב להכיר את התסמינים.

כאבים בגב התחתון לא מעידים בהכרח על פריצת דיסק. כדאי לדעת, גם כאשר מדובר בפריצת דיסק אין זה אומר שהחולה יהיה חייב לעבור ניתוח על מנת לשקם את הדיסק שנפרץ. ישנם מקרים אשר בהם ניתן לפתור את בעיית כאבי הגב תחתון טיפול טבעי יעיל שיצליח לשקם את האיזור שניזוקה.

נלמד מעט על פריצת דיסק. מהי, וכיצד היא נגרמת, כמו גם מה הם דרכי הטיפול.

כאבי גב תחתון פריצת דיסק

עמוד השדרה שלנו מתחיל מהמוח והוא ממשיך עד עצם הזנב. עמוד השדרה מכיל  32 חוליות אשר מחוברות ביניהן באמצעות מפרקים, רצועות וכמובן שרירים. כל אלו אחראים על גמישות התנועה שלנו תוך שמירה על היציבות. מחוט השדרה יוצאים שורשי עצבים אשר אחראים על העצבוב התחושתי ועל התנועה של חלקי הגוף השונים. ישנם גם הדיסקים הבין חולייתיים אשר אלו אחראיים על ייצוב חוט השדרה ועל בלימת זעזועים, כאשר אלו משמרים אף הם את יכולת התנועה של עמוד השדרה שלנו.

כל דיסק הינו  יצירה נפרדת העשוי מעטפת וגרעין. כאשר הגרעין יוצא מתוך המעטפת זוהי בעצם פריצת דיסק.

אז מה בעצם גורם את אותם כאבי גב תחתון ? הדיסק שפורץ החוצה מפעיל לחץ כואב על שורשי העצבים וגם על חוט השדרה והכאב שנוצר עשוי להיות כאב בגב התחתון אך הוא עשוי להקרין לאזורים נוספים בגוף.

כאבי גב תחתון טיפול טבעי

חשוב לדעת כי לא כל טיפול בכאבי גב תחתון חייב להיות טיפול פולשני כירורגי. במקרים רבים ניתן לטפל בכאבי גב תחתון בטיפול טבעי, שמרני, על ידי מנוחה ומעט פיזיותרפיה.

אמנם במקרים חמורים יותר, כאשר פריצת הדיסק גורמת לבעיות חמורות יותר כמו שיתוק של הגפיים או איבוד שליטה על הסוגרים –  לא יהיה מנוס מניתוח. טיפול כירורגי בכאב גב תחתון חייב להיעשות על ידי רופאים ומנתחים מומחים על מנת שהניתוח אכן יהיה יעיל ויפתור את הבעיה.