פובלגיה

פובלגיה: כאבים באזור האגן? מוגבלות בתנועה?

כאבים באזור האגן עלולים לנבוע ממספר סיבות. מדובר בכאב חד שעשוי להקרין לכיוון הרגלים ולפגוע ביכולת לתפקד – זריקות אורטוקין להקלה ולריפוי.

האגן הוא אחד האזורים המשמעותיים ביותר ליציבות של הגוף שלנו, לא פלא שכאשר מתרחשת פגיעה באגן עלול האדם לסבול מכאבים עזים ואף ממוגבלות משמעותית. אם בעבר לא אובחנו לעומק תופעות של פגיעות באגן הרי כיום הרפואה מכירה את האיזור טוב יותר ולכן מסוגלת לאבחן בצורה מדויקת תופעות ונזקים באזור. כמו כן התפתחו שיטות טיפוליות שונות להקלה על הכאב ואף לריפוי המצב. עבור כל מקרה יש למצוא את שיטת הטיפול המתאימה והיעילה.

סיבות וגורמים לתופעה של פובלגיה

  • חבלות ספורט – פעילות ספורטיבית עלולה לפגוע בחלקים שונים בגופו של הספורטאי. ריבוי בעיטות ופעולות נוספות שמטילות עומס רב על האגן עשויות לגרום לפגיעה בעצמות החיק.
  • הריון – נשים בהריון עשויות לסבול מתופעה בגין עומס משקל על עצמות האגן לצד גמישות יתר של עצמות האגן כהכנה לתהליך הלידה. ניתן לומר כי באופן כללי נשים עשויות לסבול מהתופעה יותר מגברים בשל מבנה האגן שלהן. כמו כן העומס בחודשי ההיריון המתקדמים לצד השינויים ההורמונאליים יגרמו לפובלגיה.

כאשר אדם סובל מכאבים בעצמות האגן חשוב ראשית לאבחן בצורה נכונה את המצב, כיוון שאבחון נכון הוא שלב ראשון בביצוע הטיפול הנכון. לכן, יתושאל החולה וייבדק היטב בשביל למצוא את ההגדרה המדויקת. במקרה שיתברר שמדובר בפובלגיה יומלץ על טיפול מתאים ביחס לחומרת המצב ובכן בהתייחס לגורמים.

במקרים חמורים מאוד יומלץ על טיפול כירורגי ובמקרים קלים על טיפול שמרני שיכלול מנוחה ובחירה בתנוחות מתאימות למצב. יש מקרים רבים בהם זריקות אורטוקין יוכלו להציל את המצב ולהקל בצורה ניכרת על הכאבים. הזריקות פועלות בצורה טבעית והפעולה שלהן היא אנטי דלקתית. הטיפול יועיל ויקל על הכאבים שנגרמים כתוצאה מהחבלה או מהתופעה שנגרמה בשל הריון.

פובלגיה זו תופעה מעיקה שמוכרת בקרב נשים אך קיימת גם אצל גברים. הכאב חד והמוגבלות משמעותית. טיפול מתאים יוכל להקל על הכאב ולזרז תהליך של ריפוי.