פריצת דיסק גב תחתון

משום מה רווחת דעה כי ברגע בו מתקבלת אבחנה על פריצת דיסק גב תחתון או פריצת דיסק בגב עליון, הרי שברור כי מדובר בצורך בניתוח. חשוב לדעת, כי לא תמיד יהיה צורך לבצע ניתוח על מנת לפתור את הבעיה. אך גם כאשר אין מנוס מביצוע הניתוח, עדיין לא מדובר בסוף העולם. יש חיים ואפילו חיים טובים מאוד – גם לאחר הניתוח.

כמעט כולנו סובלים מפעם לפעם מכאבי גב תחתון או עליון. לא תמיד מדובר בבעיה חמורה ועל פי רוב חולף הכאב מאליו. אך במקרים רבים אנחנו מגלים כי מדובר בתופעה מוכרת עד כאב של  פריצת דיסק בגב התחתון או בגב העליון. משום מה רבים סבורים כי הפתרון לפריצת דיסק זה רק ניתוח. האמת היא שבמקרים מסוימים אכן לא יהיה מנוס מביצוע ניתוח לצורך ריפוי ופתרון הבעיה, אך ישנם מקרים רבים אשר שם לא נזדקק כלל לסכין הניתוחים והחולה יחלים לגמרי.

ניתוח פריצת דיסק גב תחתון – איך זה מתבצע?

הניתוח לפריצת דיסק מתבצע כאשר המנותח מורדם בהרדמה מלאה והוא שוכב על בטנו. את הניתוח ניתן לבצע בכמה וכמה שיטות שונות, אך לרוב מבצעים את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית. כלומר הניתוח נעשה על ידי חתכים מינימליים כאשר מצלמה זעירה מאפשרת למנתח לבחון מה קורה בתוך גופו שדל החולה. יש גם את הניתוח המבוצע בגישה הפתוחה אשר דורש את הביצוע של החתכים הרחבים יותר – יחסית.

מה עושים בניתוח?

ישנם כמה וכמה טכניקות אשר בהם משתמשים בהתאם למצבו של החולה.

  • ניסור חלק מהדיסק – ההליך הזה יכול להתבצע במצבים הקלים יותר כאשר חלק מהדיסק יכול להישאר במקומו ומנסרים רק את החלק הבעיתי.
  • הסרת הדיסק – במקרים חמורים אשר בהם אין אפשרות להשאיר את הדיסק מסירים אותו לגמרי ובמקומו משתילים דיסק מלאכותי. הדיסק המלאכותי הינו דיסק גמיש ובעל כושר עמידות גבוה אך אין כל השוואה לדיסק הטבעי הבין חולייתי לבין התחליף המלאכותי.
  • חיבור לוחית מתכת בין החוליות – טכניקה זו מבוצעת על ידי חיבור של לוחית מתכת בין החוליות מהמקום שם הוצא הדיסק הבעייתי. המטרה של הלוחית היא חיבור מחדש של העצם.

חשוב לדעת כי כמו בכל ניתוח גם כאן ישנם סיכונים הן בשל ההרדמה והן בעקבות הניתוח עצמו אשר עלול לגרום לזיהומים או לפגיעה בקרום של חוט השדרה ובמקרים נדירים עשויה פריצת הדיסק לחזור על עצמה. אך כאשר הניתוח מבוצע בידיים מקצועיות סיכויי ההחלמה גבוהים מאוד.