קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס – מה עושים?

גיד האכילס הוא הגיד החזק ביותר וגם הגדול ביותר שחוצה את מפרק הקרסול. התפקיד של גיד האכילס הוא לאפשר את תנועת הכיפוף של מפרק הקרסול כאשר הוא זה שבעצם אחראי על הובלת כל הגוף קדימה בעת שאנחנו הולכים או רצים. קרע בגיד אכילס עשוי לקרות אצל אנשים מבוגרים אשר אצלם נחלשו הגידים או אצל ספורטאים חובבנים שלא מקפידים על פעילות עקבית וקבועה.

גיד האכילס שהוא הגיד הגדול והחזק ביותר בגופינו ממוקם בחלק האחורי של השוק והקרסול כאשר אנחנו יכולים לחוש אותו מעל עצם העקב. הקרע בגיד האכילס עלול להתרחש בעת כיווץ חזק של שריר התאומים. שרירי התאומים נמצאים בהמשך ישיר לגיד האכילס כאשר מופעל באותו זמן כוח דריכה שמתנגד לתנועת הכיפוף.

האוכלוסייה החשופה לתופעה של קרע חלקי בגיד אכילס או קרע מוחלט בגיד הינו הגיל המבוגר אשר גידיו נחלשו עם השנים והם חשופים לפגיעות כאשר כל חבלה או תאונה עשויות להסתיים בקרע בגיד האכילס.

קרע בגיד האכילס – סימנים

איך אני יודע כי זה מה שקרה לי? בדרך כלל יהיה הסימן הראשון – כאב פתאומי וחד מאוד בחלק האחורי של הקרסול. מטופלים רבים מתארים כי הם חשו בבעיטה חזקה באזור הקרסול האחורי וכאשר הסתובבו לא ראו אף אחד שאשם במחדל. כאשר אכן מדובר בקרע בגיד ניתן יהיה להבחין בנפיחות וגם סימנים כחולים הנובעים בעקבות דימום מהגיד הקרוע. אדם הסובל מקרע בגיד יצלע, יתקשה ללכת מהר או לרוץ.

קרע בגיד אכילס טיפול

הטיפול בקרע בגיד האכילס יכול לכלול טיפול ניתוחי וטיפול שאינו ניתוחי. כאשר אנחנו חוששים להכניס את המטופל לניתוח בעקבות העבר הרפואי שלו או תרופות אותם הוא נוטל ועוד, אזי תהיה ההעדפה לטיפול ללא ניתוח. זה יכלול קיבוע בגבס למשך כשישה שבועות ולאחר מכן טיפול פיזיותרפיה לשיפור הטווחים של התנועה.

כאשר מתאפשר ההליך הניתוחי קיימת העדפה לביצוע הניתוח בשל התיקון האנטומי המושלם כמו גם מניעת קרעים של הגיד בעתיד. לאחר הניתוח מגבסים את הרגל למשך שבועיים כאשר לאחר מכן היא יכולה לחזור לתפקוד רגיל.