קרע בשריר

כאשר אנחנו חשים במהלך פעילות גופנית בכאב בחלקו האחורי של השוק מתחת למפרק הברך זה עשוי להיות בגלל מתיחה של השריר ובמקרים חמורים יותר אף בקרע של שריר התאומים.  קרע בשריר התאומים כמו גם קרע בשריר הסוליה זהו סוג של פציעה כרונית הנוטה לחזור על עצמה שוב ושוב.

הנפגעים מקרע בשריר התאומים מתארים כיצד במהלך פעילות גופנית ספורטיבית ונמרצת, כאשר הם מלאי עזוז ומרץ, הם נבלמו בפתע פתאום בעקבות תחושת כאב חדה שדימתה מעין פגיעה של קליע רובה ברגל. הפציעות בשוק האחורי אלו סוג הפציעות השכיחות ביותר. ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכויים להיפצע ולגרום קרע בשריר התאומים בינהם ניתן למנות את גורם הגיל כאשר ככל שמדובר באדם מבוגר יותר הרי שהשרירים שלו רגישים וחשופים יותר מפני פגיעה, המקצוע בו עוסק האדם כמו גם סוג הספורט עשויים אף הם להשפיע.

ככל שהאבחון יהיה מהיר יותר ומדויק יותר יתאפשרו הטיפול והשיקום היעילים והדבר ימנע את התפתחותם של קרעים חוזרים.

מהם הסימנים לקרע בשריר?

התסמינים שמופיעים בעת של קרע בשריר התאומים או של שריר הסוליה עשויים להשתנות בהתאם לחומרת הפציעה. קרע חלקי בשריר התאומים יהיה שונה מקרע מוחלט בשריר. בדרך כלל יהיו הכאבים באזור השוק האחורי כאשר הם מקרינים לכיוון הברך והקרסול.

בעת הפציעה, ייתכן שיתווסף גם רעש של קריעה והכאב יהיה מלווה בצליעה ועווית של השרירים כמו גם חוסר יכולת לדרוך על הרגל כאשר הדבר תלוי כמובן בחומרת הפציעה. אזור השוק יהיה בדרך כלל רגיש למגע וכעבור זמן קצר, שעות או ימים תתווסף גם בצקת וכן יופיע שטף דם ממקום הפגיעה, בדרך כלל מאזור הקרסול. כעבור מספר ימים כאשר הדם יתחיל להיספג ישתנה הצבע הכחול העז לסגול וצהוב עד שבתום הספיגה של הדם ייעלמו כתמי הדם לגמרי.

קרע בשריר התאומים טיפול

לא כל כאב המתעורר בשריר התאומים מצריך טיפול. אך קרע בשריר מחייב התייחסות כמו – קירור של השריר, הגבהה של הרגל, הימנעות ממתיחה, מנוחה וכדומה. אם כל אלו לא הועילו לאחר כשלושה ארבעה ימים, מומלץ לפנות לצורך קבלת טיפול. טיפול בקרע בשריר התאומים יהיה בדרך כלל על ידי פיזיותרפיה מתאימה, עיסוי של השריר, שימוש בגלי הלם וכדומה.

קרע בשריר טיפול נכון – רק על ידי רופא מומחה ובעל ניסיון בתחום.