תחליף לניתוח החלפת ירך

תחליף לניתוח החלפת ברך – כל האפשרויות!

לא מעט אנשים סובלים מבעיות ברכיים מסיבות שונות. הברכיים נושאות עליהן משקל רב – כמעט את כל משקל הגוף של האדם, ולכן הן נוטות לסבול משינויים דלקתיים או ניווניים, אשר עלולים להגיע עד למצב של הגבלה בתנועה. לעיתים, גם לאחר חבלה מסוג כלשהו נוצר צורך בטיפול מתאים למפרק הירך או הברך. בדרך כלל, במצב כזה המטופל מופנה לניתוח החלפת ברך. אולם האם ישנן חלופות לכך?

ניתוח החלפת ירך

ניתוחים להחלפת מפרקי הירכיים והברכיים הם ניתוחים נפוצים מאד – הנפוצים ביותר בין כל סוגי הניתוחים להחלפות מפרקים. לשם המחשה, בארץ מבצעים מידי שנה כ-4000 ניתוחים להחלפת ברך. בניתוחים אלה מכניסים שתל לאזור המפרק, אשר יוצר מעין ציפוי מעל לברך הקיימת. לרוב מחליפים את המשפט המפרקי, אשר סובל מן הבעיות, במשטח מתכתי. השתל כולו מקובע, באמצעות צמנט אקרילי, אל העצם. ישנם סוגים שונים של ניתוחים, כאמור, להחלפת מפרק הירך, להחלפה של מפרק הברך כולו או להחלפה חלקית שלו בלבד. אולם האם הניתוחים הללו הם האופציה היחידה לטיפול?

תחליף לניתוח החלפת ירך

בדרך כלל, לפני שהרופאים ממליצים על ניתוח להחלפת ברך או ירך, הם מציעים מגוון סוגים של טיפולים שמרניים. הטיפול בבעיות מתחיל בהתאמה של פעילות גופנית, בהמלצות לירידה במשקל (שכן רבים מן הסובלים מכאבי ברכיים סובלים גם מעודף משקל), בתרופות נוגדות כאב ולעיתים תרופות טיפוליות שונות, ובשימוש בעזרי הליכה – מקל הליכה, הליכון וכן הלאה. לעיתים קרובות, עם זאת, הטיפולים השונים אינם מועילים מספיק, והמטופל סובל מכאבים חזקים בברכיים או במפרק הירך – כאבים אשר פוגעים באיכות החיים של המטופל. במצב כזה, בדרך כלל מפנים לניתוח. אולם בכל הנוגע לניתוח להחלפת ברך, ישנם כיום תחליפים יעילים מאד, למקרים רבים. כך, למשל, קיים כיום מתקן אותו ניתן להשתיל מעל לברך, ואשר נועד להפחית זעזועים ועומס מעל הברך. השתל מתפקד, למעשה, כבולם זעזועים, כך שהוא מפחית מן הנזק שנגרם לסחוס, ואשר גורם לכאבים. הפיתוח הזה הגיע בעקבות תלונות על הניתוחים להחלפת המפרק.