20 שנה ל-MRI

עשרים שנה למכשיר ה- :MRI

אז מה באמת הוא מציע לכם?

עולם הדימות הרפואי מתפתח ללא הפסקה ומציע בדיקות שמאפשרות לאתר ולאבחן מצבים ומחלות בגוף באופן מדויק, ובחלק מהמקרים גם לטפל בהם תוך כדי הבדיקה. אז מתי יומלץ CT ומתיMRI ?
מהם ההבדלים בין הבדיקות? ומהו החידוש הייחודי שמוצע רק במרכז הרפואי מעייני הישועה?

מאת: הדס אפיק. מגזין "בתוך המשפחה", גיליון נובמבר 2016

לפני כעשרים שנה פרצו מכשירי ה MRI – לעולם הרפואי והביאו עמם בשורה של ממש – סריקות לא-פולשניות המאפשרות להמחיש
איברים פנימיים בגוף באופן מדויק ומקסימאלי, ללא כל חשיפה לקרינה. תקוות רבות תלו בהן, בבדיקות ה- MRI, קיוו שיוכלו בעזרתן לאתר גידולים, לאבחן מחלות שונות, לדמות פריצת דיסק בעמוד השדרה באופן מדויק ביותר ועוד ועוד.

בשנה זו, כאשר מציינים עשרים שנה להולדת ההמצאה המהפכנית, אומר ד"ר סטפן בן שושן, מנהל יחידה רדיולוגיה אבחנתית ופולשנית בבית החולים 'מעייני הישועה )לשעבר ב'איכילוב') ומנהל הדימות של ה- MRI ב'מעייני הישועה', כי מכשיר ה- MRI הוא באמת פלאי ומביא הרבה ברכה ורפואה לעולם.

"ה- MRI הוא למעשה הטכניקה ההדמייתית המשוכללת ביותר שקיימת בתחום ההדמיה", הוא מסביר. "זוהי טכניקה מיוחדת מאוד, כיוון שבניגוד ל- CT  או לצילומי רנטגן, שיש בהם קרינה משמעותית, כאשר מדובר ב- MRI  אנו משתמשים בשיטת התהודה המגנטית, שלא מעבירה שום קרינה למטופל. כך אפשר לטפל באופן חופשי גם באישה לפני לידה או בילדים קטנים ללא שום דאגה".

ד"ר בן שושן אומר, שה- MRI גם מתייחד בכך שניתן לראות דרכו תמונה באופן יותר איכותי ועמוק מאשר ב- CT. "אמנם ה-CT משמש גם כן לזיהוי הרקמות הרכות, אך דרך ה- MRI ניתן לזהות גם את הרקמות הרכות, גם את השטחיות וגם את העמוקות באופן המדויק ביותר ולכן הוא נחשב לבדיקה יעילה וברמה גבוהה יותר מה-CT.

רכככ

MRI  לא לכולם?

אך למרות היעילות הגדולה של מכשיר ה- , MRI עדיין אפשר לראות שהרופאים ממעטים לשלוח אליו, ומעדיפים לעתים קרובות אפשרויות אחרות כמו בדיקת CT ובחלק מהמקרים מסתפקים אפילו בצילום רנטגן.

מדוע לא שולחים תמיד ל- MRI?

"קודם כל יש עניין של זמינות" ,מסביר ד"ר בן שושן. "בכל הארץ קיימים בסך הכל כ 12- מכשירים של MRI והתורים לבדיקות ארוכים מאוד. אמנם בשנים האחרונות יש יותר אישורים ויותר בדיקות, אבל עדיין, קופות החולים מאוד מקשות את הדרך ולא תמיד מאפשרות למטופלים לעבור בדיקתMRI . זה חבל כי יש מצבים בהם זקוקים דווקא ל- MRI ולא מקבלים אותו".

לאילו מצבים למשל אתה מתכוון?

"יש מקרים בהם MRI מזהה יותר טוב רקמות רכות מאשר CT . גם כשמדובר בתהליכים מסרטנים אפשר לראות אותם באופן האופטימלי ביותר רק דרך ה MRI – . צריך גם להבין שיש מחלות מסוימות בהן צריך לעקוב ולבצע אחת לחצי שנה בדיקת דימות. במקרים כאלו גם אם ה- CT יכול לספק אותנו מבחינה מקצועית, נעדיף שלא להשתמש בו ויהיה מומלץ להשתמש ב- MRI כדי למנוע את הקרינה".

טוענים שה- MRI היא בדיקה מאוד יקרה, האם נכון?

"נכון ולא נכון", משיב ד"ר בן שושן". בדיקה פרטית של MRI עולה כ 2200- שקלים בממוצע, אבל נבדקים שמקבלים אישור של קופות החולים מקבלים את הבדיקה לרוב רק בסכום סמלי של כ 400- שקלים. עם זאת, לא תמיד הקופות מאשרות את בקשת הרופא ל- MRIשבעיניי זה שערורייתי. כי רק בארץ זה עובד ככה, ובחו"ל אם רופא מפנה ל MRI – מיד מממנים זאת, בלי לשאול שאלות".

האם עיכובים כאלו עלולים לעלות לפי דעתך בחיי אדם?

"קשה לי להשיב על כך, אבל בוודאי שלעיכובים כאלו יכולות להיות תוצאות הרות גורל. לפני זמן לא רב תפרסם למשל שכירורגים מבית חולים מפורסם בארץ סירבו לנתח את החולה בגלל חוסר זמינות בבדיקת MRI . לחולה היה גידול במוח והם טענו שאין ביכולתם להגיע אליו באופן נכון, כי CT לא מספק להם שיקוף נאות. אין ספק שזוהי תוצאה איומה ונוראה".

הבשורה: רדיולוגיה פולשנית

מאז שהומצא מכשיר ה- MRI, הוא אכן הצליח לחולל פלאות: אבחונים רבים נעשו בזכותו, מחלות רבות טופלו שלבים ראשוניים ביותר הודות לזיהוי המוקדם דרך המכשיר. אבל גולת הכותרת שמתאפשרת הודות למכשיר ה- MRI היא ללא ספק הפרוצדורה הטיפולית שנעשית תוך כדי הדימות, וכשד"ר בן שושן מדבר על כך זה שמע לא פחות מאשר גאוני: "זוהי טכנולוגיה חדשה שנקראת 'רדיולוגיה פולשנית'," הוא מסביר. "אני בינתיים היחיד בארץ שמבצע אותה, ומדובר לא רק בבדיקה אלא גם בטיפול שנעשה תחת ה-MRI . אני מחדיר את המחט ומבצע הזרקה באופן המדויק ביותר, הודות לכך שאני יכול לראות הכל דרך הדימות וכך לדעת היכן בדיוק צריך להזריק. זוהי הצלה של ממש למקרים של כאבי גב, פריצות דיסק, נטילת ביופסיות ועוד ועוד. במקרים רבים נשים חוששים מהטיפולים האלו בשל הסיכון שלהם, ואילו בזכות ה- MRI הסיכון הופך להיות מאוד נמוך, כי אני רואה הכל בזמן אמת ולא פוגע ברקמות הרכות. התחלתי לעבוד על כך עוד בבית החולים בגרמניה, וכעת אני עושה את זה בארץ באופן בלעדי ל'מעייני הישועה'".

והוא גם ממחיש: "אם ניקח למשל את הנושא של טיפול בפריצת דיסק, אני יכול להעיד מתוך ניסיוני וגם מתוך מחקרים שנעשו בתחום, כי ב 80%- מהמקרים ניתן לפתור את הכאבים ללא התערבות ניתוחית. הרעיון הוא לבצע זריקות בעלות דיוק מרבי וסיכון מינימאלי תחת שיקוף של MRI . הודות לטיפול המבוצע באופן הזה  המטופלים אינם נזקקים לניתוחים".

לא מושלם

ובכל זאת, רגע לפני שתפנו אל הרופא שלכם בדרישה לקבל בדיקתMRI  מסיבה כזו או אחרת, מדגיש ד"ר בן שושן שעדיין, למרות הכל, גם ל- MRI הפלאי יש חסרונות משלו". מי שמכיר את מכשיר ה- MRI יודע, הבדיקה מתבצעת בזמן שהמטופל נכנס לתוך 'מנהרה' והוא צריך לשכב שם בלי לזוז, כי הבדיקה לרוב אינה נעשית הרדמה. יש אנשים שנתקפים בפחד המכונה קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), ואז הם לא משתפים פעולה באופן מיטבי (אגב, בנושא זה יש ל'מעייני הישועה' בשורה: מנהרה קצרה במיוחד המאפשרת לראשו של הנבדק להישאר בחוץ). גם ילדים קטנים צריכים לעבור את הבדיקה בדרך כלל בהרדמה מלאה, כי קשה להם להקפיד שלא לזוז. חיסרון נוסף הוא בכך שהבדיקה אינה מתאפשרת לאנשים שיש בגופם מתכות (נפגעו בתאונות או בפיגועים, או שמושתל אצלם קוצב לב וכדומה). וכן, למרות התקוות הגדולות שתלו בבדיקה הזו בתחילה, היא עדיין לא מבדילה בין גידול ממאיר לשפיר".

וד"ר בן שושן מדגיש, כי יש לדעת שיש מצבים מסוימים בהם יעיל דווקא ה- CT והוא יהיה טוב יותר ומומלץ יותר מה- MRI." כך למשל בבדיקת ריאות, יש צורך רק ב- CT וגם כשמדובר בבדיקה של מבנה גרמי העצמות, ניתן להעריך זאת באופן הטוב ביותר על ידי ה- CT ולכן להערכתי, גם בעוד חמישים שנה, כאשר ה- MRI יהיה מן הסתם נגיש לכל דכפין, עדיין יהיה קיים מכשיר ה- CT ויבוא לידי שימוש".