אולטראסאונד אבחנתי – בדיקת אולטרסאונד על ידי רדיולוג מומחה

אולטראסאונד אבחנתי היא טכניקת בדיקה המאפשרת לבחון שרירים, איברים ורקמות בגוף על מנת לאתר או לשלול מחלות ובעיות רפואיות שונות. הבדיקה מתבצעת עם מכשיר אולטראסאונד ייעודי, בפיקוח רדיולוג אבחנתי מנוסה וללא הרדמה. ישנן שלל בדיקות אולטרסאונד שניתן לבצע בהתאם לתסמיני החולה.

בדיקת אולטראסאונד יוצרת הדמיה של מבנה הגוף הפנימי (גידים, רקמות רכות, שרירים, כלי דם, מפרקים ועוד). מטרתה של בדיקת אולטראסאונד אבחנתי היא לאתר או לשלול מקור לבעיה רפואית. מכשיר אולטרסאונד מאפשר לקבל סוגים רבים ושונים של הדמיות כגון הדמיית בהירות, המציגה את המניעה האקוסטית של חתך דו ממדי של רקמה, והדמיית דופלר המציגה את זרימת הדם.

לבדיקה באמצעות מכשיר אולטראסאונד יש מספר יתרונות:

 • קבלת תמונה בזמן אמת.
 • בדיקה של האזור בזמן פעולה/תנועה.
 • איתור מדויק של מקור הכאב.
 • גלי קול של מכשיר אולטרסאונד אינם מסוכנים.
 • בדיקה יעילה בעלות נמוכה.
 • ניתן לנייד מכשיר אולטרסאונד עד למיטת החולה.
 • אין צורך בהרדמה כללית או מלאה.

כיצד עובד מכשיר אולטרסאונד?

מכשיר אולטרסאונד מפיק גלי קול עם תדרים הגבוהים מאלה שנשמעים לבני אדם, אשר מסוגלים לשדר על מסך המכשיר תמונה קולית מרקמות הגוף השונות. כך ניתן לקבל תמונת פנים מעמיקה של האיברים, השרירים, המפרקים והרקמות במטרה לאתר מקור לבעיה רפואית או כאב אצל המטופל.

במהלך בדיקת אולטראסאונד אבחנתי הרדיולוג עובר עם סורק ידני על האזור הבעייתי. הסורק הידני שולח גלי קול אל האזור הנבדק, אשר מוחזרים אליו חזרה. גלי הקול החוזרים מתורגמים בעזרת המכשיר לתמונה ברורה של האזור בגוף. בכדי לשפר את חדות התמונה של אולטרסאונד מורחים ג'ל שקוף על גבי העור.

סוגי בדיקות אולטראסאונד אבחנתי

יש מספר רחב ומגוון של בדיקות אולטראסאונד אבחנתי שניתן לבצע בהתאם למקור הכאב או עקב חשד לבעיה רפואית שניתנת לזהות על ידי מכשיר אולטראסאונד.

אולטראסאונד אורטופדי

הבדיקה נעשית כאשר לא ניתן לאבחן דרך צילומי רנטגן מקור לבעיה אורטופדית במפרקים, כגון מפרק היד וברך, או כשהמקור לכאבים במפרקים נובע מהרקמות הרכות והגידים שניתן לבחון רק עם מכשיר אולטראסאונד.

אולטראסאונד כתף

הבדיקה נעשית כאשר יש חשד לקרע בגיד השרוול המסתובב, דלקת במפרק הכתף, גידול או גוש ברקמת הכתף, הצטברות נוזלים בכתף, בצקת בכתף, שחיקה של הסחוס בכתף או כאבים נקודתיים בכתף.

אולטראסאונד צוואר

הבדיקה נעשית כאשר המטופל מתלונן על כאבים בצוואר או כשיש צורך לבדוק את כלי הדם, השרירים והרקמות הרכות בצוואר. ניתן בעזרת בדיקת אולטראסאונד אבחנתי לגלות דלקות בשרירי הצוואר, סתימות בכלי הדם בצוואר, זיהומים ועוד.

אולטראסאונד בלוטת המגן-תריס-תירואיד

הבדיקה נעשית כאשר יש חשד לגידול של בלוטת התריס, הימצאות גוש בבלוטת התריס או לבירור כשל תפקודי בבלוטת המגן.

אולטראסאונד בית שחי

הבדיקה נעשית כאשר קיימת נפיחות בבית השחי, כשיש חשד לגידול בבלוטות הלימפה או גידול סרטני בבית השחי.

אולטראסאונד בטן עליונה ותחתונה

הבדיקה נעשית כאשר החולה מתלונן על כאבים בבטן, לאבחון גידולים בבטן, כשנוצרת הצטברות נוזלים בחלל הבטן, עקב נפחיות חוזרת בחלל הבטן, אבחון נזק לאיברים בבטן ועוד.

אולטראסאונד כליות, דרכי שתן ושארית שתן

הבדיקה נעשית כאשר ישנה דלקת בדרכי השתן, חשד לאבנים בכליות, חסימות בדרכי השתן, גידול או גוש חשוד בכליות ודרכי השתן, בעיות ביציאת שתן ועוד.

אולטראסאונד אשכים כולל בדיקת דופלר

הבדיקה נעשית כאשר יש צורך לבחון את תקינות האשכים, לאבחן גושים או הפרעות בזרימת הדם באשכים, לבירור כאבים כרוניים באשכים, לבירור מקור נפיחות באשכים ועוד.

אולטראסאונד בקע מפשעתי ובקע טבורי

הבדיקה נעשית כאשר קיים חשש לבקע מפשעתי ו/או בקע טבורי ו/או פגיעה ברקמות הרכות של אזור המפשעה. ניתן גם לבצע את הבדיקה במידה והחולה מתלונן על כאבים באזור המפשעה.

אולטראסאונד רקמות רכות/גושים תת עוריים

הבדיקה נעשית בכדי לאתר גושים תת עוריים שטבעם לא ברור, כגון בלוטות לימפה וציסטות, הקשורים לגידים והרקמות הרכות.

לסיכום: בדיקת אולטרסאונד אבחנתי היא דרך מצוינת לאתר או לשלול מגוון רחב של בעיות רפואיות. מכשיר אולטראסאונד מעניק תמונת הדמיה טובה ומדויקת בזמן אמת על ידי שליחת גלי קול לאזור הנבדק, אשר מאפשרת לרדיולוג מומחה לאתר את מקור הבעיה. מומלץ לבצע בדיקת אולטראסאונד אצל רדיולוג אבחנתי מומחה במידה וסובלים מכאב נקודתי או כשיש חשש לבעיה רפואית שניתן לאתר בעזרת בדיקת אולטראסאונד.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.