אולטרסאונד בטן – מתי מומלץ לבצע הדמיית בטן?

אולטרסאונד בטן היא הבדיקה המומלצת ביותר לאיתור מגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות. מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות הקשורות לאיברים באזור הבטן יכולים לפנות לבדיקת אולטראסונד אבחנתי של הבטן על מנת לאתר את מקור הבעיה.

אולטרסאונד בטן היא בדיקה המשתמשת בגלי קול כדי להפיק תמונות של מבנה האיברים וכלי הדם בתוך הבטן העליונה והתחתונה. בדיקת אולטרסאונד של אזור הבטן יכולה לבחון איברים כגון הכליות, הכבד, כיס המרה, הלבלב, הטחול והעורקים בבטן.

בדיקה עם מכשיר אולטרסאונד היא בדיקה בטוחה, לא פולשנית ושאינה משתמש בקרינה מסוכנת. תמונות אולטרסאונד נלכדות בזמן אמת. הן מסוגלות להראות את המבנה והתנועה של האיברים פנימיים, כמו גם את הדם הזורם בכלי הדם, בצורה מדויקת וברורה מאד.

בזמן הבדיקה המטופל נדרש לשכב על מיטה. טכנאי אולטרסאונד מורח ג'ל מיוחד המונע היווצרות של כיסי אוויר בין העור למכשיר ה"מתמר" (מכשיר גלי הקול של האולטרסאונד). הגלים הללו גבוהים מדי בכדי שאוזן האדם תישמע אותם, אבל הגלים מהדהדים כשהם פוגעים בחפץ צפוף, כמו למשל איבר, ומחזירים תמונה של גלי קול שמכשיר האולטרסאונד יכול לקלוט ולעבד.

לאחר השלמת הבדיקה, רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דוח ממצאים לרופא המטפל שהפנה את המטופל לבצע את הבדיקה.

מתי רופאים ממליצים לבצע בדיקת אולטרסאונד בטן?

ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד בטן בכל מצב שבו יש חשש לבעיה רפואית באזור הבטן העליונה ו/או התחתונה. בדרך כלל רופאים ממליצים על בדיקת אולטראונד בטני במקרים הבאים.

אבנים בכליות

מלחים שונים שמופרשים בשתן יכולים להתגבש לאבנים קטנות בתוך הכליות. בדרך כלל אבנים בכליות גורמות לכאבים עזים. כאשר יש חשש לאבנים בכליות ניתן לבצע בדיקת אולטסאונד בכדי לאתר את ההימצאות של אבנים בכליות וגודלם, ובהמשך לכך, לקבוע את הטיפול המתאים.

כאבי בטן עזים

כשחולה מתלונן על כאבי בטן עזים המפריעים לתפקוד היומי, מומלץ לאתר במהרה את מקור הבעיה. בדיקת אולטרסאונד היא כלי מצוין לבחינת חלל הבטן בניסיון לאתר את המקור לכאבים.

זיהום בטני

במידה וקיים חשש שנוצר זיהום כלשהו באיברים הפנימיים בבטן כגון הכליות, כיס המרה, הקיבה וכו', רופאים ממליצים לבצע בדיקת אולטרסאונד בטן לאיתור מקור הזיהום והערכת חומרתו. האיבר שבו נוצר הזיהום ברוב המקרים יגדיר את התרופות הנדרשות ללחימה בזיהום.

בקע בבטן

בקע (ידוע גם בתור "קילה") הוא מצב שבו נוצר קרע בשרירי חלל הבטן הגורם לחלק מהקיבה לצאת החוצה. בקע יכול לגרום לכאבים עזים ומנטרלים. על ידי הדמיית אולטרסאונד ניתן לגלות בקלות האם נוצר בקע בחלל הבטן ומהו חומרתו.

גידול סרטני

כאשר יש חשש לגידול סרטני באזור הבטן נדרש לקבל הדמייה של חלל הבטן במטרה לאתר את הגידול לפני לקיחת ביופסיה. גידולים ממאירים ולא ממאירים לרוב מתגלים בקלות על ידי הדמיית גלי הקול של מכשיר האולטרסאונד.

הצטברות נוזלים ו/או נפיחות בבטן

במקרים בהם יש חשש להצטברות של נוזלים בחלל הבטן ו/או להצטברות אוויר לא תקין בחלל הבטן, מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד בטני על מנת להעריך את הסכנה ולאתר את המקור להצטברות הנוזלים/ אוויר.

פגיעה חיצונית בחלל הבטן

במקרים בהם נוצרה פגיעה טראומתית חיצונית בחלל הבטן, למשל לאחר תאונת דרכים, חובה לבצע הערכת מצב של האיברים הפנימיים בכדי לשלול פגיעה. הדמיית אולטרסאונד יכולה לאתר בקלות פגיעות ברקמות של האיברים הפנימיים בבטן.

בדיקת זרימת דם בבטן

כפי שציינו לעיל, גלי קול של אולטרסאונד מצוינים לבחינת זרימת הדם. רופאים רבים משתמשים בבדיקת אולטרסאונד בטן על מנת לבחון את תפקוד כלי הדם באזור הבטן, כאשר יש חשש לאי ספיקת דם תקינה באחד האיברים בחלל הבטן.

תפקוד לקוי של מערכת העיכול

בעיות במערכת העיכול, כגון חסימה במעי, יכולות להיות מאותרות על ידי בדיקת אולטרסאונד. במידה והחולה מתלונן על בעיות במערכת העיכול שלא אובחנו בבדיקות אחרות, הרופא ימליץ על בדיקת אולטרסאונד.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.