אולטרסאונד בלוטת התריס – איתור גושים בבלוטת התריס

בדיקת אולטרסאונד בלוטת התריס היא בדיקת אולטרסאונד אבחנתי המשתמשת בגלי קול בכדי לייצר הדמיה בזמן אמת של בלוטת התריס בתוך הצוואר. בעזרת הבדיקה ניתן לבחון גושים חשודים בבלוטת התריס ולאתר את המקור לבעיית תפקוד בבלוטת התריס.

בלוטת התריס ממוקמת מעט מעל עצמות הצווארון והיא מעוצבת כפרפר, כאשר אונה אחת משני צדי הצוואר מחוברת על ידי רצועת רקמה צרה. זוהי אחת מתשע בלוטות אנדוקריניות הנמצאות בכל הגוף שיוצרות ושולחות הורמונים לזרם הדם. בלוטת התריס מייצרת הורמונים המסייעים לתפקוד תקין של מגוון רחב של איברים כגון הלב, המוח, השרירים ועוד.

בעיות בבלוטת התריס של ייצור הורמונים מוגבר או נמוך יכולים לגרור תסמינים מאוד לא נעימים כגון עצירות, עייפות, הזעה מרובה, עלייה במשקל ועוד. שינויים בייצור ההורמוני של בלוטת התריס לרוב נובעים מהיווצרות גושים מסוכנים בתוך בלוטת התירס.

גושים בבלוטת התריס עשויים להיות מורגשים על פני העור במהלך בדיקה גופנית כללית של רופא, אך לרוב בכדי לאתר גושים מסוכנים בבלוטת התריס נדרש לבצע הדמיה פנימית.

אולטרסאונד בלוטת התריס – הבדיקה המומלצת לאיתור גושים בבלוטת התריס

בדיקת אולטרסאונד אבחנתי היא בדיקה בטוחה וללא כאבים בה משתמשים במכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול לתוך גוף האדם. גלי הקול הללו פוגשים את האיברים הפנימיים שבתוך הגוף ומוחזרים חזרה למשדר מכשיר האולטרסאונד הקולט אותם. מכשיר האוטרסאונד מעבד את גלי הקול המוחזרים מהאיברים הפנימיים לתמונות הדמיה מדויקות בזמן אמת.

מכיוון שתמונות נלכדות בזמן אמת, הן יכולות להראות את המבנה והתנועה של האיברים הפנימיים של הגוף. הן יכולות גם להראות דם שזורם בכלי דם וכמובן גם להציג גושים והפרעות תפקודיות באיברים הפנימיים.

בדיקת אולטרסאונד בלוטת התריס מפיקה תמונות של בלוטת התריס והמבנים הסמוכים לצוואר. בדרך כלל משתמשים באולטרסאונד של בלוטת התריס בכדי לאתר גושים בבלוטת התריס ועל מנת לנתח את הופעתן של גושים בבלוטת התריס, תוך כדי קביעה האם מדובר על גושים שפירים ולא מסוכנים או האם יש חשש שהגושים הללו מעידים על בעיה בבלוטת התריס.

כיצד מבצעים בדיקת אולטרסאונד של בלוטת התריס?

טכנאי האולטראסאונד מניח כרית מתחת לעורף של הנבדק הנמצא בשכיבה, בכדי להטות את הראש לאחור ולחשוף את הצוואר והגרון. יתכן שהתנוחה תגרום מעט אי נעימות, אך לרוב לא מרגישים שום כאב במהלך בדיקת אולטרסאונד בלוטת התריס.

לאחר מכן הטכנאי מורח ג'ל על הצוואר. זהו ג'ל שמטרתו למנוע היווצרות של בועות אוויר בין המכשיר לעור שיכולים לפגוע באיכות ההדמייה. הג'ל גם עוזר למשדר של מכשיר האולטרסאונד לנוע בחופשיות על העור במהלך הבדיקה. הג'ל עשוי להרגיש מעט קר בעת המריחה הראשונית, אך המגע עם העור מחמם אותו לאחר מספר שניות.

טכנאי האולטרסאונד מעביר את מתמר מכשיר האולטרסאונד הלוך וחזור מעל האזור בו נמצאת בלוטת התריס. תמונות ההדמיה בזמן אמת מוצגות על מסך מכשיר האולטרסאונד ומראות לרדיולוג שנוצרת תמונה ברורה של בלוטת התריס לאבחון מקיף לאחר השלמת ההדמיה.

מה קורה לאחר בדיקת האולטרסאונד?

הממצאים של בדיקת אולטרסאונד בלוטת התריס עוברים לפענוח על ידי רדיולוג מומחה. הרדיולוג מעביר את תשובתו לרופא המטפל, ואם נדרש, מבצע איתו התייעצות לגבי הממצאים.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.