אולטרסאונד מפשעה – בדיקה לאבחון כאבים במפשעה

בדיקת אולטרסאונד מפשעה היא בדיקת אולטרסאונד אבחנתי המייצרת תמונות בזמן אמת של מבנה המפשעה במטרה לאתר מגוון רחב של בעיות רפואיות כגון בקע מפשעתי, קרע בשריר המפשעה ועוד. במידה וישנם כאבים במפשעה, מומלץ להתייעץ עם רופא לגבי ביצוע בדיקת אולטרסאונד.

המפשעה ממוקמת מתחת לבטן התחתונה ומעל התחלת מפרק הירך. המפשעה מורכבת ממספר שרירים שעוטפים את עצם האגן הקדמי העובדים ביחד. המפשעה תומכת בשרירי הבטן ובתנועת הרגליים, לרבות הליכה והרמת הרגליים.

השרירים במפשעה חשופים מאוד לפציעה בגלל שהם תומכים רבות בתנועת הרגליים במהלך הליכה, ריצה וקימה. כאבים במפשעה היא בעיה רפואית נפוצה בקרב גברים ונשים, לרבות אלו העוסקים בפעילות ספורטיבית קבועה, אך לא רק.

מהם הגורמים השכיחים ביותר לכאב במפשעה?

ישנם גורמים רבים שעלולים לגרום לכאבים במפשעה עקב מאמץ, שחיקה או טראומה חיצונית. בתחום הרפואה מחלקים את הגורמים לכאבי מפשעה למספר סוגים:

פציעות שרירים וגידים במפשעה

הגורם השכיח ביותר לכאבים במפשעה הוא מתיחת שריר או גיד במפשעה (במיוחד בקרב ספורטאים העוסקים בספורט כמו כדורגל, כדורסל וריצה). מתיחה במפשעה נובעת מהפעלת לחץ יתר על השרירים במפשעה ובירך. אם שרירים אלה נמתחים בעוצמה רבה מדי או בפתאומיות, הם יכולים להימתח או להיקרע יתר על המידה. פציעה בשרירים ובגידים של המפשעה מלווה בכאבים וקושי בתנועה.

בקע במפשעה

סיבה שכיחה נוספת לכאבים במפשעה היא בקע מפשעתי. בקע מפשעתי מתרחש כאשר רקמות פנימיות של הבטן נדחפות דרך נקודה חלשה בשרירי המפשעה. זה יוצר גוש רקמות הבטן שיוצא החוצה דרך המפשעה וגורם לכאבים רבים. בקע מפשעתי הוא לרוב תוצאה של מאמץ נקודתי רב על שרירי הבטן והמפשעה שיוצר נקודה חלשה בשרירי המפשעה, למשל עקב הרמת משקל כבד במהירות.

בעיות רפואיות באזור חלל המפשעה

סיבות נוספות, אך פחות שכיחות לכאבים במפשעה, יכולות להיות: פגיעה או שבר בעצם אגן המותן הקדמי, כאבים באשכים המקרינים למפשעה, אבנים בכליות, ציסטות בשחלות, דלקת בדרכי השתן, דלקת במפרק הירך ודלקת מעיים. לרוב כאבים כאלו במפשעה מלווים בתסמינים נוספים נפוצים לבעיה הרפואית.

האם כדאי לעשות בדיקת אולטרסאונד מפשעה?

אולטרסאונד הוא מכשיר בדיקה המעניק הדמייה בזמן אמת של מבנה המפשעה בעזרת שליחת גלי קול כלפי איברי המפשעה, אשר מוחזרים חזרה למכשיר האולטרסאונד. הגלים מהדהדים כשהם פוגעים באיברים הצפופים ומחזירים תמונה של גלי קול שמכשיר האולטרסאונד יכול לקלוט ולעבד. המכשיר מקבל בחזרה את גלי הקול ומעבד אותם לכדי תמונה מדויקת מאוד המציגה את מבנה המפשעה לרדיולוג.

בזמן בדיקת אולטרסאונד מפשעה המטופל נדרש לשכב על מיטה. טכנאי האולטרסאונד מורח ג'ל מיוחד על אזור המפשעה, שמטרתו למונע היווצרות של כיסי אוויר בין העור למכשיר ה"מתמר" (החלק של מכשיר האולטרסאונד המשדר וקולט בחזרה את גלי הקול). הטכנאי עובר על כל אזור המפשעה בכדי ליצור הדמיה מלאה ומקיפה של המפשעה המוקלטת לבדיקת רדיולוג.

לאחר מכן, ממצאי הדמיית האולטרסאונד מועברים לפענוח על ידי רדיולוג מומחה אשר יאבחן את המקור לכאבים במפשעה. בהתאם לאבחנת הרדיולוג, הרופא המטפל יכול להחליט על תהליך הטיפול במקור הבעיה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.