אולטרסאונד פרקי ירכיים לבדיקת התפתחות מפרק הירך

כשעולה החשד שיש הפרעה בהתפתחות של מפרק הירך בתינוק, מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד אבחנתי של הירך כ-6 שבועות לאחר הלידה. ממצאי בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים יעניקו לרופא תמונת מצב מדויקת שלפיה ניתן יהיה לקבוע את הטיפול הנדרש במידת הצורך.

מפרק הירך בנוי מכדור ושקע. החלק הכדורי של הירך נכנס לתוך השקע באגן. מבנה זה מאפשר למפרק לבצע את התנועות הרגילות של תזוזת הרגל למעלה ולצדדים. תקינות מפרק הירך חשובה מאוד לתפקוד היום יומי של כל אדם, וכאשר יש חשד לבעיה בתפקוד הירך, מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים.

בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים היא בדיקה נפוצה בתחום רפואת הילדים. בעזרתה ניתן לבדוק את אוכלוסיית התינוקות שבסיכון להתפתחות לא תקינה של מפרק הירך, ולאתר את ההפרעה שעלולה לגרום לבעיות בהליכה ולשחיקת סחוס מהירה במפרק הירך, אם לא תטופל בזמן.

מתי מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק?

בישראל לא נהוג כיום לבצע אולטרסאונד פרקי ירכיים לכל תינוק, אלא רק במצבים שבהם יש חשד להתפתחות לא תקינה של מפרק הירך. חשד כזה יכול לעלות במקרים הבאים:

 • בבדיקה גופנית של התינוק נמצא שקיימת הגבלה ביכולת הפישוק של הרגליים.
 • ניתן להבחין בעיוות בכפות הרגליים כמו כף רגל שנוטה יותר מדי לצד אחד.
 • יש נוקשות בהנעת מפרק הירך, נשמעים קולות של "קליקים".
 • קיימת היסטוריה משפחתית של התפתחות לא תקינה בתינוקות.
 • כאשר הרופא המיילד ממליץ לבצע מעקב אחר התפתחות הירך כתוצאה מבעיות במהלך הלידה.
 • במקרים שהתינוק נולד כ"פג" ויש חשש להתפתחות לא תקינה של הירך.

בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים מתבצעת סביבות 6 שבועות לאחר הלידה.

אין טעם לבצע את הבדיקה לפני מועד זה, כי למפרק הירך לא יהיה מספיק זמן להתפתח על מנת שהרופא יוכל להעריך האם ישנה בעיה התפתחותית. מצד שני, מומלץ גם לא לדחות את הבדיקה יותר מדי זמן לאחר 6 שבועות בכדי להתחיל בטיפול בהקדם האפשרי.

מה קורה אם לא מבצעים את הבדיקה?

במידה והתינוק אכן סובל מהתפתחות לא תקינה של מפרק הירך ולא מזהים בזמן את הבעיה, היא רק תחמיר ותוביל לסיבוכים בתפקוד מפרק הירך כגון כאבים בעת הליכה, שחיקת הסחוס בירך, צליעה, דלקות חוזרות בירך, ירידה בטווח התנועה של מפרק הירך ואף צורך לבצע ניתוח להחלפת ירך בגיל מבוגר יותר.

במידה ויש חשש להתפתחות לא תקינה במפרק הירך בתינוק, מומלץ לפנות לביצוע בדיקת אולטרסאונד אבחנתי לאחר 6 שבועות מהלידה.

מה עושים אם התגלתה התפתחות לקויה במפרק הירך?

במידה וממצאי בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים מעידים על התפתחות לא תקינה של מפרק הירך, חשוב להתחיל בטיפול הבעיה בהקדם האפשרי.

קיבוע מפרק הירך במיקום התקין

כאשר הבדיקה נעשתה לאחר כ-6 שבועות מהלידה, כלומר הבעיה ההתפתחותית התגלתה מוקדם ככל הניתן, ניתן להסתפק בקיבוע מפרק הירך בצורה הנכונה שתאפשר למפרק הירך להתפתח באופן תקין.

ניתן לקבע את מפרק הירך במקום הנכון על ידי שימוש בחיתול כפול, בכרית מיוחדת (נקראת "כרית פרייקה") ו/או ברצועות מיוחדות שמחזיקות את הרגל (נקראות "רצועות פבליק"). בעזרת האמצעים הללו יש לשמור על מפרק הירך במקום הנכון ברוב שעות היממה, ועם הזמן להפחית את קיבוע מפרק הירך בהתאם לקצב ההתפתחות של התינוק והחלטת הרופא.

טיפול זה נמצא כיעיל ברוב המקרים בהם בעיית ההתפתחות במפרק הירך התגלתה מוקדם על ידי בדיקת האולטרסאונד, אך במידה והאמצעים הללו לא פתרו את הבעיה, הרופא ימליץ לקבע מחדש את מפרק הירך עם גבס למשך תקופה ממושכת יותר.

ניתוח אורתופדי במפרק הירך

במידה והחזקת מפרק הירך במקום אינה מצליחה לטפל בבעיה, יהיה צורך להחזיר את מפרק הירך למקומו התקין על ידי ניתוח אורתופדי. לאחר הניתוח יהיה צורך לקבע שוב את מפרק הירך בגבס ולבצע מעקב של רופא על ההחלמה והתפתחות התקינה של המפרק.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.