בלט בגב – האם זה המקור לכאבי הגב שלך?

בלט בגב נפוץ מאוד בקרב האוכלוסייה והוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבי גב ורגליים. יכול להיות שאחד הדיסקים בגב בולט וגורם לך לכאבים, אך אל דאגה, ישנם מגוון רחב של טיפולים להתמודדות יומיומית עם הכאבים, ואף ניתן לבצע טיפולים פולשניים יותר לתיקון בלט דיסק.

עמוד השדרה מורכב מחוליות שביניהן ממוקמים דיסקים שפועלים כבולם זעזועים ומונעים נזק לרקמת עמוד השדרה והחוליות. לדיסקיות יש מעטפת קשה ומרכז דמוי נוזל ג'לי. תקינותם הכרחית לתפקוד תקין של עמוד השדרה והגב, אך ככל שעובר הזמן הם נשחקים, מה שלרוב יוצר מצב של בלט בגב.

בלט דיסק הוא מצב די שכיח בקרב האוכלוסייה, במיוחד אוכלוסייה מבוגרת. הוא נוצר כאשר יש נזק או היחלשות במבנה הדיסק. תזוזה או החלקה של הדיסק ממיקומו הרגיל גורמת לנפיחות כלפי חוץ של החומר הנוזלי שבתוכו לאורך הנקודה החלשה ביותר של קליפת הדיסק, מה שגורם לו "לבלוט" החוצה ממיקומו בין החוליות.

מה יכול לגרום לבלט בגב?

בלט בגב יכול להיווצר עקב 3 סיבות: שחיקה לאורך זמן, פגיעה קשה בגב ומחלה.

1. שחיקה לאורך זמן

טראומה קלה ומתמשכת על הגב התחתון, כמו תנוחה לקויה עם הגב או אי תנועה שמעמיסה לחץ על הגב לזמנים ממושכים, עלולה לגרום לשחיקה של הדיסק לאורך זמן, מה שיוביל בסופו של דבר לבלט בגב.

לדוגמה, נהגי משאיות רבים מתלוננים על בלט דיסק שנוצר עקב הישיבה במשך שעות ארוכות במהלך הנהיגה, מה שיצר לחץ מתמשך על הגב התחתון וגרם לבלט.

2. פגיעה קשה

פציעה שנגרמה כתוצאה מכוחות פתאומיים או עומס מיידי על הגב עלולה לגרום לדיסק "לבלוט" החוצה.

לדוגמה, בלט בגב הוא אחד הממצאים השכיחים ביותר בקרב נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים.

3. מחלה

מחלות מסוימות יכולות לתרום להתדרדרות של שכבת הדיסק בגב, מה שמגדיל את הסיכויים שהנוזל שבתוך הדיסק יבלוט החוצה.

לדוגמה, בלט בגב מאוד שכיח בקרב חולי סרטן בהם הגידול התפשט לאזור עמוד השדרה.

מה מרגישים שיש בלט דיסק בגב?

חולים הסובלים מבלט בגב לרוב מתלוננים על התסמינים הבאים:

 • כאבי גב פתאומיים עם הקרנות עד לכפות הרגליים.
 • גב תפוס ו/או ירידה בטווח התנועה של עמוד השדרה.
 • תחושת חולשה ברגליים ואיבוד כוח כללי ברגליים.
 • תחושת נימול, עקצוצים ברגליים והרגשה שהרגליים נרדמות.

במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים הנ"ל – מומלץ לפנות לרופא המתמחה בבלט דיסק.

מהן דרכי הטיפול בבלט בגב?

ישנם שלושה מישורים בהם ניתן לטפל במקרים של בלט דיסק: שינוי אורח חיים, טיפולים לא פולשניים וטיפולים פולשניים.

שינוי אורח חיים

תחילה, על מטופל לשנות את מיקום הגוף והתנהגויותיו (תנוחות שינה, ישיבה, יציבה וכו') בכדי לסייע בהפחתת התסמינים הנלווים לבלט הדיסק. התייחסות לגורמים סיבתיים עשויה לעזור להאט את החמרת המצב.

ניתן גם להשתמש בתוכנית להפחתת משקל בריאה ופעילות גופנית כדי לסייע לחולים הסובלים מהשמנת יתר.

טיפולים לא פולשניים

ניתן להקל על אי הנוחות מבלט הדיסק בגב בעזרת תרופות אנטי דלקתיות ללא מרשם רופא והן תרופות סטרואידים עם מרשם רופא. מומלץ להשתמש בכריות חימום, חבילות קרח, טיפול בעיסוי ופעילות גופנית להפחתת תסמיני כאב בגב.

רופא עשוי להמליץ גם ​​על פיזיותרפיה לחיזוק השרירים בגב בכדי לשפר את התמיכה של הגב סביב הדיסק הפרוץ, מה שיכול להפחית את העומס היומי על הדיסק.

טיפולים פולשניים

טיפולים פולשניים זעירים הופכים לנפוצים יותר ויותר לטיפול בבלט בגב. מנתחים יכולים להשתמש בטכניקות כירורגיות קלות בכדי לחזק או לתקן את מבנה הדיסק בכדי למנוע מהנוזל שבתוכו לבלוט החוצה. סוג הטיפול הכירורגי שיקבע יהיה תלוי בהיקף חומרת הבלט.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.