בלט בצוואר? דרכי טיפול מומלצים בבלט דיסק צווארי

בלט דיסק הוא אחד מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה, כאשר חלק גדול מתלוננים על בלט בצוואר. כאבי הצוואר ותסמינים אחרים הנלווים לבלט דיסק צווארי יכולים בהחלט לפגוע בתפקוד היומי, ולכן, כדאי לדעת שישנן דרכי טיפול שיכולות להקל על התסמינים הנלווים.

כאבי צוואר היא תלונה שכיחה מאד בקרב האוכלוסייה. כאבי צוואר יכולים להיות תוצאה של מספר בעיות רפואיות ומחלות באזור הצוואר כגון מתיחת שריר בצוואר, דלקות מפרקים, ניוון שרירים, פגיעה חיצונית בצוואר, דלקות שרירים, היצרות עמוד שדרה ועוד.

עם זאת, מחקרים מראים שללא ספק הגורם הנפוץ ביותר לכאבי צוואר הוא בלט דיסק. בלט בצוואר הוא מצב שבו שכבת המגן של אחד הדיסקים הממוקמים בין חוליות הצוואר נשחקת, מה שגורם לחומר הג'ל הנמצא בתוך הדיסק לבלוט החוצה מעמוד השדרה.

במידה והבליטה של הדיסק נוגעת באחד העצבים הנמצאים סביב עמוד השדרה הצווארי, זה יכול להוביל למגוון רחב של תסמינים שונים כגון: כאבי צוואר נקודתיים, הקרנות כאב לכתפיים והשכמות, הקרנות כאב לידיים, חולשה בכוח האחיזה של כף היד, כאבי ראש חזקים, איבוד שווי משקל, התכווצות שרירים בצוואר, ירידה בטווח התנועה של הצוואר, קושי לשמור על ראש זקוף ועוד.

במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים הנ"ל, אל דאגה! ישנם מספר טיפולים שמסייעים להקל על התסמינים של בלט בצוואר:

טיפול לשינוי אורך חיים

הטיפול הראשוני שכל סובל מבלט צווארי מתחיל לבצע הוא טיפול לשינוי אורח החיים שלו. ברוב המקרים בלט בצוואר נגרם עקב שחיקה יומיומית של הדיסק בצוואר. מטרת הטיפול היא לצמצם את השחיקה היומית על הדיסקים שבצוואר.

להלן מספר דוגמאות לשינויי אורך חיים שמומלץ לבצע כאשר יש בלט בצוואר:

 • שינוי מתנוחת שינה על הבטן שמעמיסה המון לחץ על הצוואר לתנוחת שינה על הצד או הגב.
 • שמירה על יציבות הצוואר במהלך ישיבה ממושכת מול מחשב.
 • הימנעות מביצוע תנועות מהירות עם הצוואר.
 • ביצוע תרגילי מתיחות כל בוקר על מנת למתוח ולחמם את הצוואר.
 • הימנעות מתנוחות שיכולות להעמיס משקל על אזור הצוואר.

טיפול תרופתי

מכיוון שחלק גדול מתסמינים הקשים ביותר של בלט דיסק בצוואר נובעים מהיווצרות של דלקת בין רקמות הדיסק לחוליות והעצבים, ניתן במקרים של החרפה בכאבים להתחיל טיפול תרופתי של תרופות נוגדות כאבים ואנטי דלקתיות.

במידה ותרופות נוגדות כאבים ואנטי דלקתיות אינן מספקות הקלה בכאבי הצוואר, רופא יכול לרשום מרגיעי שרירים ותרופות סטרואידים לטווח שימוש קצר של לא יותר משבוע-שבועיים.

טיפול פיזיותרפי

חיזוק שרירי הצוואר נמצא כטיפול שיכול לעזור לחולים מבלט צווארי להפחית את הכאבים בצוואר ולמנוע החרפת הבלט לפריצה מלאה. שרירי צוואר חזקים יותר מסייעים לשמור על צוואר יציב ומורידים במקצת מהמעמסה של הצוואר על הדיסקים הבעייתיים.

לסובלים מכאבי צוואר עקב בלט דיסק מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט מומחה לכאבי צוואר על מנת להתחיל תכנית פיזיותרפית הכוללת תרגילי חיזוק השרירים ומתיחות לשיפור טווח התנועה של הצוואר.

טיפול עם זריקות סטרואידים

בלט דיסק עלול לגרום לחיכוך של החוליות ולהתפתחות של דלקת מקומית חריפה. דלקות שכאלו לרוב אינן נפתרות רק על ידי טיפול תרופתי, ויידרש טיפול פולשני יותר. במיוחד עבור מקרים כאלו יש טיפול נקודתי לדלקות על ידי הזרקה של סטרואידים כגון קורטיזון.

סטרואידים יעילים מאד בדיכוי תגובה דלקתית. על ידי הזרקה נקודתית מודרכת אולטרסאונד או CT של סטרואידים ישירות לאזור הצוואר שבו התפתחה דלקת חריפה, ניתן לקצר במידה רבה מאוד את משך זמן ההחלמה של הגוף מהדלקת, מה שמקטין את הזמן שהחולה נדרש לסבול מתסמיני בלט הדיסק בצוואר.

טיפול כירורגי

רוב הסובלים מבלט דיסק צווארי יכולים להילחם בתסמינים עם שינוי אורך החיים וטיפול פיזיותרפי, לצד טיפול תרופתי והזרקת סטרואידים מעת לעת, אך ישנם מקרים חריגים בהם הטיפולים הללו אינם מפחיתים את התסמינים בצורה מספקת.

במצבים כאלו יש לשקול לבצע טיפול כירורגי לטיפול בבעיה. יש מגוון רחב של ניתוחים לבלט בצוואר כגון ניתוח להחזרת הדיסק למקומו וניתוח שמסיר את הדיסק הפגום בדיסק מלאכותי חדש. רצוי להתייעץ עם רופא מומחה לפני כל פעולת כירורגית לתיקון בלט בצוואר.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.