בלט דיסק צווארי – כיצד מתמודדים עם הכאב?

בלט דיסק צווארי היא בעיה רפואית שלא בהכרח צריך לפחד ממנה. רוב האנשים הסובלים מבלט בצוואר מצליחים להתמודד עם הבעיה בצורה טובה. עם זאת, ישנם מקרים בהם בלט בצוואר עלול לגרום לכאבים עזים ותופעות לוואי קשות, מה שמצריך טיפול של מומחה.

בין כל חוליה לחוליה בעמוד השדרה נמצא דיסק המכיל ג'ל ייחודי המתפקד כהפרדה בין החוליות ומעין בולם זעזועים, שעוזר לעמוד השדרה לספוג את העומס של הגוף. חוליות עמוד השדרה והדיסקים שביניהן יורדים מהצוואר ועד למותן.

כל עוד הדיסקים עובדים בצורה תקינה עמוד השדרה מתפקד בצורה טובה. הבעיה היא, שלאורך הזמן הדיסקים בעמוד השדרה יכולים להישחק או להיפגע בצורה כלשהי, מה שגורם לחומר הג'ל שבתוך הדיסק לבלוט החוצה – מצב המכונה בלט דיסק.

הכאבים בגוף מוקרנים מאזור המגע של נוזל הדיסק עם העצבים של עמוד השדרה. הדיסק בדרך כלל בולט לעבר צד אחד של התעלה שבין החוליות (מימין או שמאל), וזו הסיבה שרוב אנשים עם בלט דיסק בדרך כלל מתלוננים על כאבים רק בצד אחד של הגוף.

בלט דיסק צווארי היא בעיה מאוד נפוצה

הדיסקים בחוליות הצוואר חשופים משמעותית להיווצרות של בלט מכיוון שהצוואר, וכנגזר מכך גם הדיסקים שבין החוליות בצוואר, מתמודד עם עומס רב לאורך היום. הצוואר מבצע פעולות רבות במהלך היום, כגון סיבוב והרמה, מה שבמצטבר לאורך השנים שוחק לאט לאט את הדיסקים בצוואר.

נוסף על כך, ישנם גורמים נוספים אשר עלולים לגרום להאצת ההתדרדרות של שחיקת הדיסק בצוואר כגון יציבה לקויה של עמוד השדרה המעמיסה יותר ממשקל הראש על הצוואר, חוסר פעילות ממושך של הצוואר לאורך היום (למשל ישיבה ממושכת לאורך היום מול מחשב), פגיעה פיזית ישירות באזור הצוואר, עודף משקל המעמיס משקל רב גם על הצוואר, מחלות של דלקות פרקים ועוד.

מהם התסמינים של בלט דיסק בצוואר?

החדשות הטובות הן שרוב האנשים הסובלים מבלט דיסק בצוואר לא מתלוננים על כאבים או השפעות שליליות אחרות, זאת מכיוון שבלט הדיסק אינו בא במגע עם העצבים בצוואר, אך עם זאת, כן יש סיכוי שבלט הדיסק ילחץ על העצבים ויגרום לסימפטומים הבאים:

 • כאבים חדים בצוואר ונוקשות כללית (במיוחד לאחר חוסר פעילות ממושך).
 • התכווצויות שרירים לאורך הצוואר.
 • תחושת עקצוץ לאורך השכמות והגפיים (בצד אחד או בשני הצדדים).
 • כאבי ראש חזקים וממושכים.
 • ירידה בחוזק האחיזה של כפות הידיים.
 • איבוד שליטה על שיווי המשקל בשכיחות רבה.

חשוב לציין שזיהוי של בלט דיסק מוקדם ככל האפשר מאפשר למטופל לשנות את אורך החיים שלו במטרה למנוע התדרדרות של הבעיה עד למצב גרוע יותר של פריצת דיסק צווארי. במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים הנ"ל, רצוי לפנות לקבלת ייעוץ רפואי של מומחה בהקדם האפשרי.

מהן אפשרויות הטיפול בבלט דיסק בצווארי?

שינוי אורח החיים להפחתת העומס על הצוואר, כגון שינוי תנוחת שינה ושמירה על יציבה טובה, תוך שימוש בתרופות נוגדי כאבים ללא מרשם הם לעיתים קרובות מספיק בכדי להתמודד עם בלט דיסק צווארי.

ניתן גם להוסיף תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות או לקבל מרשם לתרופות סטרואידיות חזקות יותר (בכפוף להחלטת רופא) במידה ויש החמרה נקודתית של התסמינים באופן תקופתי.

טיפולים אגרסיביים יותר הם זריקות קורטיזון (סטרואידים) או אפידורל ישירות לאזור הבעייתי בחוליות הצוואר. ניתן גם לשקול ניתוחים פולשניים לתיקון הדיסק הבעייתי או החלפתו בדיסק מלאכותי, למרות שבמקרים של בלט דיסק רק כעשרה אחוזים נזקקים בסופו של דבר לפתרון של ניתוח פולשני.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.