בלט דיסק – סיבות לתופעה ודרכי טיפול בכאב

כאשר דיסק המצוי בין החוליות בעמוד השדרה בולט החוצה, הוא מסוגל ללחוץ על עמוד השדרה והעצבים שמסביב, מה שגורם לכאבים והקרנות לגפיים. בלט דיסק פחות חמור מפריצת דיסק, אך עדיין יכול לגרום לכאבים עזים. ניתן להתמודד עם כאבים כתוצאה מבלט דיסק במגוון דרכים.

חוליות עמוד השדרה מונחות זו על גבי זו, כאשר בין חוליה לחוליה מצוי דיסק – סחוס גמיש המלא בחומר רך במרקם של ג'ל נוזלי למחצה. הדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה, וחומר הג'ל הרך והגמיש שבתוך הדיסקים, מתפקדים כבולמי זעזועים, שתפקידם למנוע חיכוך בין החוליות המונחות זו על זו, ולהגן על עמוד השדרה מפני עומס קיצוני וטראומה.

מהו בלט דיסק?

התופעה של בלט דיסק מתרחשת כאשר הרקמה הקשיחה ההיקפית, מתרופפת במקצת והדיסק עצמו בולט. זהו מצב קל יותר מפריצת דיסק (מצב שבו הג'ל בדיסק יוצא החוצה). מידת הכאב וחומרתו של בלט דיסק תלויים במידת מעורבות הדיסק ומידת הלחץ המופעל. בלט דיסק יכול להחריף בהמשך גם לפריצת דיסק אם הוא לא מטופל בהקדם.

כיצד נוצר בלט דיסק?

בלט דיסק נוצר עקב שחיקה ממושכת של הדיסק בעמוד השדרה ו/או כתוצאה מטראומה נקודתית. ישנן כמה סיבות מרכזיות שלרוב גורמות אדם לסבול מבלט דיסק.

 • עומס מתמשך על החוליות – עומס מתמשך כתוצאה מתפקוד לא נכון באופן יומי כגון הרמת משאות בצורה לא תקינה, ישיבה ממושכת מול מחשב, שינה בתנוחה הלוחצת על הגב ועוד.
 • פגיעת טראומה בעמוד השדרה – טראומה נקודתית לעמוד השדרה, כמו תאונת דרכים או נפילה, יכולה לדחוף את הדיסק לבלוט אחורנית או לצדדים ובכך ליצור לחץ על חוט השדרה או על העצבים
 •  גנטיקה והזדקנות – שחיקה ניוונית כתוצאה מהזדקנות או גנטיקה חלשה עלולה לגרום עם הזמן לבלט דיסק.
 • עודף משקל ותזונה – עומס מתמשך על עמוד השדרה כתוצאה מעודף משקל ושחיקה של הדיסק מתזונה לקויה עלולים לגרום לבלט דיסק.
 • פציעות ספורט -בלט דיסק יכול להיווצר כתוצאה מפציעה במהלך פעילות גופנית או בעקבות לחץ מתמשך על עמוד השדרה במהלך מסגרת אימונים.

סוגים נפוצים של בלט דיסק

בליטה של דיסק בעמוד השדרה לרוב נוצרת בין החוליות החשופות ביותר לעומס מתמשך וטראומה נקודתית – המותן, הגב התחתון והצוואר.

בלט דיסק מותני

בלט דיסק בחוליות הנמוכות בעמוד השדרה סביב המותן. כאבים כתוצאה מבלט דיסק מותני לרוב מקרינים לאזור הרגליים, ובמקרים חריגים עלולים לגרום לתחושת נימול ואף שיתוק ברגליים.

בלט דיסק טורקלי

בלט דיסק טורקלי הוא בלט בחוליות עמוד השדרה העליונות. בלט הדיסק יוצר לחץ על העצבים המובילים לחזה. בלט טורקלי עלול לגרום לכאבים באזור החזה והגב העליון.

בלט דיסק צווארי

בלט דיסק בצוואר יוצר לחץ על העצבים המובילים לזרועות. בלט צווארי יכול לגרום לכאבים בצוואר, בשכמות ובזרועות. יכולה להיווצר גם הגבלה בטווח התנועה של הצוואר – צוואר תפוס.

דרכי התמודדות וטיפול עם בלט דיסק

זיהוי של בלט דיסק מוקדם מאפשר למטופל ליישם המלצות לשינוי אורח החיים פעיל יותר כטיפול לטווח ארוך בהקלה על כאבים כתוצאה מבלט דיסק ומניעה של החמרה של הבלט עד לכדי פריצת דיסק.

מומלץ להגביר את התנועה הנכונה במהלך היום, להימנע מישיבה ושכיבה ממושכת, שינוי תנוחת שינה, התחלת פעילות ספורטיבית קלה וכו'.פיזיותרפיה ותרגילים לשחרור הגב יכולים אף הם לסייע בהקלת כאבים כתוצאה מבלט דיסק, וכך גם פעילות ספורטיבית בעצימות נמוכה שתורמת לחיזוק הגב כגון שחייה, יוגה, פילאטיס ותרגילים לחיזוק השרירים בגב.

ניתן לטפל בבלט דיסק גם על ידי טיפול תרופתי בנוגדי דלקת ומשככי כאבים. הדלקת המלווה בלט דיסק במקרים רבים חולפת עם הטיפול התרופתי, מה שמקטין משמעותית את הכאבים כתוצאה מבלט הדיסק. ניתן גם לקבל זריקת סטרואידים לאזור הכואב על מנת להפחית את הכאבים עד להפסקת ההתקף הזמני מבלט הדיסק.

לסיכום: בלט דיסק הנה בליטה של סחוס הדיסק הנמצא בין החוליות בעמוד השדרה. בליטה של דיסק בין החוליות לרוב נוצרת באזור המותניים, הגב התחתון והצוואר. התמודדות עם בלט דיסק מתחילה בשלב ראשון בשינוי אורח החיים, כאשר יש טיפולים נקודתיים עוזרים להתמודד עם הכאב.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  info@assia.co.il

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.