היצרות תעלת השדרה – מהן דרכי הטיפול המומלצות?

לאחר גיל 50 מזדקנים המבנים האנטומיים שבתעלת השדרה (דיסקים, רצועות ומפרקים) ובולטים לתוך תעלת השדרה. שינויים אלו גורמים ללחץ על העצבים היורדים לרגליים, מה שגורם לכאבים ולמוגבלות תנועתית, ואף יכול להוביל לפגיעה בחוליות שתדרוש תיקון שבר בחוליה. מצב זה מכונה היצרות תעלת השדרה (spinal stenosis).

היצרות תעלת השדרה היא מצב שבו נוצר צמצום בחלל בעמוד השדרה, מה שיכול להפעיל לחץ על העצבים העוברים דרך עמוד השדרה. היצרות עמוד השדרה מופיעה לרוב בגב התחתון ובצוואר. היצרות עמוד השדרה נגרמת לרוב כתוצאה מהתדרדרות של עמוד השדרה בזקנה, ויכולה להופיע אצל כל אדם, גם מי שלא סבל בעבר מכאבי גב.

מה קורה אם נוצרת היצרות בתעלת עמוד השדרה?

חלק גדול מהנבדקים שנמצאו אצלם עדויות להיצרות תעלת שדרה בבדיקות MRI או CT אינם דיווחו על כאבים או תסמינים אחרים במשך תקופה ארוכה. עם זאת, לאחר מספר שנים תסמיני היצרות תעלת שדרה מתחילים להופיע בהדרגה ומחמירים עם הזמן.

להלן התסמינים הנפוצים ביותר כתוצאה מהיצרות תעלת השדרה:

 • חוסר תחושה או עקצוץ ביד, בזרוע, ברגל ו/או בכף הרגל.
 • חולשה ביד, בזרוע, ברגל ו/או בכף הרגל.
 • בעיות בהליכה תקינה, לרבות קושי לשמור על איזון במהלך ההליכה.
 • כאבים נקודתיים לאורך עמוד השדרה, לרבות בצוואר ובגב התחתון.
 • תפקוד לקוי של המעי או שלפוחית השתן (דחיפות במתן שתן ובריחת שתן).
 • כאבים בגב התחתון (היצרות בעמוד השדרה המותני).
 • כאב או התכווצות ברגליים (ברגל אחת או בשתיהן) לאחר עמידה ממושכת.
 • כאבי גב שנחלשים כשמתכופפים קדימה או יושבים.
 • צמצום טווח הליכה, צורך במנוחה לאחר הליכה של מס' מטרים.

מהן דרכי הטיפול המומלצות בהיצרות תעלת השדרה?

הטיפול בהיצרות עמוד השדרה תלוי במיקום ההיצרות בעמוד השדרה ובחומרת התסמינים של החולה. ישנן מספר דרכי טיפול מומלצות בהיצרות תעלת עמוד השדרה:

טיפול תרופתי

במקרים קלים של היצרות תעלת שדרה ניתן להתמודד עם התסמינים על ידי תרופות מרשם. הרופא שלך עשוי לרשום משככי כאבים על מנת להקל על הכאבים הנלווים להיצרות תעלת שדרה. בדרך כלל טיפול תרופתי מומלץ לזמן קצר בלבד, מכיוון שיש מעט עדויות לתועלת משימוש ארוך טווח.

חיזוק הגב עם פיזיותרפיה

מקובל שאנשים הסובלים מהיצרות בעמוד השדרה הופכים פחות פעילים, במאמץ להפחית את הכאב. אבל זה רק יכול להוביל להחלשת שרירי הגב, מה שמגדיל את העומס על תעלת עמוד השדרה וגורם להחרפת הבעיה. פיזיותרפיסט יכול ללמד את החולים תרגילים שיעזרו להם לחזק את שרירי הגב שמסביב לעמוד השדרה. חיזוק שרירי הגב מפחית מהעומס על עמוד השדרה ועוזר לעמוד השדרה לשמור על יציבות תקינה יותר, מה שבטווח הארוך צפוי להפחית את הכאבים ולעזור לחולים לשמור על תפקוד תקין ביום יום.

זריקות סטרואידים ואורטוקין

היצרות תעלת שדרה גורמת פעמים רבות לדלקת בעמוד השדרה, שהיא אחד הגורמים לכאבים בעמוד השדרה הנלווים למצב של היצרות תעלת השדרה. ניתן להקל על כאבים תקופתיים עקב היווצרות דלקת בעמוד השדרה על ידי הזרקת סטרואידים ו/או אורטוקין. סטרואידים ואורטוקין הם חומרים בעלי יעילות גבוהה במיוחד להפחית את ההתפתחות של דלקות. הזרקה בהנחיית CT של החומרים הללו למקור הכאב בעמוד השדרה יצמצמו את הדלקת, וכנגזר מכך גם את הכאבים הנלווים.

ניתוחים פולשניים בעמוד השדרה

ישנן מספר פעולות כירורגיות אשר יכולות להקל על התסמינים של היצרות תעלת השדרה, החל מהרחבת תעלת עמוד השדרה מחדש ועד הסרה חלק מחוליה בעמוד השדרה, על מנת ליצור מרווח בתוך תעלת עמוד השדרה. ניתן בהחלט לשקול ניתוח אם שאר הטיפולים האחרים שציינו לעיל לא עוזרים, אך רוב הרופאים ממליצים למקסם את הטיפולים הפחות פולשניים לפני שפונים לטיפול אגרסיבי כמו ניתוח להסרת חלק מחוליה בעמוד השדרה. במידה והחלטתם על ניתוח, חשוב לבחור מנתח בכיר המתמחה בניתוחים שכאלו.
ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.