טיפול בפציעות ספורט – 6 טיפולים שכיחים בתחום רפואת הספורט

טיפול בפציעות ספורט הוא חלק בלתי נפרד מהספורט התחרותי המגלגל מיליארדי דולרים בשנה. בעקבות כך, תחום רפואת הספורט הוא אחד מתחומי הרפואה המתקדמים ביותר בעולם. קיימים טיפולים למגוון רחב של פציעות ספורט. להלן סקירה של הטיפולים השכיחים ביותר בספורט.

פציעות ספורט מתייחסות לסוגי הפציעות המתרחשות במהלך פעילות ספורטיבית תחרותית או אימון מקצועי. פציעת ספורט יכולה להיווצר כתוצאה מתנועה לא נכונה, פגיעה חיצונית ו/או שחיקה מתנועה חוזרת במהלך פעילות ספורט.

טיפול בפציעות ספורט משתנה בהתאם לסוג הפציעה, מיקומה וחומרתה. חלק מפציעות הספורט עשויות להזדקק לטיפול פולשני, כגון ניתוח, בעוד שחלק אחר מפציעות הספורט יכולות להסתפק במנוחה והפחתת הפעילות הספורטיבית לתקופה מוגדרת.

בתחום רפואת הספורט ניתן להבחין במספר טיפולים שכיחים בפציעות ספורט:

1. טיפול בבקע מפשעתי

בקע מפשעתי מתרחש כאשר רקמות, כמו חלק מהמעי, בולטות החוצה בנקודה חלשה בשרירי הבטן. בקע מפשעתי לרוב נוצר עקב הרמה של משקל כבד במיוחד ביחד עם תנועה מהירה של שרירי הבטן. בקע מפשעתי נפוץ מאד בקרב אתלטים בתחום הרמת משקולות וכדור ברזל.

בקע מפשעתי לא יחלים מעצמו, ויתרה מכך, אי טיפול בבקע מפשעתי עלול לגרום לחסימת מעיים ובעיות באספקת הדם למעי. נדרש לבצע ניתוח להחזרת רקמות המעי למקומם ואיחוי הקרע בשרירי הבטן.

2. טיפול בקרע שרירי הכתף

הזרוע מוחזקת בשקע הכתף על ידי שרירי מסובבי הכתף. השרירים הללו מכסים את החיבור בין הזרוע לכתף ומחזיקים אותה במקום. במהלך פעילות ספורטיבית אחד או כמה מהשרירים הללו יכול להיקרע. במקרה של קרע יווצר קושי בתפקוד הזרוע. מאוד נפוץ בקרב ספורטאים מענפי ספורט בהם יש שימוש נרחב בידיים כגון טניס וכדורסל.

במקרים קלים של קרע בשרירי מסובבי הכתף ניתן לבצע פיזיותרפיה למשך מספר חודשים עד לאיחוי הקרע. במקרים קשים יותר, יהיה צורך בניתוח לאיחוי הקרע עם המשך טיפול פיזיותרפי להחזרת הכוח לשרירים.

3. טיפול בפציעה בגיד הברך

ספורטאים המבצעים קפיצות רבות בתחום הספורט שלהם, למשל כדורסלנים וקופצים למרחק, בעלי סיכון גבוה לסבול מפציעה בגיד פיקת הברך, הגיד המקשר בין הברך לעצם השוק.

בדרך כלל יש לבצע ניתוח לתיקון הקרע בגיד פיקת הברך. לאחר הניתוח יש צורך בתקופה של 6-12 חודשים של פיזיותרפיה עד להחלמה מלאה וחזרה לאימונים.

4. טיפול בשחיקת סחוס בברך

בין המפרקים ישנה רקמה המכונה "סחוס" שמטרתה לאפשר לעצמות המפרק לנוע בצורה חלקה. הגוף אינו מסוגל לתקן את רקמת הסחוס, כך שהסחוס חשוף מאד לשחיקה. ספורטאים רבים סובלים משחיקה של רקמת הסחוס בברך, הן כתוצאה ממעמסה לאורך זמן על הברכיים והן כתוצאה מפגיעות חיצוניות לברך. שחיקת סחוס בברך נפוצה כמעט בכל ענפי הספורט.

טיפול בשחיקת סחוס בברך נעשה בדרכים שונות, החל מהזרקות של חומצות מיוחדות למפרק הברך שמטרתם להחליף את רקמת הסחוס ועד לניתוח להחלפת ברך. כמובן שהטיפול משתנה בהתאם לחומרת השחיקה וענף הספורט הרלוונטי.

5. טיפול בפציעות שריר הירך האחורי

אחת הפציעות הנפוצות ביותר בקרב ספורטאים היא קרע בשיר הירך האחורי, השריר הגדול הממוקם מאחורי החלק העליון של הרגל. פציעות בשריר הירך האחורי (Hamstring) נוצרות כאשר השריר נמתח במהירות עקב תנועה מהירה או כתוצאה מעומס מתמשך. הפציעות הללו מאוד נפוצות בקרב שחקני כדורגל, רצי מרתון ורצי אתלטיקה למרחקים קצרים.

במקרים של קרע חלקי מומלץ לתת מנוחה לשריר, תוך החזרת הספורטאי לפעילות מלאה בהדרגה בכדי לא להעמיס מחדש על השריר. במקרים בהם יש קרע מלא, ככל הנראה יהיה צורך לבצע ניתוח לאיחוי הקרע.

6. טיפול בבלט או פריצת דיסק

בין חוליות עמוד השדרה מצוים דיסקים מלאים בחומר ג'ל אשר מייצבים את עמוד השדרה ומפרידים בין החוליות. בלט דיסק או פריצת דיסק זהו מצב שבו קיימת דליפה של הג'ל הנוזלי שבדיסק. הדליפה של הג'ל החוצה (בין אם הוא רק בולט החוצה או בין אם הוא פרץ החוצה) עלולה לגרום לכאבים עזים. ספורטאים רבים סובלים מבלט או פריצת דיסק לאורך הקריירה שלהם.

בלט או פריצת דיסק לא בהכרח גורמים לכאבים משמעותיים הדורשים טיפול אגרסיבי. לרוב ניתן לשמור על אורך חיים בריא ופעיל גם עם בלט או פריצת דיסק. עם זאת, במקרים בהם התסמינים של בלט ופריצת דיסק פוגעים בתפקוד הפעילות הספורטיבית, ניתן לבצע פעולות אגרסיביות לתיקון הפגיעה בדיסק כמו הזרקת חומר מאחה והחלפה לדיסק מלאכותי.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.