טיפול בשחיקת סחוס – 5 טיפולים נפוצים

שחיקת סחוס מלווה בכאבים רבים ובעיות תפקוד של המפרק. בעוד שלא ניתן לרפא את השחיקה של הסחוס, כן ניתן להפחית כאבים ולהקל על תפקוד המפרק עם טיפול בשחיקת סחוס. יש מגוון רחב טיפולים נפוצים להפחתת כאבים ולתיקון שחיקת סחוס כפי שנפרט בהמשך.

המפרקים בגוף כגון מפרק הירך, מפרק הברך, מפרק הכתף וכו' מכילים רקמה העוטפת את העצמות אשר מכונה סחוס. הסחוס מאפשר לעצמות לנוע בחופשיות בתוך המפרק ומונע מהן לגעת אחת בשניה (מגע בין העצמות יגרום לכאבים עזים ובעיות תפקוד של המפרק).

הבעיה היחידה היא שהסחוס אינו מתרפא במהירות כמו רקמות אחרות בגוף מכיוון שהוא לא מקבל מספיק אספקה של דם, כך שבמהלך השנים הוא מתחיל להישחק. שחיקת סחוס גורמת לכאבים ותסמינים שונים בהתאם לדרגת השחיקה. ככל שהשחיקה גדולה יותר, כך הכאבים והתסמינים הנלווים לשחיקת הסחוס חריפים יותר.

שחיקת סחוס יכולה לקרות בכל המפרקים, כאשר השחיקות השכיחות ביותר הן במפרק הברך, הירך והכתף. שחיקת סחוס מאופיינת בכאבים המתגברים במהלך תנועת המפרק, נוקשות במפרק, ירידה בטווח התנועה של המפרק, דלקתיות ונפיחות.

1. טיפול בשחיקת סחוס דרך שינוי באורח החיים

טיפול בשחיקת סחוס מתחיל תמיד מהפחתת העומס על הסחוס הפגוע, במטרה לעקב כמה שניתן את התפתחות השחיקה ולאפשר לסחוס להתרפא מהר, עד כמה שהוא מסוגל.

פעולות מומלצות להפחתת עומס ביום יום על סחוס הן למשל:

 • הפסקת עיסוק בפעילות ספורט שמעמיסה על הסחוס השחוק. לדוגמה, הפסקת פעילות ריצה למי שסובל משחיקת סחוס בברך, הפסקת עיסוק בטניס למי שסובל משחיקת סחוס בכתף וכו'.
 • הפחתת תנועות יומיומיות שעלולות להחמיר את מצב הסחוס. לדוגמה, מומלץ למי שסובל משחיקת סחוס בברך להימנע מהליכה מאומצת במהלך היום.
 • הורדת שומן עודף מפחיתה את העומס על הסחוס במפרקים, לרבות הסחוס במפרק הירך והברך.
 • שימוש במכשירים תומכים לביצוע פעולות יומיות להפחת עומס על הסחוס. לדוגמה, ניתן להשתמש במקל להליכה בכדי להפחית עומס על סחוס הברך וסחוס הירך.
 • הקפדה על מנוחה מספקת של המפרק הבעייתי במהלך היום. לדוגמה, בעל מקצוע המשתמש הרבה במפרק הכתף וסובל משחיקת סחוס חייב לנוח מדי שעה.
 • שימוש בפעולות קירור וחימום על המפרק הבעייתי מדי יום במטרה להפחית היווצרות דלקות המלוות בכאבים.

2. טיפול פיזיותרפי לצמצום שחיקת סחוס

טיפול רפואי פיזיותרפי של מתיחות יומיות להגדלת טווח תנועת המפרק וחיזוק השרירים המקיפים את המפרק נמצא כיעיל מאד בהפחתת העומס על הסחוס וצמצום השחיקה לאורך זמן. ככל שטווח התנועה של המפרק נשמר והשרירים המקיפים את המפרק עוזרים לסחוס לספוג את העומס שנוצר על המפרק, כך שחיקת הסחוס תהיה איטית יותר והכאבים הנלווים יהיו פחותים יותר.

3. הזרקה של חומצה היאלורונית למפרק

טיפול בשחיקת סחוס עם חומצה היאלורונית הוא אחד הטיפולים היעילים ביותר לשחיקת סחוס. החומצה היאלורונית היא חומר אשר מחליף את הסחוס במפרק ולמעשה מתפקדת בתור שכבת סחוס חדשה המבצעת את אותו תפקיד של מניעת חיכוך בין עצמות המפרק. תהליך של כמה זריקות של החומר מספיקות בכדי להפחית משמעותית את הכאבים ולשפר את תפקוד המפרק.

4. ניקוי מפרק משבבי שחיקת סחוס

במקרים של שחיקת סחוס די מתקדמת הכאבים במפרק וטווח התנועה הנמוך הם לרוב תוצאה של שבבי סחוס שהתפוררו ונכנסו לתוך המפרק. השבבים גורמים לדלקת (המלווה בכאבים) ומפריעים למפרק לנוע בחופשיות. ניתן לנקות את השבבים הללו בהליך כירורגי מינימלי המשתמש בתמיסת מי מלח לניקוי שבבי הסחוס במפרק.

5. החלפת הסחוס הפגום במפרק

טיפול נוסף בשחיקת סחוס שיעיל מאד בהקלה משמעותית על הכאבים היא טכניקה דו-שלבית שבה חותכים חלק קטן מהסחוס הפגום במפרק, לוקחים אותו למעבדה ושם מגדלים תאי רקמה חדשים של אותו סחוס. לאחר מכן, מחליפים את הסחוס המלאכותי החדש בסחוס הפגום הישן.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.