מה ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק?

לבלט דיסק ופריצת דיסק יש תסמינים דומים מאד, כך שלא מפתיע שהרבה אנשים אינם יודעים מה ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק. בלט דיסק הוא מצב שבו נוצרת פגיעה בשכבת הדיסק הגורמת לחומר שבפנים לבלוט החוצה, בעוד שבפריצת דיסק החומר יוצא החוצה ממבנה הדיסק.

מיליוני ישראלים סובלים מכאבי גב, בין אם לעיתים קרובות או בין אם באופן כרוני. יתרה מכך, כאבי גב היא התלונה הנפוצה ביותר בקרב גילאים 50 ומעלה. כאבים בגב יכולים להיות תסמין למגוון רחב של בעיות רפואיות כגון פגיעה בחוליות עמוד השדרה והיצרות תעלת השדרה, אך ברוב המקרים, כאבי גב הם תוצאה של בלט דיסק או פריצת דיסק.

הדיסקים ממוקמים בין חוליות עמוד השדרה ושומרים עליהן מפני הזעזועים הרבים שחווה עמוד השדרה מדי יום. הבעיה היא, שעם השנים הזעזועים שהדיסקים בולמים שוחקים אותם לאט לאט, שחיקה שבמצטבר גורמת בסופו של דבר לפגיעה בשכבה החיצונית של הדיסקים. פגיעה מספיק גדולה בשכבת הדיסקים יכולה לגרום לבלט ופריצת דיסק.

מה ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק?

בלט דיסק הוא מצב בו הרקמה הקשיחה ההיקפית של אחד הדיסקים בעמוד השדרה מתרופפת במקצת, מה שגורם לנוזל הג'ל שבתוך הדיסק לבלוט החוצה ביחד עם שכבת הדיסק המתרופפת. כלומר, הנוזל שבדיסק נשאר בתוך מבנה הדיסק אך דוחף אותו החוצה ממקומו בין החוליות. במידה והבליטה מגיעה במגע עם אחד העצבים שבתעלת עמוד השדרה, זה גורם כאבי גב ותסמינים שונים.

לעומת זאת, פריצת דיסק הוא מצב שבו שכבת הדיסק מתרופפת לגמרי ונשברת. מה שגורם לנוזל הג'ל שבתוך הדיסק "לפרוץ" החוצה מהדיסק ולהתפשט בתוך תעלת עמוד השדרה. הנוזל מתפשט בתוך תעלת עמוד השדרה ובא במגע עם העצבים של עמוד השדרה, מה שגורם כאבי גב ותסמינים שונים.

לסיכום, מה ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק? פריצת דיסק היא מצב חמור יותר של בלט דיסק, כאשר לשניהם יש תסמינים דומים עקב הפגיעה בעצבים שבתעלת עמוד השדרה. בלט דיסק שאינו מטופל כהלכה יכול להוביל לפריצת דיסק.

מה מרגישים כשסובלים מבלט או פריצת דיסק?

כשנוצר בלט או פריצת דיסק וחומר הג'ל בא במגע עם אחד העצבים בעמוד השדרה, הוא מפעיל לחץ על העצבים וגורם לכאבים ותסמינים שונים:

בלט או פריצת דיסק בחוליות הצוואר

כאבי צוואר עם הקרנות לשכמות, כתפיים, גפיים עליונות וגב עליון. תחושת חולשה ועקצוץ בגפיים העליונות, כאבי ראש חזקים ובחילה, נוקשות בעת הזזת הצוואר, קושי בהרמת הראש, ירידה בטווח התנועה של הצוואר ואיבוד שווי המשקל.

בלט או פריצת דיסק בחוליות הגב העליון

כאבים בחלק העליון של הגב עם הקרנות לבית החזה. קושי ליישר את הגב ולעמוד זקוף. היווצרות של עקמת בגב העליון.

בלט או פריצת דיסק בחוליות המותן

כאבים בחלק התחתון של הגב עם הקרנות לישבן והגפיים התחתונות, תחושת חולשה ועקצוץ בגפיים התחתונות, קושי להזיז את המותניים ולעמוד זקוף, כאבים בעת קימה והליכה, ירידה בטווח התנועה של המותניים ואיבוד שליטה על הסוגרים (במקרים חריגים).

מה עושים במידה וסובלים מבלט או פריצת דיסק?

לעיתים קרובות ניתן לטפל בבלט ופריצת דיסק באמצעות שיטות שמרניות, כגון הפחתת מאמץ על עמוד השדרה, הפעלת קור להפחתת דלקתיות באזור הדיסק הפגום, לקיחת תרופות סטרואידיות להקלה על דלקת, לקיחת תרופות נגד כאבים ושינוי אורך חיים.

במידה והטיפולים השמרניים אינם מובילים להקלה משמעותית של התסמינים, ניתן לפנות לטיפולים פולשניים יותר לטיפול בבלט ופריצת דיסק כגון זריקת אפידורל של סטרואידים מעל העצב הפגוע, ניתוח לאיחוי שכבת הדיסק הפגומה וניתוח להחלפת הדיסק הפגום בדיסק מלאכותי.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.