מה זה בלט דיסק? כל מה שצריך לדעת

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי צוואר וגב היא שחיקה של אחד הדיסקים בעמוד השדרה שגורמת לו לבלוט החוצה. מה זה בלט דיסק? כיצד הוא גורם לכאבי צוואר וגב? האם ניתן לתקן בלט דיסק? המשיכו לקרוא בכדי לקבל את כל התשובות.

עמוד השדרה שלנו עשוי מ-33 עצמות בודדות (חוליות) שנערמות זו על זו. עמוד השדרה מספק את התמיכה העיקרית לשלד הגוף המאפשר לנו לעמוד זקוף ולהתכופף, תוך הגנה על חוט השדרה מפגיעות. שרירים, עצמות חזקות, גידים, רצועות גמישות, דיסקים ועצבים רגישים הם חלק ממבנה עמוד השדרה הבריא.

במידה ואחד מהמרכיבים הללו נפגע כתוצאה מעומס מתמשך, מאמץ, פציעה ו/או מחלה, האדם יסבול מכאבים בעמוד השדרה ותסמינים עצביים נוספים. אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר של עמוד השדרה היא – בלט דיסק.

מה זה בלט דיסק?

כפי שציינו לעיל, מבנה עמוד השדרה מכיל דיסקים. מדובר על רקמה גמישה המלאה בחומר רך במרקם דומה ג'ל. תפקידם של הדיסקים הוא להפריד בין 33 החוליות של עמוד השדרה ולהעניק להם את היכולת לתמרן את עמוד השדרה בלי זעזועים.

מצב של בלט דיסק מתרחש כאשר העטיפה הקשיחה של רקמת הדיסק מתרופפת מספיק בכדי לאפשר לנוזל הג'ל שבתוך הדיסק לבלוט החוצה. הג'ל עדיין נמצא בתוך הדיסק (בשונה ממצב של פריצת דיסק), אך הוא בכל זאת דוחף את עצמו החוצה ובולט מחוץ למקומו הטבעי.

האם בלט דיסק יכול להיווצר בכל מקום בעמוד השדרה?

בהחלט! בליטה של דיסק יכולה להתרחש בכל דיסק בעמוד השדרה. עם זאת, ברוב המקרים בליטה נוצרת באחד הדיסקים שבאזור הצוואר, הגב העליון והמותן, מכיוון שאלו המקומות בעמוד השדרה שצריכים להתמודד עם הכי הרבה עומסים במהלך היום.

מה זה בלט דיסק בצוואר?

בלט באחד הדיסקים שבין חוליות הצוואר. סובלים מכאבים בצוואר המקרינים לשכמות, כתפיים והידיים. במקביל יהיה קושי להזיז את הצוואר ולהרים את הראש. לרוב הבלט נוצר עקב שינה עם תנוחה לא תקינה של הצוואר.

מה זה בלט דיסק בגב העליון?

מכונה גם בלט דיסק טורקלי. הבלט נוצר בין חוליות עמוד השדרה המרכיבות את בית החזה. סובלים מכאבים באזור הגב והחזה העליון. לרוב הבלט נוצר עקב הליכה וישיבה עם גב עקום.

מה זה בלט דיסק במותן?

הבלט נוצר בין החוליות הממוקמות בחיבור בין הגב התחתון למותן. סובלים מכאבים בגב התחתון המקרינים לרגליים. יהיה גם קושי לקום ולהתכופף מאזור המותן. לרוב הבלט נוצר עקב לחץ מתמשך על הגב התחתון בעת הרמת משקלים כבדים וישיבה לא תקינה.

מדוע דיסק בעמוד השדרה מתחיל לבלוט?

בלט דיסק לרוב נוצר בעקבות שחיקה מתמשכת במבנה החיצוני שלו עקב מאמץ מצטבר של שנים רבות, ולפעמים גם כתוצאה מאורח החיים של החולה. בדרך כלל ניתן להצביע על מספר גורמים נפוצים בקרב הסובלים מבלט דיסק כגון הרמת חפצים כבדים בצורה לא תקינה, ישיבה ממושכת מול מחשב עם גב עקום, שחיקת בלאי שנוצרת בגילאים מבוגרים, עודף משקל משמעותי, פעילות ספורטיבית המעמיסה לחץ עצום על הגב ועוד.

נוסף על כך, מצב של בלט באחד הדיסקים של עמוד השדרה יכול להיות תוצאה מפגיעה חיצונית לעמוד השדרה. למשל, בלט בצוואר מאוד נפוץ בקרב אנשים שהיו מעורבים בתאונת דרכים חזיתית שגרמה לתנועה לא רצויה של הצוואר ובלט בגב מאוד נפוץ בקרב אנשים שנפלו מגובה רב. 

מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בבלט דיסק?

ברוב המקרים, זיהוי מוקדם של בלט דיסק מאפשר לבצע התאמות לחיי היום יום על מנת להתמודד עם הכאבים ולמנוע החרפה של המצב. למשל שינוי תנוחת השינה בכדי להוריד מעמסה מהגב, ירידה במשקל, ביצוע טיפולים פיזיותרפיים, שינוי לפעילות ספורטיבית מתאימה ועוד.

נוסף על כך, ישנם מספר טיפולים נקודתיים העוזרים להפחית משמעותית את הכאבים עקב בלט במידה וישנה החרפה תקופתית. למשל, הזרקה של סטרואידים לאזור הבלט על מנת להפחית דלקות. רצוי להתייעץ עם רופא מומחה לפני כל קבלת טיפול לבלט דיסק.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.