מומחה לפענוח MRI – קבלת חוות דעת שניה

השלב הקריטי ביותר בבדיקת MRI לאבחון מחלה או פציעה הוא שלב פענוח תמונות ההדמייה. גם רדיולוג מומחה לפענוח MRIיכול לטעות באבחון הממצאים, ולכן, מומלץ לפנות לקבלת חוות דעת שניה של פענוח MRI וארתרוגרפיה.

הדמיית תהודה מגנטית (MRI) מתבצעת על ידי מכשיר המפעיל כוחות מגנטיים וגלי רדיו כדי להציג את התמונה המדויקת ביותר של האיברים הפנימיים ומבנה הגוף. בדיקת הדמיית תהודה מגנטית היא ללא ספק בין כלי האבחון החזקים ביותר לגילוי סוגים רבים של מחלות, לרבות איתור פציעות ומחלות הרלוונטיות לתפקוד המוח וחוט השדרה. אנשי מקצוע בתחום הבריאות משתמשים בבדיקות MRI לאבחון של מגוון מצבים, החל מרצועות קרועות ועד לאיתור גידולים סרטניים.

הרופא שלך הזמין עבורך בדיקת MRI מכיוון שהוא רצה להעניק לך את הטיפול האבחנתי הטוב ביותר שאפשר, מה שיוביל בסופו של דבר לקבלת החלטות נכונות בכל הנוגע לטיפול ותהליך ההחלמה, אך האם השלמת בדיקת MRI מבטיחה אבחון מדויק של מקור הבעיה?

ניתן לקבל פענוחים שונים לבדיקת MRI

תמונות ההדמייה של מכשיר ה-MRI מעניקות את התמונה המדויקת ביותר שניתן לקבל בהשוואה לכל שאר הבדיקות (צילומי רטגן, אולטרסאונד וכו'), אך הפענוח של תוצאות MRI הוא זה שקובע את האבחון הסופי. כלומר, האבחון הסופי תלוי בעיני האדם (הרדיולוג הבודק). מחקרים מצאו שלא כל רדיולוג יפרש את אותה הדמיית MRI באותה צורה בדיוק.

ישנם תת תחומי התחמחות ברדיולוגיה

חשוב לדעת שבדיקות MRI יכולות לבחון מגוון אזורים ואיברים שונים בגוף. כל אזור דורש ברוב המקרים פענוח על ידי רדיולוג המתמחה בתת התחום הרלוונטי. למשל אם מבצעים בדיקת MRI להערכת תפקוד הלב, כדאי שרדיולוג המתמחה בקרדיולוגיה (תחום התמחות הלב) יפענח את הממצאים, אך אם למשל מבצעים בדיקת ארתרוגרפיה (בדיקת MRI יחודית לבחינת תפקוד המפרקים), כדאי שרדיולוג המתמחה באורטופדיה יפענח את הממצאים.

במידה והרדיולוג המאבחן את ממצאי הבדיקה שלך אינו מומחה בתת תחום הרדיולוגיה המתאים, יכול בהחלט להיות מצב שהוא יטעה באבחון המחלה או פציעה.

גורמים חיצוניים על החלטת הרדיולוג

נוסף על כך, גורמים חיצוניים רבים יכולים להשפיע על פרשנות ממצאי בדיקת ה-MRI כגון רמת הניסיון של הרדיולוג, כמות הבדיקות שהוא מפענח ביום, העייפות המצטברת שלו והנטיות הסוביקטיביות שלו לאבחון מחלות.

למרבה הצער, אפילו המומחה לפענוח MRI הכי מנוסה יכול פשוט לפענח לא נכונה ממצאי בדיקת MRI כזאת או אחרת בגלל גורמים חיצוניים שהוא אפילו לא היה מודע להם.

דאגו לקבל חוות דעת שניה ממומחה לפענוח MRI

בעקבות כל הנכתב לעיל ועל מנת לקבל את האבחון המדויק ביותר, מומלץ לפנות לרדיולוג מומחה בכדי לקבל חוות דעת שניה על תמונות הדמיית ה-MRI. מהלך הטיפול תלוי באבחון נכון של ההדמייה, כך שאם רוצים להבטיח שמקבלים את האבחון המדויק ביותר, חובה לפנות לחוות דעת שניה.

קבלת חוות דעת שניה ממומחה לפענוח MRI אינה אומרת שאינך סומך על הרופא שלך. זוהי פשוט פעולה שנועדה להבטיח את קבלת האבחון הנכון ביותר. ההשקעה הנוספת הקטנה בפנייה לרדיולוג מומחה לפענוח MRI בכדי לקבל חוות דעת שניה עוזרת למנוע בעיות של פענוח MRI ראשוני לא נכון, או לכל יותר, חוות הדעת השניה תעניק לך הרגשת ביטחון להתחיל תהליך טיפול מתאים בהתאם לפענוח הראשוני של ממצאי הבדיקה.

רק לאחר קבלת חוות דעת שניה ניתן יהיה להעריך נכונה האם פענוח ה-MRI הראשוני היה תקין או שיש צורך לבצע בדיקות נוספות או לראות מומחים נוספים על מנת לקבל אבחנה נכונה ומדויקת.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.