מרפק טניס (טניס אלבו) - תסמינים ודרכי טיפול

מרפק טניס זו פציעה נפוצה בקרב ספורטאים מקצועיים, בעיקר טניסאים, אך היא מופיעה גם אצל מגוון עיסוקים אחרים הכוללים הנעה של שורש כף היד וסיבוב של האמה כלפי מעלה ומטה. כמו פציעות ספורט רבות, גם לפציעת מרפק טניס יש מגוון טיפולים מומלצים.

מרפק טניס (lateral epicondylitis) הוא סוג של דלקת ונפיחות בגיד של המרפק והזרוע. גידים אלה הם מערכת של רקמות קשוחות המחברות את שרירי הזרוע התחתונה לעצם. הכאב של מרפק טניס מתרחש בעיקר במקום בו הגידים של שרירי האמה מתחברים (אזור המרפק), ואף במקרים רבים ניתן לראות היווצרות של נוזלים במרפק (כמו סוג של כדור מתחת לעור).

הפציעה הנפוצה הזאת נוצרת כאשר מצטבר עומס יתר מתמשך על המרפק והזרוע, לכן ספורטאים המשתמשים המון בידיים שלהם במהלך פעילות הספורט (למשל שחקני טניס) סובלים ממרפק טניס. נוסף על כך, אנשים העובדים בעבודות בהם הם מבצעים פעולות חוזרות ומרובות עם היד גם יכולים לסבול ממרפק טניס. הפציעה נפוצה מאד בקרב אינסטלטורים, ציירים, נגרים וקצבים.

התסמינים של מרפק טניס

 • כאבים ורגישות בצד החיצוני של המרפק.
 • הקרנות כאבים מהמרפק לזרוע העליונה עד לכתף.
 • הקרנות כאבים מהמרפק לאמה ולכף היד.
 • כאבים בעת אחיזה בחפץ.
 • קושי להרים או לישר את היד.
 • כאבים בעת כתיבה.
 • ירידה בטווח התנועה של היד.
 • היד רועדת כשמחזיקים חפץ כבד.
 • הצטברות נוזלים במרפק.

כדי לאבחן פציעה של מרפק הטניס, רופא יבצע בדיקה פיזית יסודית של אזור המרפק. נוסף על כך, יכול להיות שיהיה צורך לבצע צילום רטגן או בדיקת הדמייה במכשיר MRI בכדי לאבחן את מקור הכאב ולהעריך את חומרת הפציעה.

כיצד ניתן לטפל במפרק טניס?

מרפק טניס היא פציעה בגידים, כך שכמו כל פציעות ספורט אחרות בגידים, היא בסופו של דבר צפויה לעבור עם מספיק מנוחה. ניתן במהלך התקופה לנסות ולהקל על הכאבים ולזרז את ההחלמה על ידי הפחתת תנועת היד ככל הניתן, לצד קירור המקום ככל הניתן במטרה להפחית את הדלקת שנוצרה בגיד המרפק ולקיחת משככי כאבים בעת הצורך.

עם זאת, תקופת ההחלמה יכולה לעתים קרובות להימשך מספר שבועות או חודשים מכיוון שגידים מתרפאים לאט. במקרים חריגים בהם הדלקת חריפה במיוחד ואינה מתרפאת במהירות, מרפק טניס יכול גם להימשך יותר משנה. בעקבות כך, ניתן לשקול לבצע טיפול של הזרקת אורטוקין בהנחיית שיקוף או אולטרסאונד.

המטרה של שיטת הטיפול עם זריקת אורטוקין היא לקחת את אותם חלבונים אנטי דלקתיים שיש לנו בגוף ממילא ולמקד אותם בכמות אדירה במרפק הפצוע. כך הגוף יכול להילחם נקודתית טוב יותר בדלקת שנוצרה במרפק.

במהלך הטיפול לוקחים דגימת דם קטנה ומכניסים אותה לתוך מבחנה מיוחדת המוכנסת לאינקובציה במשך 6 שעות, לאחר מכן הדם עובר סירכוז ויוצרים ריכוז של החלבונים האנטי דלקתיים בכמות אדירה. מדובר במעין סרום שאותו מזריקים למרפק הפצוע. ההזרקה נעשית  באמצעות הדמיה מאוד מדויקת בהנחיית שיקוף או אולטרסאונד כדי להגיע בדיוק לאיזור הדלקת במרפק.

הזרקות אורטוקין נעשות בהרדמה מקומית, ללא כל אשפוז, ואין חשש לפגיעה ברקמות אחרות במהלך מתן הזריקה. בדרך כלל נדרש לבצע מספר הזרקות (3-4 הזרקות, הזרקה 1 בכל שבוע) עד להפחתה מספקת של הדלקת בגיד המרפק.

כ-80% מהסובלים ממרפק טניס מגיבים מצוין לטיפול עם זריקת אורטוקין. המטופלים מבחינים בשיפור משמעותי של תנועת המרפק כחודש עד חודשיים לאחר התחלת ההזרקות. המטופלים יכולים להחזיק חפצים בצורה חזקה וללא כאבים, טווח התנועה של המרפק מתרחב, הנפיחות במרפק יורדת וניתן לכופף את היד ללא כאבים.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.