ניתוח פריצת דיסק – מהן האפשרויות?

אדם הסובל מפריצת דיסק בעמוד השדרה עשוי לחוות כאבים כרוניים, המשפיעים לרעה על הפעילות היומיומית שלו. למרות שברוב המקרים ניתן להתמודד עם הכאבים על ידי מנוחה, תרופות וטיפולים לא כירורגיים, אנשים מסוימים ידרשו לעבור ניתוח פריצת דיסק להפגת הכאבים והתסמינים הנלווים לפריצת דיסק.

עמוד השדרה בנוי מחוליות על חוליות, אשר ביניהן נמצאים "דיסקים". הדיסקים הללו מפרידים בין החוליות ומייצבים אותן בתוך תעלת עמוד השדרה, מה שמאפשר לעמוד השדרה לשמור על תקינותו במהלך כל פעולה של הגוף. תפקוד עמוד השדרה תלוי רבות בעמידות הדיסקים, אשר יכולים להישחק ממגוון גורמים חיצוניים ופנימיים.

במידה ואחד הדיסקים בעמוד השדרה נשחק במידה ניכרת, החומר שבתוכו יכול לפרוץ החוצה ולהסב נזק רב אם הוא בא במגע עם אחד העצבים הקרובים לעמוד השדרה. דיסק עלול לפרוץ בכל מקום לאורך עמוד השדרה, כאשר הצוואר והגב התחתון הם המקומות הנפוצים ביותר.

בעוד שפריצת דיסק לא בהכרח תמיד גורמת לכאב או לאי נוחות, במקרים רבים הנוזל שנפרץ החוצה מהדיסק אכן בא במגע עם העצבים שמסביב לעמוד השדרה, מה שגורר מגוון רחב של תסמינים, כמו כאבי גב עם הקרנות לגפיים ואף גרוע מכך.

רופאים לא ממליצים על ניתוח פריצת דיסק כטיפול הראשון בתסמינים של פריצת דיסק. תחילה, ממליצים תמיד לחולה לנסות להקטין את העומס על הדיסק הפגום ולהתמודד עם הכאבים הכרוניים בעזרת תרופות ופיזיותרפיה. ניתן גם לבצע טיפולים לא כירורגיים נקודתיים כמו הזרקת סטרואידים לאזור הדיסק הפגום על מנת להפחית דלקתיות.

במידה ושינוי אורח חיים וטיפולים לא כירורגיים אינם מצליחים לטפל בבעיה בצורה מספקת, אז מומלץ לבחון ביצוע ניתוח לפריצת דיסק. המטופל יידרש לבצע מגוון בדיקות הדמיה (רטגן, CT, MRI וכו')  על מנת להעריך את הפגיעה בדיסק ודרכי הניתוח המתאימים ביותר.

ישנן מספר אפשרויות ניתוח פופולאריות כיום לטיפול בפריצת דיסק:

הרחבת הרווח בין החוליות של הדיסק הפגום

בניתוח הזה הרופא המנתח מרחיב את הרווח בין החוליות שביניהן יושב הדיסק הפגום, על מנת לאפשר לדיסק לחזור מעט לתוך תעלת עמוד השדרה, ובכך ללחוץ פחות על העצבים הקרובים לעמוד השדרה. ניתוח זה מפחית את הלחץ של הדיסק על העצבים שמסביב לעמוד השדרה מבלי לפגוע בדיסק עצמו.

הסרת חלק מהדיסק הפגום

זהו אחד הניתוחים הנפוצים ביותר לתיקון פריצת דיסק בעמוד השדרה. במהלך הניתוח מסירים חלק מהדיסק הפגום (החלק שבא במגע עם העצבים שבאזור עמוד השדרה), מה שמפחית את הלחץ של הדיסק על העצבים. זהו הליך כירורגי המשתמש בחתך קטן לא פולשני בגב או בצוואר (בהתאם למיקום פריצת הדיסק בעמוד השדרה) שיכול להשיג תוצאות מצוינות ועדיין להימנע מהוצאת הדיסק הטבעי כולו.

החלפת הדיסק הפגום בדיסק מלאכותי

ניתוח פולשני יותר מהסרת חלק מהדיסק הפגום, אך גם מאוד פופולארי ושכיח בטיפול בפריצת דיסק, לרבות כאשר פריצת הדיסק ממוקמת בגב התחתון והמותן. במהלך הניתוח המנתח נכנס דרך חתך בבטן ומחליף את הדיסק הפגום בדיסק מלאכותי העשוי פלסטיק ומתכת. הדיסק המלאכותי מבצע את אותה פעולה של הדיסק הטבעי שהוחלף מבלי ללחוץ על העצבים ולגרור תסמינים של פריצת דיסק.

היתוך חוליות עמוד השדרה

ניתוח לפריצת דיסק זה מתבצע רק במקרים חריגים וחריפים במיוחד בהם לא ניתן לטפל בדיסק הפגום או להחליפו בדיסק מלאכותי. במהלך ניתוח זה מבצעים היתוך של שתי חוליות אחת עם השניה לצמיתות. במקום הדיסק הפגום מבצעים השתלה של עצם מאזור אחר בגוף, תוך קיבוע עם ברגי מתכת או פלסטיק עד לאיחוי טבעי של החוליות. החלק המאוחה של עמוד השדרה יהיה הרבה פחות גמיש.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.