פענוח MRI וארתוגרפיה על ידי רדיולוג פולשני מומחה

בדיקות MRI וארתרוגרפיה הן בדיקות לא פולשניות של האיברים הפנימיים והמפרקים במטרה לזהות פציעות ומחלות. לאחר השלמת בדיקת MRI ו/או ארתרוגרפיה יש לפנות לרדיולוג מומחה בכדי לקבל פענוח MRI וארתרוגרפיה מקצועי ומקיף. פענוח מדויק ונכון של בדיקות MRI וארתרוגרפיה הוא קריטי לקביעת המשך טיפול.

אבחון נכון ומדויק של בעיה רפואיות הוא תמיד הצעד הראשון בדרך להחלמה. כאשר יש חשש לבעיה רפואית פנימית חמורה, כגון גידול ממאיר או פגיעה במפרק, ניתן לבצע הדמיה של הגוף לאבחון מקור הבעיה הרפואית או לשלילת מחלות מסוימות באמצעות מכשיר MRI. לאחר השלמת הבדיקה נדרש פענוח MRI וארתרוגרפיה על ידי מומחה לרדיולוגיה אבחנתית וטיפולית לקביעת המשך הטיפול.

איך מכשיר MRI מציג הדמיה של גוף המטופל?

הדמיה של האיברים הפנימיים מתבצעת על ידי מכשיר MRI (Magnetic Resonance Imaging) המעניק תמונה של פנים גוף האדם על ידי יצירת שדה מגנטי רב עוצמה, ובמקביל שידור של גלי רדיו, היוצרים תמונה מאוד מדויקת של האיברים הפנימיים. לאחר סיום הסריקה במכשיר ה-MRI  מתקבלות מאות עד אלפי תמונות שניתן לעבד בכדי לאתר את מקור הבעיה הרפואית.

בדיקות MRI נפוצות

ישנן מגוון בדיקות נפוצות שניתן לבצע עם מכשיר MRI לאיתור מחלות, פציעות פנימיות ומקור לכאבים:

בדיקת MRI של המוח ועמוד השדרה

בדיקת MRI הבוחנת את זרימת הדם במוח ובעמוד השדרה. מטרתה המרכזית היא לבחון את התפקוד של המוח ולזהות פציעות בעמוד השדרה. כדאי לבצע בדיקת MRI כאשר יש חשש למפרצת בכלי הדם במוח, הפרעות בעין ו/או באוזן הפנימית, טראומה לעמוד השדרה, גידולים ממאירים, פריצת דיסק בעמוד השדרה, חשש לשבץ ועוד.

בדיקת MRI של הלב וכלי הדם

בדיקת MRI הבוחנת את זרימת הדם בלב ובעורקים הצמודים ללב. מטרתה המרכזית היא לבחון את התפקוד של הלב ולאתר חסימות בעורקים. כדאי לבצע בדיקת MRI כאשר יש חשש לחסימה מלאה בעורקים, תפקוד לקוי של חדרי הלב, נזק היקפי לאחר התקף לב, מחלות לב ועוד.

בדיקת MRI של איברים פנימיים

בדיקת MRI כללית לבחינת האיברים הפנימיים. מטרתה המרכזית היא לאתר גידולים או מחלות נקודתיות באיברים. כדאי לבצע בדיקת MRI כללית כאשר יש חשש לגידול סרטני, בעיות תפקוד ו/או חסימות בכליות, דלקת בתוספתן, בעיות תפקוד בבלוטת הערמונית ועוד.

בדיקת ארתרוגרפיה למפרקים

ארתרוגרפיה היא בדיקת MRI ייחודית לאבחון מקור לפציעה או כאב במפרקים. במהלך בדיקת ארתרוגרפיה מוזרק חומר ניגודי המציג את המבנה הפנימי של המפרק בתמונות הדמיית ה-MRI. מטרתה המרכזית של בדיקת ארתרוגרפיה היא לאתר דלקות, פציעות ובעיות תפקוד במפרקים. כדאי לבצע בדיקת ארתרוגרפיה כאשר יש חשש לדלקת במפרק, פציעה עקב שחיקה במפרק, גידולים במפרק, שחיקת סחוס ועוד.

החשיבות של פענוח MRI וארתרוגרפיה

לאחר השלמת בדיקת MRI יש להעביר את הממצאים לקבלת חוות דעת מקצועית של רדיולוג מומחה. רק לאחר פענוח הממצאים על ידי מומחה לרדיולוגיה אבחנתית וטיפולית ניתן לקבל החלטות מושכלות לגבי המשך הטיפול בבעיה הרפואית ולהתחיל במסע להחלמה.

ישנה חשיבות רבה לפענוח MRI וארתרוגרפיה מדויק ונכון ככל הניתן. פענוח שגוי של ממצאי בדיקת ה-MRI, או לחילופין, אי אבחון של מקור הבעיה יכול לגרום למטופל עוגמת נפש רבה ולעכב את התחלת הטיפול הנכון.

בעקבות כך, בכדי להפיק את מלוא התועלת האפשרית מבדיקת MRI מומלץ לפנות לרדיולוג מומחה בכיר, ואף לגשת לקבלת חוות דעת שנייה מרדיולוג מומחה פרטי. אל תתפשרו על קבלת הפענוח, האבחון והייעוץ הטובים ביותר.

לסיכום: במידה ויש חשש לבעיה רפואית פנימית, ניתן לבצע בדיקת MRI או ארתרוגרפיה על מנת לאתר את מקור הבעיה. הבדיקה מתבצעת על ידי מכשיר MRI, המעניק הדמיה מקיפה של פנים גוף המטופל שניתנת לפענוח על ידי רדיולוג מומחה. ישנה חשיבות רבה ליכולת של רדיולוג מומחה לפענח את ממצאי בדיקת ה-MRI, כך שמומלץ לפנות לרדיולוג מומחה בכיר ולקבל חוות דעת שנייה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.