פענוח MRI – החשיבות של פענוח נכון

בדיקת MRI היא אחת הבדיקות המוצלחות והמקיפות ביותר שניתן לבצע על מנת לאבחן בעיות רפואיות. לאחר קבלת ממצאי הבדיקה, רופא מומחה יכול לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר להמשך טיפול. עקב כך, יש חשיבות רבה לקבלת פענוח MRI וארתרוגרפיה בצורה נכונה ומדויקת.

בכדי לטפל בצורה הטובה ביותר בבעיה רפואית, כגון מחלה או פציעה, תחילה יש לאבחן בצורה הנכונה והמדויקת ביותר את מקור הבעיה. אחת הבדיקות המוצלחות ביותר היא בדיקה עם מכשיר MRI המעניק הדמיה תלת מימדית של פנים הגוף. על ידי פענוח MRI הרופא המומחה יכול לאתר את מקור הבעיה ולהחליט על הטיפול ההולם.

מה היא בדיקת MRI?

בדיקת MRI היא בדיקה המשתמשת במגנטים עוצמתיים, גלי רדיו ומחשב להכנת תמונות מפורטות של פנים גוף האדם. הבדיקה מתבצעת במכשיר MRI ייעודי שיכול לסרוק את כל הגוף או רק חלק נקודתי.

הדמיית מכשיר ה- MRI מאוד מפורטת והיא יכול לאתר שינויים זעירים של מבנים בגוף, מה שהופך אותה לבדיקה מאוד מדויקת ואמינה. בנוסף, במידת הצורך ניתן להשתמש בהזרקת חומר ניגודי על מנת לקבל תמונה מדויקת יותר בהדמייה, כמו למשל כאשר רוצים לבדוק זרימה בכלי הדם עם מכשיר MRI.

מתי מומלץ לבצע בדיקת MRI?

הדמיית MRI יכולה לסייע לאבחון מחלות בכל חלקי הגוף, אך רוב המטופלים פונים לביצוע בדיקת MRI רק לאחר שבדיקות אחרות אינן מצליחות לאתר את מקור הבעיה מכיוון שאין מכשירי MRI רבים בישראל וקיים תור ארוך לבדיקה.

יש מספר מקרים בהם מאוד מומלץ לפנות לביצוע בדיקת MRI:

 • כאשר יש חשש לטראומה מוחית, כגון דימום או נפיחות במוח.
 • כאשר יש חשש לגידול סרטני.
 • במידה וצריך לבצע בדיקת תקינות של עמוד השדרה כגון איתור פריצת דיסק.
 • כשיש צורך להעריך את מבנה הלב והעורקים מחשש לחסימה בכלי הדם.
 • אבחון נזק במפרקים (ארתוגרפיה).
 • אבחון נזק לאחר שבץ מוחי.
 • כתחליף לצילום רטגן על מנת לצמצם קרינה.
 • אבחון כאבים ודלקות במפרקים.
 • אבחון בעיות בתפקוד הכליות, כבד, לבלב, שחלות וערמונית.

פענוח MRI לאחר השלמת הבדיקה

לאחר סיום סריקת ה- MRI, המחשב מייצר מאות תמונות חזותיות של אזור הגוף שנסרק. ניתן להעביר תמונות אלה לקובץ (עותק קשיח). את הממצאים של הסריקה יש להעביר לרדיולוג מומחה, רופא המאומן במיוחד בכדי לפענח תמונות ממכשיר MRI, לפענוח הממצאים ומתן תשובה לרופא. לאחר מכן, הרופא יכול לדון בתוצאות עם המטופל ולקבוע את דרכי הטיפול הבאים בתהליך ההחלמה.

חשוב לקבל פענוח MRI מרדיולוג מומחה

בדיקת MRI היא ללא ספק אחד מכלי האבחון החזקים ביותר לגילוי סוגים רבים של מחלות. הדמיה מקיפה שכזאת צפויה להציג את התמונה הטובה ביותר שתאפשר לאתר את מקור הבעיה.

עם זאת, הצלחת הפרשנות של תוצאות MRI תלוי רבות ביכולת של הרדיולוג לפענח את הממצאים. המכונה מספקת מבט מדויק של מה שקורה בתוך הגוף, אך זה תלוי בעיני המתבונן (הרדיולוג) לנתח את מה שהדמיה מציגה. לא כל רדיולוג יפרש את אותה הדמיית MRI באותה צורה בדיוק. לרדיולוגים יש דעות שונות, ולמרבה הצער, אפילו רופאים יכולים פשוט לטעות.

מהלך הטיפול שלך תלוי בתוצאות הבדיקה והאבחנה. חולים שרוצים את הבריאות הטובה חייבים לבחור ברדיולוג מומחה בעל יכולות פענוח גבוהות. מומלץ גם לפנות לפענוח MRI לפי תת התמחויות של רדיולוגיה, למשל אם יש חשש לפציעה בכתף מומלץ לפנות לרדיולוג המתמחה בפציעות כתף ומפרקים. הבחירה ברדיולוג המתאים ביותר תבטיח שתקבלו את האבחון המדויק והנכון ביותר, מה שיאפשר לרופא שלכם להחליט על הצעדים הנכונים ביותר לעבר החלמה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.