4 פציעות ספורט נפוצות והדרכים לטפל בהן

אתם ספורטאים מקצועיים או עוסקים בספורט באופן קבוע? חשוב לדעת שיש סיכוי שתיפצעו מפעילות ספורטיבית או כתוצאה ממנה. להלן כמה פציעות ספורט נפוצות והדרכים המומלצות ביותר לטפל בהן.

פציעות ספורט נפוצות עלולות להתרחש במהלך אימון, בזמן פעילות ספורט או כתוצאה ממעמסה מצטברת עקב עיסוק בספורט. נוער וספורטאים מקצועיים נמצאים בסיכון מאוד גבוה להיפצע, אך גם ספורטאים חובבניים העוסקים בספורט באופן יומי יכולים לסבול מפציעת ספורט נפוצה.

המומחים בתחום רפואת הספורט מצביעים על מספר פציעות ספורט נפוצות שעלולות להיגרם עקב עיסוק יומי בספורט כגון כדורגל, כדורגל, טניס, אתלטיקה וכו'.

1. פציעה בגיד פיקה הברך (Jumper's knee)

דלקת ו/או קרע בגיד הברך נגרמים לרוב כתוצאה משימוש יתר של הברך ושחיקה מתמשכת עקב מעמסה על הפיקה (גיד הברך). לאט לאט נוצרים קרעים בגיד לאורך זמן עד שנוצרת דלקת, או גרוע יותר, הגיד נקרע.

פציעה זו שכיחה מאוד בסוגי ספורט עם הרבה ריצות וקפיצות כמו למשל כדורסל, כדורעף ואתלטיקה. רצי מרתון למשל סובלים בשכיחות גדולה מאוד מדלקות וקרעים בגיד הברך.

טיפול ראשוני להפחתת הכאב והנפיחות סביב הברך כולל מנוחה, הנחת קרח על הברך להפחת הדלקת וצמצום עומס על הברך. ניתן גם לשלב תחבושות דחיסה שמייצבות את הברך ומחממות את האזור להקלה רגעית. לאחר מכן, ניתן לבחון טיפולים נוספים לטיפול בבעיה כגון ניתוח לתיקון הגיד בברך.

2. מרפק טניס / גולף

"מרפק טניס" או "מרפק גולף" הם שמות כינוי למצב שבו הצטברה דלקת במאחז של הגיד המשותף של השרירים העוברים דרך המרפק. הנוזלים מצטברים במרפק וניתן להבחין בנפיחות שנראת כמו כדור במרפק (מכאן השם מרפק טניס או מרפק גולף).

הדלקת לרוב נוצרת בגלל פעולה שחוזרת על עצמה עם הגידים של המפרק והזרוע. לעתים קרובות, ספורטאים יתלוננו על ירידה בכוח אחיזה לצד קושי להזיז את היד וסימנים של הצטברות נוזלים במרפק. ספורטאים המבצעים תנועה רבה עם המרפק כגון שחקני בייסבול, שחקני טניס וכו' בעלי סבירות גבוהה יותר לסבול מפציעה זאת.

טיפול ראשוני במרפק טניס כוללת מנוחה וקירור המרפק על מנת להפחית את הדלקת. ניתן גם לקחת תרופות אנטי דלקתיות בכדי להפחית אגרסיבית את הדלקת.

3. פציעה במסובבי הכתף

שרירי מסובבי הכתף (Rotator cuff) היא קבוצת שרירים וגידים המקיפים את הכתף. תפקידם של השרירים הללו הוא לשמור את הזרוע בתוך הכתף ולאפשר לגוף לבצע את התנועה הסיבובית של הכתף. במידה ונוצר קרע חלקי או מלא בשרירי הכתף, יהיה קושי להרים את הזרוע לטווח תנועה מלא ואף במקרים קשים להזיז אותה בכלל.

פציעת ספורט זאת נפוצה בקרב ספורטאים המבצעים תנועות חוזרות של סיבוב הכתפיים כגון שחקני טניס, שחקני בייסבול, שחיינים ועוד.

ספורטאים שסובלים מקרע חלקי יכולים לנהל את הכאבים ולחזור לפעילות מלאה בעזרת תרגילי פיזיותרפיה המשפרים את הגמישות והחוזק של השרירים המקיפים את מפרק הכתף. במידה ויש קרע מלא במסובבי הכתף, יהיה צורך לבצע ניתוח לאיחוי הקרע ביחד עם מעקב פיזיותרפי להחזרת הכוח בשרירים.

4. שחיקת סחוס

סחוס היא רקמה הנמצאת בין המפרקים בגוף ותפקידה להוות בולם זעזועים טבעי בין העצמות בגוף. פעילות גופנית מאומצת וממושכת עלולה לגרום עם הזמן לשחיקה של הסחוס במרפקים. בדרך כלל השחיקה נוצרת במפרק מסוים שבו יש תנועה מרובה הקשורה לענף הספורט.

התסמינים שיכולים להעיד על פציעת סחוס הם כאב במפרק, נוקשות בתנועת המפרק, שמיעה של "קליקים" בעת התזוזה, נפיחות וקושי בטווח התנועה של המפרק.

מעבר לטיפול נקודתי של תרופות מרשם להתמודדות עם הכאבים ומנוחה, ניתן לטפל בשחיקת סחוס על ידי הזרקות של חומרים המאיצים את איחוי הסחוס כגון חומצת היאלורינית, קולגן ועוד.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.