פציעות ספורט – סקירת הפציעות הנפוצות ודרכי טיפול בכאב

פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד מפעילות ספורטיבית. פציעות ספורט הן מגוונות ותלויות בסוג הפגיעה או השחיקה. ניתן לטפל בחלק גדול מפציעות הספורט ללא ניתוח, לרבות באמצעות טכנולוגיה אורטוקין.

השתתפות בפעילות ספורט על בסיס קבוע מומלצת עבור כל אחד. פעילות ספורטיבית קבועה תורמת לבריאות הגוף, עוזרת לשמור על משקל תקין ובעלת סגולות חיוביות רבות. עם זאת, כשמבצעים פעילות ספורטיבית באופן קבוע עלולים לסבול מפציעה. פציעות ספורט נפוצות לא רק בקרב ספורטאים מקצועיים, אלא גם בקרב ספורטאים חובבניים ואנשים המבצעים פעילות ספורטיבית על בסיס קבוע.

מהי פציעת ספורט?

פציעת ספורט הנה פציעה שנוצרה במהלך, או עקב, פעילות ספורטיבית. פציעות מפעילות ספורטיבית נגרמות לרוב עקב טכניקת אימון לקויה, אך לפעמים גם מחבלה טראומתית בזמן פעילות ספורט. ברפואת הספורט מחלקים את פציעות הספורט לשני סוגים עיקריים:

 • פציעות טראומתיות – פציעה שנגרמה עקב חבלה או תנועה חדה במהלך אימון או משחק.
  לדוגמה, הרמת משקל כבד מדי במהלך אימון או פציעה ממגע עם שחקן אחר במהלך משחק.
 • פציעות כתוצאה משימוש יתר – פציעה שנגרמה עקב שחיקה לאורך זמן כתוצאה מתנועה המפעילה מעמסה גדולה על הגוף במהלך האימונים או המשחקים. לדוגמה, ספורטאים רבים סובלים משחיקת סחוס כתוצאה מהעמסה המצטברת על המפרקים.

פציעות הספורט השכיחות ביותר

ישנן מספר פציעות ספורט נפוצות המתרחשות כתוצאה מטכניקת אימון לקויה ומעיסוק בענפי הספורט הפופולאריים. להלן פציעות הספורט השכיחות ביותר:

מרפק טניס (טניס אלבו)

מרפק טניס הינו מצב של דלקת במאחז של הגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה. מרפק טניס הוא הפרעת השריר-שלד השכיחה ביותר באזור המרפק, שמופיעה על רקע עומס יתר. היא נפוצה אצל ספורטאים מקצועיים, בעיקר טניסאים, אך היא מופיעה גם אצל מגוון עיסוקים אחרים הכוללים הנעה של שורש כף היד וסיבוב של האמה כלפי מעלה ומטה (ספרים, שימוש במברג).

קונטוזיה שרירית לאחר חבלה

פגיעה בסיבי השריר וברקמות החיבור שלו. שרירים חבולים נגרמים בדרך כלל כתוצאה מטראומה ישירה לאותו שריר, כמו למשל ממכה חזקה. טראומה זו מוחצת את סיבי השריר, אך אינה שוברת את רקמת העור. במקרים רבים, שריר חבול נתפס כפגיעה קלה. במקרים חמורים יותר, הפגיעה בשריר עלולה להוביל לנזק וסיבוכים חמורים ברקמות.

דלקת ו/או קרע בגיד פיקה הברך (Jumper's knee)

כאבים בחלק העליון של גיד הפיקה בברך כתוצאה מדלקת או קרע. דלקת וקרע בגיד פיקה הברך נוצר בדרך כלל עקב עומס מתמשך על מפרק הברך כמו קפיצה או ריצה, זוהי פציעת ספורט מאוד נפוצה מאוד בקרב רצי מרתונים, אשר מדווחים על כאבים והגבלה בתנועה במהלך הריצה וגם בזמן מנוחה.

דלקת ו/או קרע במסובבי הכתף (Rotator cuff pain / tear)

מסובבי הכתף (Rotator cuff) היא קבוצת שרירים וגידים המקיפים את מפרק הכתף, ושומרים על ראש עצם הזרוע העליונה השקע הרדוד של הכתף. פציעות במסובבי הכתף נפוצות לרוב בקרב ספורטאים שמבצעים שוב ושוב תנועות של סיבוב הכתף, למשל פציעה במסובבי הכתף נפוצה מאוד בקרב שחיינים.

דלקת ו/או קרע חלקי בגיד אכילס (Achilles tendon injury)

גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגוף. הוא נמתח מעצמות העקב לשריר התאומים. הגיד הזה חשוף לפציעות וכאבים בקרב ספורטאים. דלקת או פציעה קלה בגיד תגרום לכאב או נוקשות בחלק זה של הרגל. פציעה חמורה, כמו קרע חלקי או קרע מלא של גיד האכילס, לא מאפשרת להעמיד משקל על הרגל. פציעות בגיד אכילס נפוצות בעיקר אצל אתלטים מקצועיים כגון רצי מרתונים, רקדנים ושחקני כדורגל, כדורסל וטניס.

שחיקת סחוס במפרק (כתף, ברך, ירך, קרסול)

שחיקה של הסחוס הנמצא בין המפרקים יכול להיווצר בכל מפרק, אך הוא נפוץ בקרב ספורטאים בכתפיים, ברכיים, ירך וקרסול. שחיקה של סחוס הנה כאשר חומר הריפוד של המפרק המכסה את קצות העצמות (סחוס)  נשחק ומתפרק. התסמינים לפציעה כוללים כאב, נוקשות, "קליקים" בעת כיפוף המפרק, נפיחות ואובדן הגמישות. כאשר הסחוס מתפוגג לחלוטין, העצמות מתחככות זו בזו, מה שמכאיב עוד יותר.

פובלגיה Adductor avulsion) Pubalgia)

דלקת באחיזה (אינסרציה) של גיד האדוקטור לעצם האגן – הפוביס. פובלגיה מתייחסת לכל קרע של הרקמה הרכה במפשעה. עם הזמן, הפובלגיה עשויה להפוך לבקע. הפציעה לרוב נגרמת בקרב ספורטאים המבצעים שינויי כיוון פתאומיים או תנועות חוזרות ונשנות. פציעת ספורט שכיחה בקרב כדורגלנים.

פריצת דיסק

בין חוליות עמוד השדרה קיים דיסק, בעל מעטפת וחלק פנימי המכיל ג'ל, שתפקידו להיות בולם זעזועים לחוליות עמוד השדרה. מעמסה מתמשכת על הדיסק כתוצאה מפעילות ספורטיבית ו/או חבלה עלול לגרום לסדק במעטפת, שמוביל לדליפת הג’ל החוצה. פציעה המכונה פריצת דיסק. במידה ודיסק נפרץ והג'ל שבתוכו נוגע במערכת העצבים שמבסיס לעמוד השדרה, זה יכול להוביל לכאבים חזקים, הקרנות לגפיים ואף במקרים חריפים לנימול ושיתוק.

טיפול בפציעות ספורט עם אורטוקין

הידעתם שבחלק מהמקרים ניתן למנוע ניתוח כאופציה טיפולית בפציעות ספורט? ללא תהליך החלמה ארוך וללא אשפוז, ניתן לחזור במהירות לפעילות הספורטיבית. כיום, יש אלטרנטיבה שאינה מצריכה ניתוח – באמצעות טיפול בטכנולוגיה אורטוקין, בהנחיית הדמיה המאפשרת דיוק מרבי.

טכנולוגיה אורטוקין (Orthokine) הינה זריקות ביולוגיות אשר מבוססות על שימוש בתאי הדם של המטופל, שמכילים חלבוני ריפוי וחלבונים בעלי נוגד דלקת. כאשר מבודדים אותם מכפילים אותם פי 140 ומזריקים למקום הפגוע הדלקתי – הגוף מתחיל בתהליך ריפוי עצמי. ללא חומרים זרים. ללא תופעות לוואי. ללא הגבלת גיל.

לסיכום: פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד מפעילות ספורטיבית מאומצת וקבועה. פציעות ספורט יכולות להתרחש כתוצאה מחבלה נקודתית או טכניקת אימון לקויה. ספורטאים יכולים לסבול ממגוון פציעות ספורט נפוצות המובילות לכאבים ובעיות בתפקוד הספורטיבי. עם זאת, ניתן לטפל ברוב הפציעות בעזרת טכנולוגיה אורטוקין ולהימנע מניתוח.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  info@assia.co.il

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.