פציעות ריצה שכיחות ודרכי הטיפול

ריצה היא פעילות ספורטיבית עם השפעות חיוביות רבות על הלב והריאה. עם זאת, התנועות החוזרות ונשנות של הרגליים במהלך הריצה מגדילות את הסיכוי לסבול מפציעה. ישנן מספר פציעות ריצה שכיחות שרוב העוסקים בריצה סובלים מהן בשלב מסוים, אך אל דאגה, יש טיפולים יעילים למגוון פציעות ספורט.

אדם העוסק בריצה מקצועית או חובבנית כמובן שרוצה לרוץ בלי כאבים במהלך הריצה. במציאות, רוב העוסקים בריצה באופן קבוע (ובמיוחד אתלטים מקצועיים) סובלים מכאבים ואי נוחות במהלך או אחרי הריצה עקב פציעות ריצה. לפעמים הפציעה מזערית ואינה גורמת לפגיעה ממשית ביכולת הריצה, אך לפעמים הפציעה גוררת איתה כאבים חזקים המונעים ריצה תקינה וממושכת.

יש מספר פציעות ספורט ובפרט פציעות ריצה שכיחות שעליהן מתלוננים ספורטאים העוסקים בריצה בתדירות גבוהה:

1. דלקת החיתולית הפלנטרית

כאבי כפות רגליים מהווים קרוב ל-15% מכלל פציעות הריצה, כאשר דלקת החיתולית הפלנטרית היא פציעת כפות הרגליים השכיחה ביותר בקרב רצים. הפציעה נוצרת עקב מעמסה רבה על השרירים בכפות הרגליים שיוצרים קרעים קטנים ודלקת בגידים של רצועות כף הרגל. כתוצאה מכך, הרץ סובל מכאבים לאורך קשת כף הרגל והעקב. יהיה קושי גדול להעמיס משקל על כפות הרגליים.

במקרים של דלקת החיתולית הפלנטרית חובה להפחית מעמסה על כפות הרגליים. בנוסף, מומלץ לשקול טיפול פיזיותרפי לחיזוק שרירי הקרסול ולהתחיל להשתמש במדרסים שיתקנו את המגע של כף הרגל עם הרצפה במהלך הריצה.

2. כאבי ברכיים (Runner’s Knee)

פציעות ריצה הנוגעות לאזור מפרק הברך הן ככל הנראה פציעות הספורט השכיחות ביותר בקרב רצים. כאב ברכיים עקב ריצה היא קטגוריה רחבה הכוללת מגוון רחב של פציעות ריצה כגון דלקות בגיד הברך, שחיקת סחוס במפרק הברך, קרע חלקי בגיד הברך, דלקות בפיקת הברך ועוד. כתוצאה מכך, יהיה קשה לרץ לבצע את פעולת הריצה עקב קושי תנועתי במפרק הברך.

כאבי ברכיים דורשים בדיקה מעמיקה של מפרק הברך על ידי רדיולוג מומחה. רק לאחר בדיקת אולטרסאונד או MRI ניתן לקבוע את מקור הבעיה. במידה ומדובר רק על דלקת בברך, ניתן יהיה להזריק סטרואידים לברך על מנת להפחית את הדלקת. במידה ומדובר על שחיקת סחוס, יהיה צורך לבצע תיקון שחיקת סחוס פולשני.

3. פציעה בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי (Hamstring) הוא למעשה קבוצה של שרירים העוברים מהישבן ועד לברך. זוהי קבוצת השרירים הדוחפת את הרץ קדימה. קרע חלקי או מלא בשריר הירך האחורי נפוץ מאד בקרב רצים למרחקים קצרים (הפציעה נוצרת לרוב עקב תנועת ריצה מהירה שיוצרת קרע בשריר) ורצים ארוכים (הפציעה נוצרת בעקבות עומס מתמשך על השריר). פציעה בשריר הירך האחורי פוגעת בתפקוד הריצה.

קרע חלקי בשריר הירך האחורי נרפא עם מנוחה מלאה במשך מספר שבועות. לאחר מכן, ניתן יהיה לחזור לריצה במאמץ הדרגתי. קרע מלא בשריר הירך האחורי ידרוש ברוב המקרים ניתוח לאיחוי השריר. 

4. פציעה בגיד אכילס

גיד האכילס הוא השריר המחבר בין שריר התאומים (השריר הנמצא מאחורי שוק הרגל) לשרירי הקרסול וכפות הרגליים. במהלך הריצה גיד האכילס מתמודד עם מעמסה רבה, מה שחושף אותו להיווצרות דלקות, ובמקרים חריגים לקרע שלם. קרוב לשליש מהרצים סובלים מדלקת בגיד אכילס בשלב מסוים, וחלק קטן יסבלו גם מקרע מלא בגיד האכילס.

במידה וסובלים מדלקת בגיד האכילס, חובה לקחת מנוחה מלאה עד לירידת הכאבים על מנת לא להחריף את המצב ולגרום לקרע מלא. במידה וכבר נוצר קרע מלא בגיד האכילס, יידרש ניתוח לתיקון הקרע ותקופת החלמה של כחצי שנה לכל הפחות.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.