פריצת דיסק בגב התחתון

חלק גדול מהאוכלוסייה סובל מכאבים בגב התחתון. במקרים רבים הסיבה לכך היא פריצת דיסק בגב התחתון. במידה ואתם סובלים מכאבים כרוניים בגב התחתון, מומלץ לפנות לרופא לאבחון של פריצת דיסק בחוליות הגב התחתון.

עמוד השדרה שלנו מורכב מ-33 עצמות הנקראות חוליות. החוליות מרופדות ביניהן על ידי דיסקים רכים המלאים בחומר דמוי ג'ל. דיסקים אלה מאפשרים לעמוד השדרה לנוע, מגנים על החוליות מפני זעזועים ומייצבים את עמוד השדרה.

אם דיסק בין שתי חוליות "נפרץ" והג'ל שבתוכו מתחיל להחליק מהמקום, הוא עלול לגעת בעצבים שעוטפים את עמוד השדרה ולגרום לכאבים עזים ושלל תופעות לוואי. מצב שכזה מכונה "פריצת דיסק". דיסק פרוץ יכול להופיע בכל מקום לאורך עמוד השדרה, כאשר ברוב המקרים הוא מופיע בגב התחתון. מעל 60% מהאוכלוסייה יחוו כאבי גב תחתון בשלב מסוים בחייהם, עקב פגיעה או התדרדרות של דיסק בגב התחתון.

מהם הגורמים הנפוצים לשחיקה של דיסק בגב התחתון?

רופאים מומחים מדווחים על מספר גורמים שיכולים לפגוע בטווח הארוך בתקינות הדיסקים בעמוד השדרה, לרבות בגב התחתון:

גיל וגנטיקה

גיל כמובן משפיע רבות על הבריאות הכללית שלנו, וגם על תקינות עמוד השדרה. ככל שמתבגרים, הדיסקים בעמוד השדרה נוטים יותר להישבר ולאבד את ריפודם. בנוסף לכך, ישנם אנשים עם גנטיקה הנוטה יותר לפריצות דיסק מאשר אנשים אחרים.

פעולות פיזיות לא תקינות

פעולות פיזיות המעמיסות על הגב התחתון בצורה לא תקינה עלולות לגרום לנזק לאורך זמן על הדיסקים בגב התחתון. למשל, הרמה לא נכונה עם גב מכופף, במקום עם גב ישר והרמה דרך הרגליים, יוצרות עומס מתמשך על הגב התחתון שעלול לגרום לפריצת דיסק בגב התחתון.

עודף משקל

אנשים עם עודף משקל משמעותי הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לסבול מפריצות דיסק עקב המעמסה הגדולה של עודף המשקל על עמוד השדרה. מומלץ לאנשים בעלי עודף משקל הסובלים מכאבי גב תחתון לרדת במשקל על מנת להקטין את הפגיעה המתמשכת.

עישון

מחקרים רבים מצאו שעישון סיגריות מפחית את אספקת החמצן לדיסקים בעמוד השדרה, מה שמזרז את ההתנוונות שלהם ומגדיל את הסיכויים שרקמת הג'ל שבתוך הדיסק תיפרוץ החוצה.

איך ניתן לדעת אם נוצרה פריצת דיסק בגב התחתון?

במידה וסובלים מכאבים נקודתיים בגב התחתון, ו/או כאבים המתחילים באזור הגב התחתון ומקרינים לאזור הרגליים יש סיכוי שמדובר על פריצת דיסק. אם הכאבים מחמירים לאחר ישיבה או שכיבה ממושכת ואינם מפסיקים לאחר מספר ימים, אז ככל הנראה מדובר על פריצת דיסק בגב התחתון.

דיסק פגום בגב יכול גם לגרום לתסמינים חריפים יותר מעבר לכאבים כגון: צמצום טווח התנועה של הגב, חולשה ברגליים, תחושת נימול ברגליים ואיבוד שליטה על הסוגרים.

חשוב לדעת, שלמרות שפריצה של דיסק בגב יכולה להיות מאוד כואבת ולגרום לאי נוחות גדולה, רוב החולים מרגישים הרבה יותר טוב לאחר מספר שבועות או חודשים של טיפולים ללא ניתוח ושינוי אורך החיים לשמירה על הגב התחתון.

דרכים לאבחון פריצת דיסק בגב התחתון

הדרך הטובה ביותר לדעת אם יש לך פריצת דיסק היא לפנות לרופא מומחה לפריצות דיסק. תחילה סביר להניח שהוא יבצע בדיקה גופנית בכדי להעריך את יכולות עמוד השדרה להשלים פעולות פשוטות ולמצוא את מיקום פריצת הדיסק בגב התחתון.

בנוסף לכך, הרופא יכול לבצע מספר בדיקות מקיפות יותר לאבחון פריצת הדיסק וההשפעות שלה כגון:

צילום רנטגן

בעוד שרנטגן רגיל לא יכול להראות אם יש לך פריצת דיסק, הוא יכול להראות לרופא את מתווה עמוד השדרה ולשלול אם הכאב שלך נגרם כתוצאה ממשהו אחר, כמו שבר או גידול סרטני.

מיאלוגרמה

בבדיקה זו נעשה שימוש בצבע המוזרק לנוזל השדרה בגב התחתון. לאחר מכן משתמשים בצילום רנטגן לצורך איתור הלחץ של הדיסק על העצבים בעמוד השדרה.

סריקת CT

סריקת סי טי מצלמת כמה צילומי רנטגן מזוויות שונות ומשלבת אותם ליצירת תמונה מקיפה של עמוד השדרה והמבנים הסובבים אותו. ניתן לקבל תמונה מדויקת יותר בהשוואה לצילום רטגן פשוט.

בדיקת MRI

בדיקה עם מכשיר MRI המשתמש בגלי רדיו ושדה מגנטי ליצירת תמונות תלת ממדיות מפורטות של עמוד השדרה, הדיסקים והאזורים הסובבים אותו. מכשיר MRI יכול לאתר את מיקום הדיסק הפרוץ במדויק ולקבוע גם אילו עצבים באים במגע עם רקמת הג'ל של הדיסק.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.