פריצת דיסק בצוואר – מה זה? וכיצד ניתן לטפל בכאבים?

פריצת דיסק בצוואר היא בעיה רפואית נפוצה מאוד שיכולה שעלולה לגרום לכאבים בצוואר, הקרנות לגפיים ועוד. עם זאת חשוב לדעת, שניתן להתמודד עם הכאבים הנלווים לפריצת דיסק צווארי במגוון טיפולים לא פולשניים יעילים במיוחד.

הצוואר עומד ביום יום תחת עומסים רבים. מעבר לכך שהוא צריך להחזיק את הראש (ששוקל כ-4 ק"ג) הוא גם צריך להסתובב, להרים, להתכופף ולזוז במהירות. העומס המתמשך הזה עלול לגרום לשחיקה של הדיסקים שבין חוליות עמוד השדרה בצוואר, מה שיכול להוביל עד למצב של פריצת דיסק בצוואר.

דיסק צווארי – בולם הזעזועים של הצוואר

עמוד השדרה הצווארי מורכב מ-7 חוליות, המופרדות על ידי "דיסקים" המלאים בחומר דמוי ג'ל ריפוד. מטרתם של הדיסקים היא לתפקד כמעין בולמי זעזועים לחוליות בצוואר כאשר הן מבצעות פעולות יומיות כמו הרמה, סיבוב וכו'. בלי דיסקים בין החוליות, עמוד השדרה בצוואר יהיה מאוד נוקשה. הדיסקים למעשה מאפשרים לצוואר שלנו לנוע באופן שבו אנו רוצים.

פריצת דיסק בצוואר – הסיבות

תחום הרפואה האורטופדי מבחין בין 2 סיבות להיווצרות "פריצה" של דיסק בצוואר:

שחיקה לאורך זמן

לצערנו עם הזמן הדיסקים בין חוליות הצוואר, בולמי הזעזועים הטבעיים, נשחקים ויכולים להתחיל להתנוון. המרווח בין החוליות מצטמצם, מה שעלול לגרום ליציאה (או ל"פריצה") של נוזל הג'ל שנמצא בתוך הדיסקים החוצה וללחוץ על העצבים בצוואר.
מחקרים רבים מגלים שכ- 25% מהאנשים מתחת לגיל 40, וכ- 60% מהאנשים מעל גיל 40 סובלים בדרגה מסוימת של שחיקת דיסק, בין אם זה רק בלט דיסק בצוואר או בין אם זה מצב קשה יותר של פריצת דיסק בצוואר.

פגיעה טראומתית

למרות שרוב פריצות הדיסק הן תוצאה של שחיקה לאורך זמן של הדיסקים עקב עומס מתמשך על הצוואר (למשל מישיבה ממושכת לא נכונה מול מחשב), פריצת דיסק יכולה להופיע במהירות גם עקב פגיעה טראומתית לצוואר (לדוגמה, תזוזה פתאומית של הצוואר במהלך תאונת רכב). במידה ואתם סובלים מכאבי צוואר לאחר תאונה או כל פגיעה פיזית אחרת, מומלץ לפנות לרופא על מנת לברר האם נוצרה פגיעה באחד הדיסקים בחוליות הצוואר.

תסמינים של פריצת דיסק צווארי

 • כאבים בצוואר המחמירים אם לא מזיזים את הצוואר לעיתים קרובות.
 • כאב חד נקודתי בחלק התחתון של הצוואר.
 • תחושת "צוואר נוקשה" לאחר ישיבה ממושכת.
 • התכווצויות שרירים בצוואר.
 • ירידה ביכולת המוטורית להזיז את הראש.
 • כאבי ראש, לרבות בחלק האחורי של הראש.
 • הקרנות כאבים ו/או עקצוצים לאורך הצוואר, הכתפיים, השכמות והגפיים.
 • בעיות בתגובה הרפלקסית של הצוואר.
 • חולשה בגפיים ו/או קושי באחיזה והרמה של חפצים.
 • בעיות בשיווי המשקל ו/או סחרחורות.

חשוב לציין שפריצה של דיסק בצוואר אינה בהכרח תגרום לתסמינים לעיל. ישנם אנשים רבים הסובלים מפריצת דיסק ואינם מרגישים אף לא אחד מהתסמינים הללו. עם זאת, במידה וכן סובלים מאחד התסמינים הנ"ל, זה יכול להשפיע לרעה על איכות החיים, ולכן, חשוב לפנות לטיפול מתאים.

מה לעשות אם אני סובל מפריצת דיסק בצוואר?

תחילה, ניתן להקל על הכאבים בצוואר עם תרופות נגד כאבים ללא מרשם, תרופות נוגדות דלקות וסטרואידים. לקיחת התרופות הללו יכולות להקל רבות על התסמינים של פריצת הדיסק בצוואר ולאפשר המשך חיים תקינים. פיזיותרפיה היא אפשרות נוספת לטיפול בפריצת דיסק בצוואר. המטפל יכול להשתמש במגוון מתיחות צוואר או לתמרן בעדינות את השרירים והמפרקים בצוואר בכדי להפחית את הכאב והנוקשות. רצוי גם לקבל הדרכה על ביצוע פעולות מתיחה להקלה על העומס בצוואר ולבצע פעולות להורדת העומס על הצוואר (למשל שינוי תנוחת שינה). במידה ומשככי כאבים ופיזיותרפיה אינם מספיקים, ניתן להתקדם לטיפולים יותר פולשניים בפיקוח מומחה כגון זריקת אפידורל תקופתית בצוואר להקלה על הכאבים, ובמקרים חריגים החלפת הדיסק השחוק בצוואר בדיסק מלאכותי ממתכת.
ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.