פריצת דיסק מותני – הסיבה לכאבים בגב התחתון, הישבן והרגליים?

הדיסקים בחוליות המותן של עמוד השדרה ממלאים תפקיד מכריע בשמירה על יציבות הגב התחתון וטווח התנועה של המותן, אך כאשר נוצרת פריצת דיסק מותני, הדיסקים שבין חוליות המותן הופכים להיות המקור לפגיעה בתפקוד עמוד השדרה המלווה בכאבים בגב התחתון, הישבן והרגליים.

פריצת דיסק מותני היא אחת הבעיות הרפואיות האורטופדיות השכיחות ביותר בגילאים 35 ומעלה. עקב בלאי של הדיסקים באזור המותן, שכבת ההגנה החיצונית של אחד הדיסקים עלולה להישבר ולגרום לנוזל הג'ל שבתוך הדיסק לצאת החוצה ולהפעיל לחץ על אחד העצבים באזור המותן.

לחץ על אחד העצבים בעמוד השדרה כתוצאה מדיסק שנפרץ בדרך כלל גורם לכאבים ותסמינים עצביים, מכיון שהגוף מפתח דלקת בניסיון להתמודד עם ה"נוזל הזר" שמגיע במגע עם העצבים. הדלקות הללו מלוות בכאבים והשפעות רעות על היכולת העצבית של עמוד השדרה.

תסמינים של פריצת דיסק מותני

 • נוזל הדיסק לוחץ על העצבים הקרובים לעמוד השדרה באזור המותן, מה שגורם לכאבים חזקים באזור הגב התחתון, המותן, השרירים העליונים של הישבן ועם הקרנות של כאב לגפיים התחתונות (במיוחד מהירך האחורית עד לברך).
 • הכאבים בגב התחתון והרגליים מחריפים לאחר עמידה או ישיבה ממושכת.
 • חוסר תחושה, תחושת סיכות ומחטים, חולשה ו/או עקצוץ לכל אורך הרגל ועד לבהונות.
 • ירידה משמעותית ביכולת טווח התנועה של המותן (לרבות קושי להתכופף) יחד עם קושי להרים את הרגל בעת הליכה, ריצה ועלייה במדרגות.
 • הגב "ננעל" מדי פעם לכיוון צד אחד ולא ניתן לעמוד עם גב זקוף וישר למשך מספר ימים.
 • במקרים חריגים עלול להיווצר שבר של אחת החוליות באזור המותן, מה שגורם לתסמינים משמעותיים של חולשה ביכולת עמוד השדרה לתמוך בשלד הגוף. נלווים לכך כאבים עזים בגב, איבוד שליטה על הסוגרים וקושי רב ללכת.

כיצד בודקים האם נוצרה פריצת דיסק במותן?

בכדי לאשש חשד לפריצת דיסק מותני, תחילה יש לעבור בדיקה גופנית על ידי אורטופד מומחה. במהלך הבדיקה מתבקש הנבדק לבצע מספר תנועות בסיסיות כגון הליכה בגב זקוף, הרמת הרגל, כיפוף קרסוליים וכו'. הרופא בדרך כלל מחפש סימנים לבעיה של עמוד השדרה לבצע פעולות פשוטות, לצד חולשה בגב התחתון והרגליים.

במידה ובמהלך הבדיקה הגופנית מתגלה חשש כלשהו לפריצת דיסק, הרופא ימליץ על ביצוע בדיקת הדמיה פנימית במטרה לאתר את פריצת הדיסק (ולהעריך את חומרתה). ניתן לבצע מגוון רחב של בדיקות הדמיה פנימיות לאיתור פריצות דיסק כגון צילומי רטגן, הדמיית CT, הדמיית MRI שמציגות תמונות מדויקות של מבנה הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה במותן.

מצאו לי פריצת דיסק בין חוליות המותן – מה עכשיו?

רוב הסובלים מפריצת דיסק מותני מדווחים שהתסמינים הנלווים עברו לאחר כחודשיים עם מנוחה וטיפול תרופתי בלבד. מומלץ במהלך השבועות הראשונים להופעת התסמינים, לדאוג למנוחה והפחתת העומס על המותניים. ניתן גם להניח קרח על האזורים הכואבים בכדי להפחית את היווצרות הדלקת והתכווצויות השרירים הנלווים לפריצות דיסק, לצד חימום האזור הכואב במותן להקלה זמנית בעת החרפה של הדלקת.

במידה והדלקת באזור המותן אינה עוברת לאחר כחודשיים, או לחילופין הדלקת מאוד חריפה וגורמת לכאבים עזים, ניתן לבצע הזרקה של חומרים סטרואידים ו/או זריקת אפידורל ישירות למותן על מנת להתמודד נקודתית עם החרפה של הדלקת.

במידה והכאבים והתסמינים של פריצת הדיסק במותן נמשכים יותר מחודשיים וזריקות סטרואידים אינן מקלות באופן משמעותי על הכאבים, ניתן לשקול לבצע ניתוח לתיקון פריצת הדיסק. יש כיום מגוון רחב של ניתוחים המסוגלים לאחות מחדש את שכבת הדיסק הפגומה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.