פריצת דיסק - תסמינים, דרכי טיפול והתמודדות עם כאב

פריצת דיסק היא דליפה של הג'ל הנוזלי הממוקם בין חוליות עמוד השדרה. פריצת של הדיסק עלולה ללחוץ על העצבים סביב החוליות ולגרום לכאבים עזים, בעיקר בגפיים. ישנן מגוון דרכים להתמודד עם הכאב הנגרם מפריצת דיסק.

הדיסק הוא חלק גמיש הנמצא בין שתי חוליות בגב ומאפשר את תנועתן. עמוד השדרה מורכב מ-26 חוליות: 7 באזור הצוואר, 12 באזור בית החזה, 5 באזור הגב התחתון ו-2 חוליות בתחתית עמוד השדרה. תפקידו של הדיסק הוא למנוע חיכוך בין העצמות ולשמש בתור ספוג ובולם זעזועים.

מהי פריצת דיסק?

סחוס הדיסק בנוי משני חלקים – חלק חיצוני של מעטפת וחלק פנימי של ג’ל נוזלי. תנועות פתאומיות או חבלות עלולות לגרום לסדק במעטפת, דבר העלול לגרום לדליפת הג’ל החוצה – מצב המכונה פריצת דיסק. דיסק שפורץ בולט לתוך תעלת השדרה, אשר מכילה מערכת של עצבים שיורדים ומעצבבים את כל הגוף בתחושה ובתנועה. פריצת הדיסק עלולה ללחוץ על העצב ולגרום לכאבים עזים, בעיקר בגפיים. הכאב תלוי בגובה העצב ובחוליה שבה הדיסק בולט, חשוב להבין שהכאבים לא נובעים רק מפריצת הדיסק והלחץ הנגרם בגינו, אלא גם ובעיקר (כ- 80% מהמקרים) מהתגובה הדלקתית הקשה המלווה והנובעת מהפריצה. התגובה הדלקתית שמאופיינת בתהליך בצקתי מערבת ולוחצת על מוצא העצב הסמוך. פריצת הדיסק מלווה בדלקת הגורמת להפעלת העצב ולתחושת כאב, שמקרין מאזור הפריצה אל הגפה וגורם לתחושת נימול.

פריצות דיסק נפוצות

מרביתן של פריצות הדיסק מתרחשות באזורים בעמוד השדרה המועדים ללחץ מתמשך או טראומה נקודתית– המותן, הגב התחתון והצוואר.

פריצת דיסק מותני

פריצת דיסק מותני זוהי תופעה שכיחה למדי. מדובר בכאבי מותן עזים המקרינים לאזורים נוספים בגוף ויוצרים תחושות כאב, נימול או אפילו שיתוק באזור הגפיים והסוגרים. חשוב לדעת כי פריצת דיסק מותני אחראית לשורה ארוכה של סימפטומים, ובמקרים רבים לא תהיה ברירה אלא לבצע ניתוח על מנת לפתור את הבעיה בדרך המתאימה למקרה הספציפי.

פריצת דיסק בגב

כמעט כולנו סובלים מפעם לפעם מכאבי גב תחתון או עליון. לא תמיד מדובר בבעיה חמורה כמו פריצה של דיסק בחוליות ואצל רבים הכאב חולף מאליו. אך יש מקרים בו מגלים כי מדובר בתופעה של פריצת דיסק בגב התחתון או בגב העליון. פריצת דיסק בגב הנה מקור לכאבים בגב התחתון עם הקרנות כאב לרגליים. במקרים חריגים נוצר גם לחץ מכני ישיר על העצב כתוצאה מהפריצה (רק ב- 20% עד 30% מהמקרים של פריצת דיסק), מה שעלול לגרום לחולשה בכף הרגל, לשיתוק ואף לפגיעה בשליטה על הסוגרים.

פריצת דיסק צווארי

כאשר נוצרת פריצת דיסק באזור הצוואר נגרם לחץ על אחד משורשי העצבים שממשיכים לכיוון של היד והיא עשויה לגרום לכאבים בשכמות וגם לכאבים במורד היד. כמו כן עלולה פריצת הדיסק באזור הצוואר לגרום לכאבי צוואר ולעיוות של שרירי הצוואר, הגבלה בטווח התנועה ונוקשות צווארית. כמו כן עשויה להיגרם חולשה מוטורית או בעיות תחושה בשרירים של היד. מובן שהעוצמה של הכאב תהיה ביחס ישיר לעוצמת הלחץ המופעל על העצבים

טיפול והתמודדות עם כאב שמקורו כתוצאה מפריצת דיסק

טיפול בפריצת דיסק הוא הכרחי על מנת לחזור לתפקוד תקין. לעיתים קרובות ניתן לטפל בבעיה בשיטות שמרניות, ורק במקרים שבהם הטיפולים השמרניים אינם מספיקים, מפנים את המטופל לניתוח לתיקון המצב. משום מה רווחת דעה כי ברגע בו מתקבלת אבחנה על פריצת דיסק, הרי שברור כי מדובר בצורך בניתוח. חשוב לדעת, כי לא תמיד יהיה צורך לבצע ניתוח על מנת לפתור את הבעיה. אך גם כאשר אין מנוס מביצוע הניתוח, עדיין לא מדובר בסוף העולם. יש חיים ואפילו חיים טובים מאוד – גם לאחר הניתוח.

טיפול בפריצת דיסק בגב ובמותן

ישנם מקרים רבים שבהם קיימת פריצת דיסק באזור התחתון של עמוד השדרה ובאזור המותניים, אך היא אינה מורגשת ואינה יוצרת כאבים. במקרה כזה, אין צורך בטיפול כלל. אולם אם נגרמים כאבים, חשוב לטפל במצב. כטיפול שמרני, חשוב שלא לשכב במיטה במשך שעות רבות, אלא להיפך, לבצע פעילות כגון הליכה ושחייה על מנת לזרז את ההחלמה של המקום. חשוב, עם זאת, להימנע מהכאב, כלומר יש לבצע כל פעולה שאינה גורמת לכאב, ולהימנע מאלו הגורמות לכאב. ניתן להיעזר בחגורת גב על מנת להקל על הכאב, ומומלץ שלא לבצע תנועות פתאומיות עם הגוף. במידה והטיפולים השמרניים אינם פותרים את הבעיה – ניתן לפנות לטיפול פולשני. אחת מדרכי הטיפול המומלצות ביותר לטיפול בכאבים בפריצה של דיסק בגב ובמותן היא זריקת אפידורל של סטרואידים מעל העצב הפגוע (selective nerve root block), המפחיתה את הבצקת והנפיחות סביב העצב ופריצת הדיסק ובכך מפחיתה וגורמת להעלמות של הכאב. הפעולה דורשת מומחיות רבה שכן חשוב מאוד שההזרקה תבוצע באופן מדויק לשומן המקיף את שורש העצב והפריצה שנמצאת בתעלה (selective nerve root injection).

טיפול בפריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק בצוואר נפוצה פחות, משום שהצוואר נושא פחות משקל משאר חלקי הגב. עם זאת, תנועה לא נכונה של הצוואר, חבלה וגורמים נוספים עלולים לגרום לפריצת דיסק כזו. במקרה של פריצת דיסק בצוואר, מומלץ להיעזר במשככי כאבים ובתרופות אשר מפחיתות דלקות, ולבצע טיפולי פיזיותרפיה מתאימים. לעיתים יש צורך בקיבוע של הצוואר עד להחלמה של האזור, ולרוב מומלץ לדאוג לחימום של הצוואר באופן קבוע, ולחיזוק הדרגתי של שרירי הצוואר. לאחר פריצת דיסק בצוואר, חשוב מאד להפחית מן העומס שעל הצוואר ככל האפשר. במידה והטיפולים השמרניים אינם מספיקים, וישנם כאבים חזקים, ניתן לפנות לטיפול ב זריקת אפידורל, או במקרה לחץ עם חוסר נוירולוגי, לניתוח שבו מחליפים את הדיסק הקיים בדיסק מלאכותי. הניתוח לרוב מסייע ומקל על הכאבים במקום.

לסיכום: פריצת דיסק הנה פגיעה של הדיסק הנמצא בין החוליות בעמוד השדרה. פריצה של דיסק לרוב נוצרת באזור הגב התחתון והצוואר. לא חובה לעבור ניתוח בכדי לטפל בפריצת דיסק. יש מגוון טיפולים שניתן לעשות לפני ניתוח בכדי להתמודד עם הכאב. עם זאת, במקרים בהם יש פגיעה נוירולוגית, מומלץ לשקול טיפול פולשני יותר.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  info@assia.co.il

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.