רדיולוג מומחה – כיצד בוחרים ברדיולוג המתאים ביותר?

רדיולוג הוא רופא המתמחה במתן שירותי פענוח לבדיקות הדמייה, ביניהן MRI וארתרוגרפיה. מכיוון שהרופא המטפל לא יכול לקבוע טיפול ללא פענוח מדויק של ממצאי בדיקת הדמיה, ישנה חשיבות רבה ליכולת הפענוח של הרדיולוג. עקב כך, חשוב לבחור רדיולוג מומחה מתאים.

הדמיית תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging) היא בדיקה המשתמשת במגנטים עוצמתיים, גלי רדיו ומחשב להכנת תמונות מפורטות של הגוף. הבדיקה מתבצעת דרך מכשיר MRI המפעיל את המגנטים העוצמתיים וגלי הקול, תוך כדי שהוא קולט את התמונות החוזרות מגוף האדם ומעבד אותם לתמונה תלת מימדית.

הרופא שלך יכול להפנות אותך לבדיקת הדמיה מגנטית במידה ויש חשש לבעיה רפואית כלשהי שאינה יכולה להתגלות בבדיקות רגילות כמו בדיקות דם, צילום רנטגן ועוד. רופאים רבים גם מפנים לבדיקת הדמיה מגנטית כאשר הם רוצים לבדוק האם מטופל מגיב באופן חיובי לטיפול כלשהו.

ניתן לבצע בדיקת הדמיה מגנטית בכדי לבחון את כל האיברים השונים בגוף. ברוב המקרים משתמשים בבדיקת הדמיה מגנטית (MRI) לאבחון נזק לכלי הדם, פגיעת מוחית, איתור גידולים סרטניים, פגיעות בעמוד השדרה, נזק לאחר שבץ, כלי דם חסומים, תפקוד מפרקים, אבחון דלקות, בלט ופריצת דיסק, שחיקת סחוס, כאבי צוואר, כאבים במפרקים, תפקוד הכליות, בדיקת ערמונית ועוד.

הרדיולוג מפענח את ממצאי הבדיקה

חשוב לדעת, שלאחר השלמת בדיקת הדמיה מגנטית מקבלים תמונה תלת מימדית של האזור הנבדק, אך התמונה הזאת אינה ברורה לחלוטין. בכדי לפענח את הממצאים הללו יש לפנות למומחה ברדיולוגיה (רדיולוג).

רדיולוג הוא רופא שהתמחה בתחום של פענוח בדיקות הדמייה שונות כגון אולטרסאונד, CT, רטגן וכמובן MRI. על אחריותו של הרדיולוג לקבל את התמונות המתקבלות ממכשיר ה-MRI ולהפיק מהממצאים הללו אבחנה מדויקת שתועבר לידי הרופא המטפל. זהו השלב הקריטי ביותר בתהליך בדיקת הדמיה מגנטית.

חשוב לבחור רדיולוג מומחה בכדי להבטיח פענוח מדויק

הרדיולוג הוא למעשה המומחה המציג לרופא המטפל את מקור הבעיה הרפואית והיקפה. רק על סמך חוות הדעת של רדיולוג מומחה יכול הרופא המטפל להגדיר את תהליך הטיפול לעבר ההחלמה. כך שבמילים אחרות, הרדיולוג הוא המומחה שמנווט את הרופאים לעבר מציאת הפתרון לבעיה הרפואית של המטופל.

בעקבות כך, ישנה חשיבות רבה ליכולת של הרדיולוג לפענח בצורה הנכונה והמדויקת ביותר את ממצאי בדיקת ההדמיה המגנטית. במידה והרדיולוג מפענח נכונה את הממצאים, הרופא יכול לקבוע את הטיפול המתאים שיכווין את המטופל לעבר החלמה מלאה. במידה והרדיולוג אינו מפענח נכונה את הממצאים, הטיפול שיוענק לחולה יהיה לקוי במקרה הטוב, וחסר תועלת או מיסב נזק במקרה הרע.

טיפים לבחירה נכונה של רדיולוג מומחה

חובה לבחור רדיולוג מומחה לפענוח ממצאי בדיקת הדמיה מגנטית. לשם כך, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת רדיולוג מומחה:

בוחרים רדיולוג המתמחה בתחום הרפואה הרלוונטי

בתחום הרדיולוגיה יש מגוון רחב של תת תחומי התמחות בדומה מאוד לתת תחומי ההתמחות ברפואה. למשל, יש רדיולוגים מומחים המתמחים באורתופדיה לפענוח בדיקות ארתרוגרפיה (בדיקת הדמיה מגנטית למפרקים) ויש רדיולוגים המתמחים בנוירולוגיה לפענוח בדיקות הדמיה מגנטיות של המח.

חשוב לבחור רדיולוג מומחה עם ניסיון בהתמחות הרלוונטית לבעיה הרפואית שרוצים לבחון בבדיקת ההדמיה המגנטית, כך מגדילים את הסיכויים לפענוח נכון ומדויק.

בוחרים רדיולוג מומחה חיצוני

המוסד שבו מבצעים את בדיקת ההדמיה המגנטית מעביר את הממצאים לרדיולוג מטעמם. לא בהכרח אותו רדיולוג הוא רדיולוג מומחה עם ניסיון בתחום הרלוונטי. יכול מאוד להיות שהרדיולוג שיבחן את ממצאי הבדיקה שלך יהיה רדיולוג צעיר ופחות מנוסה.

מומלץ לבקש עותק של ממצאי הבדיקה ולפנות לרדיולוג מומחה חיצוני לקבלת חוות דעת שניה. כך תוכלו לדעת שהרדיולוג שבודק את הממצאים שלכם הוא רדיולוג שאתם בחרתם ובא לשרת אתכם בלבד.

התייעצו עם הרופא המטפל

לא מכירים רדיולוג מומחה? לא יודעים כיצד לבחור רדיולוג חיצוני מתאים? תמיד אפשר להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל הפנייה לרדיולוג המתמחה בתחום הבדיקה הרלוונטי. הרופא המטפל לרוב מכיר רדיולוג מנוסה שכבר שירת בהצלחה מטופלים קודמים.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.