שבר בחוליה L1 – מה זה? ומהן דרכי הטיפול?

שבר בחוליה L1 הוא השבר הנפוץ ביותר בחוליות עמוד השדרה המותני. בעוד שניתן לטפל בשבר בחוליה עם קיבוע עמוד השרה ומנוחה, במקרים מסוימים יהיה צורך לבצע הליך של תיקון שבר בחוליה. המשיכו לקרוא בכדי ללמוד עוד על שבר בחוליה 1L ודרכי הטיפול הקיימות.

שבר דחיסה מתייחס למצב שבו עצם חוליה בעמוד השדרה מתנפצת או קורסת כתוצאה מפגיעה טראומטית נקודתית (כתוצאה מתאונה או נפילה), עומס מצטבר על עמוד השדרה (כתוצאה עומס לאורך השנים) ו/או התנוונות של עצמות עמוד השדרה (כתוצאה מתהליך ההזדקנות). נוסף על כך, אנשים הסובלים מבריחת סידן (אוסטאופורוזיס), מחלה אשר מדללת את העצמות, בעלי סיכוי גבוה במיוחד לסבול משבר בחוליה.

שברים בחוליות המותן – שבר החוליה השכיח ביותר

במידה ואובחן אצלך שבר באחת מחוליות עמוד השדרה, ככל הנראה מדובר על שבר באזור המותני של עמוד השדרה. כ-90% מהשברים בחוליות עמוד השדרה מתרחשות בחוליות המותן (המיוצגות על ידי האות L) בגלל העקמומיות הטבעית של המותן והחשיפה לפגיעה של החוליות בעמוד השדרה המקשרות בין המותן לגב.

יתר על כן, בדרך כלל שבר דחיסה שכיח יותר בחוליות העליונות של המותן (חוליות 1L-3L) מכיוון שהן החוליות הקרובות יותר לחיבור עם הגב. עוד חשוב לדעת, שבמקרים רבים שבר דחיסה במותן אינו מתרחש רק בחוליה אחת, אלא במספר חוליות סמוכות. כלומר, בדרך כלל אם מתגלה שבר בחוליה 1L, אז ככל הנראה יש גם שבר בחוליות הסמוכות כגון 12T ו-2L.

תסמינים של שבר בחוליה 1L

במידה ושבר בחוליה גורם לקריסה של עמוד השדרה ולפגיעה בעצבים הקרובים לחוליה, עלולות להיווצר מספר בעיות רפואיות כגון:

 • כאבים עזים באזור שבר החוליה.
 • כאבים המקרינים לגפיים התחתונות.
 • קושי בכיפוף הגב.
 • קושי בהליכה ישרה ושמירה על שיווי משקל.
 • עקצוצים והרגשה רדומה בגב התחתון.
 • קושי בפעולות יומיומיות הקשורות לגב כמו קימה ושכיבה.
 • בעיות בתפקוד המוטורי של הגפיים התחתונות (נכות).

התסמינים הללו דורשים קבלת טיפול רפואי מיידי. במידה ויש חשד לשבר דחיסה בחוליה 1L, מומלץ לפנות לרופא בהקדם.

טיפול בשבר בחוליה 1L

בתחילה, החולה ידרש לעבור בדיקה רפואית מיידית לאחר היווצרות השבר, במיוחד עם השבר נוצר עקב פציעה טראומתית, על מנת להעריך את חומרת השבר בחוליה בצורה פיזית ועל ידי מכשיר רנטגן או MRI.

דרכי הטיפול לתיקון שבר בחוליה תלויות רבות בחומרת השבר בחוליה 1L ועד כמה יציבה החוליה בעמוד השדרה. במידה והחוליה תקרוס או תצא ממקומה, זה יכול לגרום לבעיות נוירולוגיות קשות עד לכדי אובדן התפקוד המוטורי של הגפיים התחתונות.

שבר קל בחוליה 1L

כאשר שבר הדחיסה קל יחסית ואין חשש לקריסה של החוליה או יציאה ממקומה, הדרך המומלצת ביותר לטפל בשבר בחוליה L1 היא על ידי חבישת סד אורטופדי לתמיכה בעמוד השדרה. לבישת הסד מסייעת לעמוד השדרה לשמור על תנוחה ישרה ותקינה עד לאיחוי מחדש של שבר הדחיסה.

חולים הסובלים משבר בחוליות המותן נדרשים ללבוש סד קיבוע לתקופה של כ-8 שבועות לכל הפחות ואף יותר בהתאם למהירות האיחוי של השבר בחוליה. רופא מומחה יבצע מעקב אחר ההחלה של עמוד השדרה ויקבע האם ניתן להסתפק בלבישת הסד עד לאיחוי השבר בחוליות.

שבר קשה בחוליה 1L

במידה וחומרת שבר הדחיסה חריפה וקיים חשש רציני לקריסה של החוליה או יציאה ממקומה, יהיה חובה לבצע הליך של תיקון שבר החוליה. יש מגוון טיפולים לתיקון שבר דחיסה כגון טיפולים בעזרת הורמון קלציטונין שמזרז את איחוי החוליה על ידי הגדלת רמת הסידן בדם, טיפול שבו מזריקים לתוך החוליה השבורה חומר איחוי וכמובן ניתוחים לשחזור חוליה בעמוד השדרה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.