שבר בחוליה L2 – טיפולים כירורגיים לתיקון שבר חוליה

שבר בחוליה L2 גורם לבעיות תפקוד של עמוד השדרה וכאבים רבים. החדשות הטובות הן, שניתן לטפל בשבר בחוליה L2 במספר טיפולים כירורגיים. ניתוח תיקון שבר בחוליה מאחה מחדש את החוליה השבורה ומצמצם משמעותית את התסמינים של שבר חוליה.

שבר בחוליה הוא מצב שבו אחת החוליות בעמוד השדרה מתנפצת או קורסת. רוב החולים בשבר דחיסה בעמוד השדרה סובלים משבר דחיסה באחת מחוליות הגב התחתון והמותן (כמו שבר בחוליה L2) מכיוון שאזור הגב התחתון הוא האזור בעמוד השדרה החשוף ביותר למאמץ עם גב לא ישר. שבר דחיסה יכול גם להיווצר עקב טראומה לעמוד השדרה, כמו נפילה מגובה רב, או מחלה שמובילה לבריחת סידן מהחוליות בעמוד השדרה.

הסובלים משבר בחוליות הגב התחתון והמותן לרוב מתלוננים על כאבים חזקים באזור הגב התחתון המקרינים לגפיים התחתונות, קושי להתכופף, הרגשת עקצוצים והירדמות בגב התחתון, קושי לעמוד זקוף ואף אפילו נכות חלקית. התסמינים הללו דורשים פנייה לקבלת טיפול רפואי מיידי.

בחלק גדול מהמקרים חבישת סד אורטופדי שתומך במבנה עמוד השדרה עם מנוחה בנשך מספר שבועות מאפשר לשבר דחיסה להתאחה באופן טבעי. לאחר מכן, החולה יכול להתחיל בהדרגה לחזור לפעילות יומית תקינה בליווי טיפולים פיזיותרפיים.

עם זאת, ישנם מקרים בהם נדרש להשלים הליך כירורגי על מנת לתקן את השבר בחוליה L2. להלן האופציות הכירורגיות הנפוצות ביותר לתיקון שבר בחוליה L2:

היתוך חוליות בעמוד השדרה (Spinal fusion)

הניתוח הנפוץ ביותר לכאבי גב כרוניים עקב שבר דחיסה בחוליות עמוד השדרה, במקרים שלא נוצרה פגיעה בעצבים שבעמוד השדרה, הוא ניתוח היתוך חוליות בעמוד השדרה. בניתוח זה מאחדים את החוליה הפגומה עם חוליה צמודה בריאה ומקבעים אותן ביחד עם מכשור מתכתי המוברג לחוליות.

היתוך חוליות בעמוד השדרה לתיקון שבר בחוליה L2 הוא הליך ניתוח פולשני מינימלי שאינו מצריך חתך גדול. המטופלים המשלימים את הניתוח הזה לרוב מתאוששים יחסית מהר בהשוואה לניתוחי גב אחרים. לאחרונה גם נוצרה התקדמות משמעותית בסוג ניתוח זה עקב שילוב מערכות הנחיית תמונות ממוחשות בזמן אמת העוזרות למנוע פגיעה בעצבים שמסביב לחוליה השבורה.

ניתוח היתוך החוליות בעמוד השדרה מפחית משמעותית את הלחץ על החוליה השבורה, מה שמן הסתם גם מפחית את התסמינים של שבר דחיסה בעמוד השדרה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהיתוך חוליות בעמוד השדרה גם מפחית את גמישות עמוד השדרה, מה שיכול לפגוע במקצת בתפקוד היומיומי.

שחזור חוליה שבורה בעמוד השדרה (Vertebroplasty, Kyphoplasty)

במהלך הניתוח המטופל שוכב עם הפנים כלפי מטה והניתוח מתבצע בהרדמה מלאה. עם הדמייה פנימית בזמן אמת מחדירים מחט עם חומר אורטופדי מאחה ישירות לחוליה השבורה. החומר המלאכותי מתקשה תוך מספר דקות ומעניק יציבות לחוליה השבורה והקלה מיידית על הכאבים בגב.

ורטברופלסטיקה

כאבי צוואר עם הקרנות לשכמות, כתפיים, גפיים עליונות וגב עליון. תחושת חולשה ועקצוץ בגפיים העליונות, כאבי ראש חזקים ובחילה, נוקשות בעת הזזת הצוואר, קושי בהרמת הראש, ירידה בטווח התנועה של הצוואר ואיבוד שווי המשקל.

קיפופלסטיה

בניתוח זה יוצרים חתך בעמוד השדרה ומחדירים בלון קטן לאזור החוליה השבורה המתנפח ומרחיב את האזור שמסביב לחוליה השבורה. לאחר הרחבת האזור עם הבלון, המנתח יכול לעבוד על איחוי שבר הדחיסה ולהזריק את החומר האורטופדי המאחה את החוליה ומשחזר אותה למצב יציב. ברגע שהחומר המלאכותי מתקשה ומעניק יציבות מחדש לחוליה, מוציאים את האוויר מהבלון ומושכים אותו החוצה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.