שבר בחוליה L4 – תיקון שבר חוליה מותני

שבר בחוליה L4 נוצר לרוב כתוצאה מתאונת דרכים או נפילה. הסובלים משבר בחוליה מתלוננים על כאבי גב חזקים. ניתן לטפל בשבר בחוליה L4 במספר דרכים כגון ניתוח תיקון שבר בחוליה.

שבר בחוליה L4 הוא מצב שבו אחת החוליות הנמוכות ביותר במותן, חוליה L4, מתנפצת או קורסת. הסובלים משבר בחוליה L4 שבמותן מתלוננים על כאבים חזקים באזור המותן המקרינים לגפיים התחתונות, קושי לקום ולהתכופף בצורה תקינה, הרגשת עקצוצים והירדמות ברגליים ואף איבוד היכולת לעמוד זקוף וללכת.

איך נוצר שבר בחוליה L4?

בעוד ששבר בחוליות המותן של עמוד השדרה (המיוצגות על ידי האות L) מהוות את מרבית הפציעות בחוליות עמוד השדרה בגלל העקמומיות הטבעית של המותן החושפת את החוליות הללו למעמסה גדולה במהלך היום, דווקא פגיעה בחוליה L4 (וגם בחוליה L5) כתוצאה מעומס מתמשך היא הפחות שכיחה.

ברוב המקרים, שבר בחוליות הכי נמוכות במותן (חוליה L4 ו-L5) נגרם רק כתוצאה מפגיעה טראומטית חיצונית לגב התחתון ועמוד השדרה, כמו: תאונת דרכים, נפילה מגובה רב או תאונת עבודה עם פגיעה ישירה לגב התחתון.

תסמינים של שבר בחוליות המותן

במידה ועברתם תאונה או נפילה ואתם מתחילים להרגיש את התסמינים הבאים, רצוי לפנות בהקדם האפשרי לטיפול רפואי.

 • כאבים חזקים באזור הגב התחתון והמותן.
 • הכאב באזור המותן מקרין לגפיים התחתונות.
 • קושי רב לבצע תנועת כיפוף עם הגב.
 • לא ניתן לעמוד וללכת עם גב זקוף.
 • קושי לשמור על שיווי משקל במהלך הליכה.
 • עקצוצים ותחושת רדימות בגב התחתון עם הקרנות לרגליים.
 • קושי לבצע פעולות פשוטות יומיומיות עם הגב, כמו לקום מכסא.
 • בעיות בתפקוד המוטורי של הרגליים עד כדי קושי לעמוד.

איך ניתן לתקן שבר בחוליות המותן?

כאשר יש חשש לשבר בחוליה L4, לאחר פגיעה בעמוד השדרה, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לבצע בדיקת הדמיה מקיפה לאיתור שבר הדחיסה והערכת חומרתו. ניתן לבצע בדיקה לאיתור שבר דחיסה על ידי מגוון רחב של בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, מיפוי עצמות, בדיקת CT ובדיקת MRI.

לאחר איתור שבר הדחיסה בחוליות עמוד השדרה והערכת חומרתו, הרופא יכול להמליץ על סוג הטיפול הנדרש.

קיבוע עמוד השדרה ומנוחה

במידה ושבר הדחיסה הנו שבר דחיסה קל בחוליה L4, דרך הטיפול המומלצת בשבר תהיה חבישת סד אורטופדי לתמיכה בעמוד השדרה עם מנוחה מוחלטת לחודשיים (ואף יותר בהמלצת רופא). הסד שומר על עמוד השדרה יציב עד לאיחוי הטבעי של השבר בחוליה.

טיפול פיזיותרפי בשבר דחיסה

לאחר השלמת המנוחה עם הסד הרפואי, ניתן לפנות לטיפול נוסף לא ניתוחי המבוצע על ידי פיזיותרפיסט. בטיפול משתמשים בשיטות חימום וקירור להגברת זרימת הדם לאזור שבר החוליה במטרה לעודד איחוי מהיר יותר של השבר, לצד ביצוע תרגילים לחיזוק שרירי הגב בכדי להפחית את העומס היומי על החוליות בעמוד השדרה ולמנוע שבר נוסף בעתיד.

טיפולים כירורגיים בשבר דחיסה

במידה ושבר הדחיסה חריף במיוחד (החוליה קרסה או יצאה ממקומה) יש חשש להיווצרות בעיות נוירולוגיות קשות אשר יחייבו טיפול מהיר של שבר החוליה. במקרים כאלו ניתן לפנות לטיפולים כירורגיים כגון:

שחזור שבר בחוליה L4

ניתוח לשחזור מבנה החוליה השבורה (ורטברופלסטיקה). בניתוח מבצעים שחזור מחדש של החוליה השבורה בעמוד השדרה על ידי מילוי החוליה השבורה עם חומר אורטופדי מיוחד שמטרתו לחזק את עצם החוליה למצבה הטבעי והחזק.

היתוך חוליות L4 ו-L5

בניתוח מאחדים את החוליה הפגומה (חוליה L4) עם חוליה צמודה בריאה (חוליה L5) ומקבעים אותן ביחד עם מכשור מתכת המוברג לשתי החוליות. קיבוע החוליה השבורה לחוליה בריאה עוזר להפחית את הלחץ על החוליה השבורה, מה שמקטין משמעותית את התסמינים של שבר דחיסה בחוליה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.