שבר בחוליה – פגיעה בעמוד השדרה

שבר בחוליה של עמוד השדרה נוצר בדרך כלל כתוצאה מטראומה גדולה או עקב בריחת סידן. חוליה שבורה שאינה מטופלת עלולה לגרום לפגיעה עצבית שתפגע בתפקוד המוטורי. לכן, מומלץ לבצע תיקון שבר בחוליה בהקדם האפשרי.

מצב שבו אחת החוליות בעמוד השדרה קורסת או נשברת לחלוטין מכונה "שבר בחוליה". שברים בחוליות נפוצות יותר באזור האמצעי והתחתון של עמוד השדרה (אזור הגב שסופג את העומס הרב ביותר של מבנה שלד גוף האדם). זוהי בעיה רפואית מסוכנת ביותר הדורשת טיפול מיידי על מנת למנוע התדרדרות נוספת של אזור עמוד השדרה ומערכת העצבים העוטפת אותו.

מה יכול לגרום לשבר בחוליה?

המומחים מבחינים בין שלושה גורמים נפוצים לקריסה או שבר בחוליות עמוד השדרה:

שחיקה של החוליה

לאורך זמן גם טראומות קלות לחוליה בעמוד השדרה יכולות להצטבר עד לגרימת קריסה או שבר בחוליה. פעולות יומיומיות המעמיסות על הגב כגון הרמת משאות כבדים, עיסוק בספורט פיזי, ישיבה ממושכת מול המחשב ועוד מעמיסות על עמוד השדרה ובהחלט יכולות לגרום לפגיעה בטווח הארוך.

טראומה גדולה לעמוד השדרה

פגיעות קשות לעמוד השדרה עלולות לגרום לקריסה או שבר באחת החוליות. פגיעות קשות אלה גורמות לעיתים קרובות לחוסר יציבות בעמוד השדרה, מה שמגדיל עוד יותר את הסיכוי לסבול משבר בחוליה במיידי או בטווח הארוך. שבר בחוליה נפוץ מאוד לאחר טראומה גדולה לעמוד השדרה כתוצאה מתאונת דרכים או נפילה מגובה רב.

בריחת סידן בגוף

חוליות עמוד השדרה הן עצמות המכילות ברובן סידן. במצב של בריחת סידן משמעותית, נפוץ מאוד בקרב חולי אוסטאופורוזיס (מחלת דלדול העצם) ובאוכלוסייה מעל גיל 50, עמידות החוליות נפגעת. עם הזמן בריחת סידן מהגוף מעלה את הסיכון לקריסה או שבר בחוליה.

תסמינים של שבר בחוליה

ברוב המקרים שבר בחוליה מלווה בתסמינים הבאים:

 • הופעה פתאומית של כאבי גב (נקודתי או אזורי).
 • עלייה בעוצמת הכאב בגב בזמן עמידה או הליכה (עקב מעמסה על החוליה השבורה).
 • הפחתת עוצמת הכאב בגב בעת שכיבה (יורד לחץ מהחוליה השבורה).
 • תנועה מוגבלת של עמוד השדרה (קושי להתכופף, להזדקף ולהסתובב).
 • עיוות של עמוד השדרה (כגון גיבנת) ואיבוד גובה בעמידה זקופה.

ככלל, יש לחשוד בשבר דחיסה אצל כל חולה מעל גיל 50 המתלונן על כאבי גב חריפים, במיוחד אצל נשים אשר בעלות סיכון גבוה יותר לסבול מבריחת סידן.

יש לציין שקיימים מקרים חריגים בהם שבר בחוליה אינו מלווה בכאבים. עם זאת, במידה ויש חשש לשבר בחוליה מומלץ לבצע בדיקה אצל רופא מכיוון שבטווח הארוך הדבר עלול לגרום לעיוות של עמוד השדרה ואיבוד גובה.

כיצד ניתן לטפל בשבר בחוליה?

טיפול רפואי ראשוני במקרים של קריסה או שבר בחוליה דורש קיבוע של עמוד השדרה בסד מיוחד אשר מחזיק את עמוד השדרה יציב ומונע פגיעה נוספת, לצד הפחת הכאבים אצל המטופל. ניתן כמובן גם להקל על הכאבים בעזרת תרופות נגד כאבים ללא מרשם או עם מרשם רופא.

במקרים רבים יהיה צורך לבצע תיקון שבר בחוליה על ידי טיפול כירורגי. ישנם שני טיפולים נפוצים לתיקון שבר בחוליות עמוד השדרה.

ורטברופלסטיקה

ניתוח לשחזור החוליה הפגומה. בניתוח ורטרופלסטיקה מבצעים שחזור של צורת החוליה הפגומה על ידי הזרקת חומר פלסטי מיוחד לתוך החוליה השבורה שמטרתו ליצור בסיס חזק יותר בתוך החוליה, מה שלמעשה מאחה את החוליה הפגומה.

קיפופלסטיה

ניתוח שבו מחדירים צינור לעמוד עמוד השדרה בהנחיית רנטגן, שדרכו מחדירים גוש עצם מתנפח באזור החוליה. לאחר ניפוחו של גוש העצם, הרופא משיב את גוף החוליה הפגומה בחזרה לגובהה המקורי, תוך יציקת חומר שימנע קריסה מחדש של החוליה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.