שחיקת סחוס בברך – כיצד ניתן לטפל בכאבים?

חלק גדול מהאוכלוסייה תסבול בשלב מסוים מנזק כלשהו בסחוס, הרקמה הנמצאת בין המפרקים. ברוב המקרים יהיה מדובר על שחיקת סחוס בברך. שחיקה של סחוס עלולה לגרום לכאבים, נפיחות והפחתה בתנועת המפרק. ישנם מספר טיפולים לתיקון שחיקה בסחוס הברך.

מפרק הברך מכוסה ברקמה שנקראת "סחוס". הרקמה מאפשרת לעצמות הברך לנוע זו על זו בצורה חלקה, מה שמצמצם את החיכוך בין העצמות ומונע מהן לשחוק אחת את השנייה. בנוסף לכך, רקמת הסחוס מגינה על מפרק הברך גם מזעזועים במהלך הליכה, ריצה ופעילות גופנית מאומצת.

האם רקמת הסחוס בברך יכולה להיפגע?

רקמת הסחוס בברך גמישה וקשוחה. היא יכולה לעמוד בעומסים רבים ולהגן על מפרק הברך. עם זאת חשוב לדעת, שרקמת הסחוס יכולה להישחק לאורך זמן ו/או להינזק עקב פגיעה נקודתית לברך.

שחיקה לאורך זמן

ישנה בעיה אחת עם רקמת הסחוס – היא לא מקבלת אספקה של דם מהגוף. מכיוון שתאי הדם ממלאים תפקיד חשוב מאוד בתהליך התיקון של רקמות בגוף, ורקמת הסחוס אינה מקבל אספקה של דם, לוקח לגוף זמן רב יותר לתקן שחיקה בסחוס.

בעקבות כך נוצרת שחיקת סחוס כתוצאה משחיקה מתמשכת עקב העומס של תנועת מפרק הברך במהלך הליכה, ריצה וכו' לאורך השנים שוחק לאט לאט את רקמת הסחוס. השחיקה יכולה להוביל למצב של דלקות ברקמת הסחוס ובמגע של העצמות אחת עם השנייה שהגוף לא מצליח לתקן בצורה מספיק מהירה בכדי לכפר על השחיקה היומית.

קרע בסחוס הברך

נזק הכולל קרע חלקי או מלא בברך נוטה להתרחש במהלך תנועת ברך כוחנית ברגל הנושאת את כל משקל הגוף על אזור הברך. זה נפוץ מאוד בספורט כמו כדורגל, כאשר הספורטאי מתפתל או מסובב את ברכו באופן קיצוני.

מה קורה אם יש שחיקה של סחוס הברך?

התסמינים השכיחים ביותר של נזק בסחוס הברך הם כאבים, נוקשות, תנועה מופחתת ונפיחות במפרק הברך. במידה ונוצר קרע חלקי או מלא בסחוס הברך, יהיה קושי להעמיס משקל על הברך ולהזיז את המפרק.

התסמינים עשויים להיעלם לאחר מספר שבועות של מנוחה והורדת משקל מהברך, אך במקרים רבים הכאבים עשויים להפוך לכרוניים ולהימשך לאורך זמן עד לקבלת טיפול מקצועי.

אם אתם סובלים מכאבים בברך ויש חשש לשחיקה של הסחוס, מומלץ לפנות לרופא מומחה לאבחון וקביעת דרכי טיפול. אבחון של נזק בסחוס הברך כרוך בבדיקה גופנית ובדיקת MRI או ארתרוסקופיה.

איך ניתן לתקן שחיקת סחוס בברך?

זריקה של חומצה היאלורונית לתוך מפרק הברך. החומצה מחליפה את הנוזל שקיים במפרק הברך ומתפקדת כרקמת סחוס. החומצה משמנת את הברך, מאפשרת תנועה חלקה בין העצמות ובולמת את הזעזועים במפרק הברך.

טיפול עם חומצה היאלורונית

זריקה של חומצה היאלורונית לתוך מפרק הברך. החומצה מחליפה את הנוזל שקיים במפרק הברך ומתפקדת כרקמת סחוס. החומצה משמנת את הברך, מאפשרת תנועה חלקה בין העצמות ובולמת את הזעזועים במפרק הברך.

ניקוי שברי הסחוס

טיפול זה מתאים למטופלים הסובלים מכאבים בברך כתוצאה מחלקי סחוס שהתפזרו בתוך המפרק וגורמים לדלקות. מנקים את המפרק משברי הסחוס הבעייתיים בעזרת תמיסת מי מלח, מה שמפחית משמעותית את הכאב בברך ומגדיל את תנועת המפרק.

הזרקת קולגן וחלבונים למפרק

טכניקה חדשה הכוללת השתלת מסגרת לסחוס המורכבת מחלבון קולגן וחלבונים נוספים אשר ממריצה את צמיחת תאי הסחוס. המסגרת נספגת באטיות ומשאירה אחריה סחוס בריא יותר.

השתלת סחוס חדש בברך

טכניקה דו-שלבית שבה לוקחים חלק קטן של הסחוס בברך בהליך ארתרוסקופי ושולחים אותו למעבדה בה מגדלים תאי סחוס חדשים בסביבה מלאכותית. לאחר מכן, מחליפים את הסחוס הישן והשחוק בסחוס החדש שיוצר במעבדה.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.