שחיקת סחוס בירך – האם חובה ניתוח להחלפת הירך?

מפרק הירך בנוי לעמוד בעומס פעולות התנועה שהוא נדרש לבצע ביום יום. עם זאת, עד כמה שמפרק הירך עמיד, עם השנים הסחוס שבו נשחק. שחיקת סחוס בירך גורמת לכאבים ובעיות תפקוד מוטוריות. במקרים רבים יהיה צורך בהתערבות כירורגית לטיפול בשחיקת הסחוס, אך לא בהכרח ידרש ניתוח להחלפת הירך.

הירך היא אחד המפרקים הגדולים בגוף. זהו מפרק "כדור ושקע". השקע נוצר על ידי האצטבולום, שהוא חלק מעצם האגן הגדולה, והכדור הוא ראש עצם הירך, שהוא הקצה העליון של עצם הירך המסתובב בתוך השקע. משטחי העצם של הכדור והשקע מכוסים בסחוס מפרקי, חומר חלקלק וחלק, המגן ומרפד את העצמות ומאפשר להם לנוע בקלות.

בכל פעם שמשתמשים בירך (למשל במהלך הליכה, ריצה, קימה וכו'), הסחוס שבמפרק הירך עוזר במניעת החיכוך בין עצם הירך לבין שקע בית הירך. עם הגיל, והשימוש החוזר במפרק הירך, סחוס הירך נשחק. מצב של שחיקת סחוס בירך דורש טיפול מכיוון שעם הזמן הוא יכול להוביל לשבר בירך.

התסמינים של שחיקת סחוס בירך

 • כאבים בירך ובברכיים – שחיקה של סחוס הירך למעשה מצמצמת את הריפוד וההפרדה בין עצמות הירך, מה שגורם לכאבים בעת תזוזה של מפרק הירך שמקרינים גם לברכיים. הכאבים נובעים משפשוף של העצמות אחת בשנייה, מה שיוביל לדלקות וצמיחה של העצמות כלפי חוץ.
 • נוקשות בתזוזת הירך – שחיקת סחוס בירך יוצרת נוקשות במפרק הירך המקשה על הליכה או התכופפות, במיוחד לאחר ישיבה או שכיבה ממושכת. נוסף לכך, טווח התנועה של המפרק יכול להצטמצם, ואף במקרים חריגים מפרק הירך גם יכול להינעל לגמרי.

האם שחיקה של הסחוס מחייבת לעבור ניתוח להחלפת הירך?

בניתוח החלפת ירך מסירים את עצמות האצטבולום וראש הירך הפגומים ומחליפים אותם בעצמות "כדור ושקע" מלאכותיים המדמים את תנועת מפרק הירך. חולים רבים הסובלים משחיקת סחוס בירך חוששים שהם ידרשו לעבור ניתוח להחלפת ירך, ניתוח פולשני מאד, הדורש חודשים ארוכים של התאוששות ושיקום.

חשוב לדעת, שניתוח החלפת ירך הוא אינו הפתרון המומלץ במקרים קלים ובינוניים של שחיקת סחוס בירך, במיוחד כאשר מגלים את השחיקה בשלב מוקדם. ישנם מגוון שינויים באורח החיים וטיפול לא פולשני שניתן לעשות בכדי לעזור למטופל להתמודד עם שחיקת הסחוס בירך ולמנוע את הצורך בניתוח להחלפת ירך.

שינויים באורח החיים להפחת עומס על הירך

בשלב הראשון, הרופא ימליץ למטופל על מספר שינויים באורח החיים שלו במטרה להגן על מפרק הירך ולהאט את השחיקה של הסחוס. פעולות מומלצות שכאלו יכולות להיות למשל:

 • מזעור פעילויות יומיומיות המחמירות את מצב סחוס הירך כגון עלייה במדרגות.
 • הפסקת העיסוק בענפי ספורט בעלי סיכון לשחיקת סחוס, כמו כדורגל וטניס, ומעבר לענפי ספורט בעלי סיכון נמוך יותר לשחיקת סחוס כמו שחייה או רכיבה על אופניים.
 • ירידה במשקל יכולה להפחית את הלחץ על מפרק הירך, וכתוצאה מכך לעכב את השחיקה של הסחוס.
 • תרגילים פיזיותרפיים ספציפיים יכולים לעזור להגדיל את טווח התנועה והגמישות של הירך, ובמקביל גם לחזק את השרירים באזור הירך והרגל שיפחיתו את המעמסה על הסחוס.
 • שימוש באביזרים תומכים להליכה, כמו מקל או קביים, להפחתת משקל על הירך בעת הליכה.

הזרקה של חומצה היאלורינית

לפני שפונים לניתוח החלפת ירך, חשוב לדעת שקיים טיפול יעיל במיוחד בשחיקת סחוס הירך – זריקה של חומצה היאלורונית לתוך מפרק הירך. חומצה היאלורונית הינה חומר צמיגי אשר נועד להחליף את הסחוס בירך ולתפקד בתור סחוס חדש שמבצע את אותה עבודת מניעת חיכוך. אצל רוב המטופלים מספיקה זריקה אחת בכדי לשפר משמעותית את תפקוד פעילות מפרק הירך ולשלול את הצורך בניתוח להחלפת הירך.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.