שחיקת סחוס בכתף – מדוע כואבת לי הכתף?

הכאבים שלך בכתף יכולים להיות כתוצאה משחיקת הסחוס במפרק הכתף. תסמינים של שחיקת סחוס בכתף עשויים לכלול כאבים בכתף, נוקשות וטווח תנועה מופחת. יש מגוון רחב של טיפולים לטיפול בסחוס שחוק במפרק הכתף שכדאי להכיר.

בכתף שלנו יש מפרק שבו נעה עצם הזרוע בתוך שקע הכתף. המפרק מאפשר לזרוע לבצע את כל הפעולות הרגילות שלה כמו תזוזת היד לצדדים, הרמת היד וכו'. בתוך מפרק זה קיימת רקמת סחוס, שמטרתה להגן על העצמות של מפרק הכתף ולמנוע מהן לבוא במגע אחת עם השניה.

ישנם מספר מישורים של טיפול בשחיקת סחוס בכתף המשתנים בהתאם לחומרת השחיקה והתסמינים הנלווים.

שחיקת סחוס בכתף היא המקור השכיח ביותר לכאבי כתף

שחיקת סחוס בכתף היא מצב שבו רקמת הסחוס במפרק הכתף ​​נשחקת עד למצב שבו היא לא מצליחה יותר למנוע מהעצמות במפרק הכתף לבוא במגע אחת עם השניה. שחיקה של הסחוס בדרך כלל הנה תוצאה של בלאי הדרגתי של הסחוס לאורך השנים, כאשר רמות שונות של השחיקה יכולות להיווצר ולגרום לכאבים.

תחילה, הסחוס בכתף מתרכך (שחיקה רמה 1) וגורם לאי נוחות. לאחר מכן, נוצרים סדקים ברקמת הסחוס (שחיקה רמה 2). החרפה נוספת גורמת לסחוס להתפרק ולהתקלף מהמפרק (שחיקה רמה 3). לבסוף, הסחוס מתפרק מספיק בכדי לאפשר לעצמות לגעת אחת בשניה (שחיקה רמה 4).

במידה ויש חשש לשחיקה כלשהי בסחוס מפרק הכתף, חשוב לפנות לרופא בכדי לבצע בדיקה מקיפה באמצעות MRI, אולטרסאונד, צילום רנטגן וכו' על מנת להעריך את חומרת השחיקה.

תסמינים של שחיקת סחוס במפרק הכתף

התסמינים של שחיקת סחוס בכתף משתנים בהתאם לחומרת השחיקה ויכולת התפקוד של מפרק הכתף. להלן התסמינים הנפוצים של שחיקת סחוס במפרק הכתף:

כאבים במפרק הכתף

הכאב יכול להופיע בחלק הקדמי, בצד או בחלק האחורי של הכתף. יש אנשים שסובלים מכאבים במפרק הכתף רק כשהם מזיזים אותו ויש כאלו שגם סובלים מכאבים בעת מנוחה.

הקרנות כאבים לידיים

תסמין נפוץ של שחיקת סחוס בכתף ברמה גבוהה. אנשים רבים גם מתלוננים על הקרנות כאב לכף היד ולאיבוד של כוח האחיזה.

צמצום טווח התנועה של מפרק הכתף

ירידה בטווח התנועה של היד מאוד נפוץ בקרב הסובלים משחיקת סחוס בכתף. יהיה קושי להרים את הידיים מעל הראש ו/או להושיט יד מלאה קדימה.

נוקשות במפרק הכתף

ניתן להרגיש "שחיקה" או "לחץ" בתוך הכתף. ניתן לשמוע "קליקים" בעת הזזת מפרק הכתף, ואף במקרים מסוימים הכתף יכולה "להינעל" לגמרי.

כיצד ניתן לטפל בשחיקת סחוס הכתף?

טיפול ראשוני

טיפול רפואי פיזיותרפי של מתיחות יומיות להגדלת טווח תנועת הכתף ותרגילים לחיזוק שרירי הכתף. ככל ששומרים על טווח תנועה רחב של מפרק הכתף ומחזקים את השרירים בכדי להפחית את המעמסה על הסחוס בכתף, כך מאטים את שחיקת הסחוס בכתף.

במקביל מומלץ לבצע שינויים באורח החיים במטרה להימנע מהעמסת מאמץ מיותר על מפרק הכתף. באופן כללי מומלץ להפחית כמה שניתן את השימוש בכתף במהלך היום, לא לבצע תנועות קיצוניות עם הכתף ולהימנע מהרמת משאות כבדים.

טיפול נקודתי בעת הצורך

יהיה צורך לבצע טיפולים נקודתיים על מנת להתמודד עם הכאבים הנלווים לשחיקת סחוס בכתף, בדרך כלל כאשר מתפתחת דלקת באזור הכתף. ניתן לבצע מספר פעולות להפחתת דלקת בכתף כגון: הפעלת לחץ עם קור המפחית דלקת, הפעלת לחץ עם חום המעניק הקלה זמנית, לקיחת תרופות אנטי דלקתיות, טיפול עם זריקת סטרואידים (קורטיזון, חומצה היאלורונית) להפחתת דלקות וכו'.

ניתוח לתיקון שחיקת סחוס בכתף

כאשר שאר הטיפולים אינם מצליחים להפחית את הכאב, ניתן לבחון פעולה כירורגית לתיקון שחיקת הסחוס בכתף. הניתוח מתאים לסובלים משחיקה ברמה 3. מדובר על הליך פולשני באופן מינימלי שבו מנקים את החלקים המפורקים של הסחוס על מנת לשפר את תפקוד מפרק הכתף ולהקטין את התדירות של היווצרות דלקות בכתף.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.