שחיקת סחוס במפרק הירך – כל מה שצריך לדעת

שחיקת סחוס במפרק הירך היא בעיה רפואית נפוצה בקרב אנשים מעל גיל 50. שחיקה שכזאת מלווה לרוב בכאבים ובעיות תפקוד בהליכה. במידה ויש חשש לשחיקת סחוס בירך, מומלץ לפנות לקבלת טיפול בהקדם האפשרי על מנת לצמצם את המשך השחיקה.

הסחוס בנוי מרקמה קשוחה אך גמישה שמטרתה לשמש סוג של בולם זעזועים בין המפרקים. הסחוס נמצא במספר מקומות שונים בגוף, וגם במפרק הירך. הסחוס עוזר למפרק הירך לעמוד במעמסה היומית שמופעלת עליו ומונע חיכוך בין עצם האגן לעצם הירך, מה שיוביל להיווצרות דלקות וכאבים.

מדוע אנשים סובלים משחיקת סחוס?

שלא כמו סוגים אחרים של רקמות בגוף, הסחוס לא מקבל אספקת דם. עקב כך, לסחוס פגום לוקח זמן רב להתרפא (בהשוואה לרקמות אחרות המקבלות אספקה של דם), מה שבמקרים רבים אינו מספיק בכדי להתמודד עם הפגיעה היומיומית במפרק.

עם הגיל, והשימוש החוזר במפרקים השונים, הסחוס נשחק לאט לאט. השחיקה המצטברת גוררת איתה תסמינים שונים המשפיעים לרעה על התפקוד היומי של המפרקים.

שחיקת סחוס נפוצה במיוחד במפרק הירך

ככל שמזדקנים הרבה יותר שכיח לחוות כאבים בעת עמידה, הליכה, עלייה במדרגות וקימה. המקור לכאבים הללו הוא ברוב המקרים שחיקת סחוס במפרק הירך. הרקמה המרפדת את מפרק הירך, שעוזרת לו לנוע בקלות, נשחקת עם הגיל, בגלל המעמסה הרבה במיוחד שנוצרת לאורך השנים על המפרק הזה.

עודף משקל, שכיום היא מגפה עולמית, גם מפעיל המון לחץ על מפרק הירך, מה שמזרז את תהליך שחיקת הסחוס במפרק הירך. נוסף על כך, מחקרים גילו שאנשים עם אורח חיים בריא נוטים לסבול יותר משחיקת סחוס בגילאים מבוגרים.

איך ניתן לדעת אם סובלים משחיקת סחוס במפרק הירך?

במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים הבאים, מומלץ לפנות לאבחון שחיקת סחוס במפרק הירך:

 • כאבים בירך במהלך הליכה, עלייה במדרגות וקימה.
 • הקרנות כאב לברכיים.
 • ירידה בטווח התנועה של הירך.
 • נוקשות בתנועת הירך (שמיעת "קליקים" בעת הזזת מפרק הירך).
 • מפרק הירך ננעל.
 • צליעה

הרופא יבצע בדיקה גופנית על מנת לאתר בעיות בהליכה, סימנים לפגיעה בשרירים מסביב למפרק הירך ובכדי להעריך את טווח התנועה של מפרק הירך. בדיקה גופנית על ידי רופא מומחה מספיקה בכדי להעריך נכונה האם יש חשד לשחיקה סחוס במפרק הירך.

לאחר מכן, במידה ועלה חשד לשחיקת סחוס, יהיה צורך לבצע בדיקות הדמייה על מנת להעריך את חומרת השחיקה בסחוס מפרק הירך. ניתן לבצע בדיקות הדמיה ע"י מגוון בדיקות, כגון צילומי רנטגן, בדיקת CT, , בדיקת ארתרוגרפיה ובדיקת MRI.

גילו לי שחיקת סחוס במפרק הירך – מה עכשיו?

תחילה חשוב לדעת, שרוב הסובלים משחיקת סחוס במפרק הירך מסוגלים להתמודד עם הכאבים הכרוניים בצורה טובה מבלי הצורך לקבל טיפול רפואי פולשני כגון ניתוח, אם הם מבצעים מספר שינויים באורח החיים שלהם במטרה לצמצם את המשך שחיקת הסחוס ולהתמודד עם הכאבים.

מומלץ לסובלים משחיקת סחוס בירך להימנע מכל פעילות אשר עלולה להחמיר את שחיקת הסחוס, למשל לעבור מפעילות ריצה לשחייה. נוסף על כך, מומלץ לסובלים מעודף משקל לבצע שינוי תזונה על מנת להפחית את המעמסה על מפרק הירך, או לחילופין, ניתן להשתמש בקביים על מנת להפחית את המשקל על מפרק הירך בעת ההליכה.

טיפולים נקודתיים למפרק הירך

סובלים מכאבים עזים עקב שחיקת הסחוס במפרק הירך? חשוב לדעת שיש מגוון טיפולים שיכולים לסייע לחולים משחיקת סחוס להפחית כאבים במינימום סיכון, כגון זריקת חומצה היאלורונית למפרק ירך. החומצה יעילה מאוד בהפחתת דלקות במפרק הירך, שנוצרות עקב חיכוך של עצמות מפרק הירך הפגום וגורמות לכאבים עזים. זריקה אחת של חומצה היאלורונית יכולה להפחית משמעותית את הכאבים בירך לזמן רב.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.