שחיקת סחוס – דרכי טיפול והתמודדות עם כאבי מפרקים

כיום, הגורם העיקרי לכאבים בפרקי הגוף, ובפרט בברכיים, הוא שחיקת סחוס (אוסטאוארתריטיס). בעוד שלא ניתן להחליף את הסחוס במפרקים, כן ישנם מספר טיפולים אפקטיביים בהתמודדות עם כאבים כתצואה משחיקת סחוס.

כל מפרק בגוף (ברך, ירך, מרפק וכו) מורכב מעצם ומסחוס קבוע (שאי אפשר לחדשו), המאפשר תנועה חופשית של העצמות זו על גבי זו. עם הגיל, או בעקבות חבלה (ספורטאים), חלה שחיקה בסחוס שגורמת לכאבים הדרגתיים, עם התקפים אקוטיים ולמוגבלות ונוקשות תנועתית. שחיקת סחוס מכונה בשפה המקצועית – אוסטאוארתריטיס.

שחיקת סחוס יכולה להתרחש בכל המפרקים היקפיים כגון: ברכיים, ירך, אצבעות ועמוד השדרה. שחיקת סחוס מאופיינת בכאבי מפרקים המתגברים במהלך תזוזה, נוקשות בעיקר בשעות הבוקר ו/או לאחר חוסר תזוזה, נפיחות במפרקים והגבלה בתנועתם, כאבים בברכיים בעיקר בזמן עלייה במדרגות ובשעות הלילה, נפיחות והצטברות נוזלים בברך, הגבלה בתנועה וכאבים בזמן הליכה.

מדוע נוצרת שחיקה של הסחוס?

שחיקת סחוס פוגעת בחלק גדול מהאוכלוסייה. מומחים זיהו מספר גורמים עיקריים המובילים לשחיקה של הסחוס בין המפרקים:
 • גיל – גובר הסיכון לשחיקה של הסחוס ככל שמתבגרים. אוכלוסייה מעל גיל 60 בעל סיכויים גבוהים יותר לסבול משחיקת סחוס.
 • מגדר – לנשים ישנה נטייה גבוהה יותר לשחיקת סחוס בברכיים.
 •  גנטיקה – אנשים מסוימים נוטים גנטית לסבול יותר משחיקת הסחוס.
 • עודף משקל – עודף משקל תורם רבות לשחיקת הסחוס בגלל העומס הנוסף על המפרקים. ככל ששוקלים יותר כך הסיכון לשחיקה של הסחוס גדולה יותר.
 • עיסוק מאומץ בספורט – פעילות גופנית מאומצת מעמיסה על המפרקים ויכולה לשחוק את הסחוס, במיוחד אם נדרש לבצע תנועות חוזרות בתדירות גבוהה. שחיקת סחוס היא אחת מפציעות הספורט הנפוצות ביותר.
 • תזונה לקויה – תזונה שעשירה באומגה 6, כמו ביצים, בשר, חלב וכדומה, גורמת עם הזמן להפרשה של חומרים מעודדי דלקת, ועלולים לגרום לשחיקה גבוהה יותר של הסחוס, אם הם אינם מאוזנים בעזרת אומגה 3.

דרכי טיפול בשחיקת סחוס

טיפול בשחיקת סחוס נעשה בדרכים שונות בהתאם לרמת השחיקה בסחוס והצורך להתמודד עם הכאבים הנלווים לשחיקת הסחוס. ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, הן של משככי כאבים והן בתרופות נוגדות דלקת. כמו כן, ניתן להיעזר באביזרים אורתופדיים שונים, כמו מייצבי ברכיים או תחבושות אלסטיות לברכיים וכן במשחות אורתופדיות. הרפואה המשלימה גם מציעה דרכי טיפול בשחיקת סחוס כמו טיפולי פיזיותרפיה מותאמים המחזקים את השרירים באזור, על מנת לייצב את המפרק, וכן טיפולים בחום אשר מפחיתים את הדלקת. לעיתים מומלץ לפנות לדיקור סיני או להידרותרפיה.

הזרקה של חומצה היאלורינית למפרקים בהנחיית שיקוף או אולטראסונד

ישנה גם אפשרות של טיפול בשחיקת סחוס באמצעות זריקות של חומצה היאלורונית לתוך המפרק. חומצה היאלורינית הינה חומר צמיגי אשר נועד להחליף את הנוזל שקיים במפרק. החומצה היאלורינית משמנת את המפרק, מאפשרת תנועה חלקה בין העצמות ובולמת את הזעזועים. כמו כן היא שומרת שלא תחול הידרדרות נוספת.

הפעולה מבוצעת בהנחיית שיקוף או אולטראסאונד, כך שהמחט מוחדרת תחת תצפית רציפה, באופן מדויק, אל תוך אזור המפרק הפגוע. החומצה ההיאלורונית מוזרקת בדרך כלל בשילוב עם סטרואידים (נוגדי דלקת) או אורטוקין (דם עצמי). אצל רוב המטופלים מספיקה זריקה אחת, אך יש מטופלים שנזקקים לזריקה נוספת וסופית לאחר כחודש וחצי.

לעיתים משתמשים גם בזריקות קורטיזון אל המפרק. ניתן לשלב בין שתי הזריקות, לתוצאות טובות יותר. במקרים חמורים, ניתן לשקול ניתוח להחלפת ברך.

לסיכום: שחיקת סחוס במפרקים יכולה להיווצר עם השנים כתוצאה ממגוון רחב של גורמים, החל מגנטיקה ועד למעמסה מתמשכת על המפרקים. שחיקה של הסחוס מאופיינת בכאבי מפרקים, הגבלה בתנועה, נפיחות והצטברות נוזלים במפרקים. ניתן להקל על משחיקת סחוס בעזרת טיפול תרופתי והזרקה של חומצה היאלורינית המשמנת את המפרק.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 077-8054547
  פקס: 03-7644445
  info@assia.co.il

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.