תיקון שבר בחוליה - ורטברופלסטיקה

שבר דחיסה בחוליה היא בעיה רפואית שגורמת לסבל רב וכאבים עזים. תיקון שבר בחוליה היא הדרך הטובה ביותר לטפל בכאבים הנלווים לשבר דחיסה בחוליה. ישנן מספר שיטות טיפול שנמצאו כיעילות ביותר לתיקון שבר בחוליות עמוד השדרה.

עמוד השדרה הוא בסיס משמעותי ליציבה של הגוף. זאת הסיבה לכך שכאשר חלה פגיעה בעמוד השדרה, כגון שבר באחת החוליות, היא משפיעה בצורה ניכרת על הגוף כולו. שבר דחיסה בחוליה גורם לכאבים עזים ולסבל משמעותי הפוגע בתפקוד הגוף, אך ניתן לטפל בבעיה ולהועיל בצורה ניכרת לאדם הסובל מפגיעה בחולה על ידי תיקון שבר בחוליה.

כיצד נוצר שבר בחוליה?

מקרה של שבר בחוליה הוא מצב שבו חוליה בעמוד השדרה נשברת חלקית ו/או קורסת בשל מחלות או מצבים רפואיים שונים. ניתן להבחין בין שני סוגים שונים של מצבים המובילים לשבר בחוליה

שבר בחוליה כתוצאה ממחלה

השלד האנושי כידוע מורכב מעצמות אשר מתחזקות מסידן. מחלות או התדרדרות רפואית יכולות לגרום למצב של בריחת סידן, שגורם לשבר בחוליה. שבר בחוליה נפוץ מאוד בקרב חולי אוסטאופורוזיס (מחלת דלדול העצם) הגורמת בין היתר לתופעת שבר דחיסה בחוליה L2, בקרב חולי סרטן אשר גידוליהם התפשטו לחוליות ובקרב חולים הנוטלים תרופות עם תופעות לוואי המשפיעות על חוזק העצמות בגוף.

שבר בחוליה כתוצאה מטראומה

שבר דחיסה בחוליה יכול להיווצר כתוצאה מפגיעה, למשל תאונת דרכים שפגעה בעמוד השדרה, או מעמסה לאורך זמן על הגב, שבר דחיסה נפוץ מאוד בקרב ספורטאים הנזקקים לבצע תנועות חוזרות של כיפוף הגב שקיימות בענפי ספורט רבים.

מהם התסמינים לשבר בחוליה?

שבר דחיסה בחוליה גורם לכאבים בגב התחתון, כאבים באזור הצוואר, כאבים בירכיים, כאבים בבטן וכאבים באזור החוליה השבורה. שבר בחוליה גם יכול במקרים מסוימים לגרום לתחושת עקצוץ, חולשה, חוסר יכולת במתן שתן, אי שליטה על הסוגרים ואף במקרים חריגים לבעיות נשימה.

תיקון שבר חוליה – מהם הטיפולים הקיימים?

בכל מקרה בו אדם סובל מתופעה של שבר דחיסה בחוליות, בין אם מדובר באדם מבוגר שסובל מדלדול העצם ובין אם מדובר בתופעה שנובעת מפגיעה או מחלה – חשוב לבחון את דרכי הטיפול האפשריים ולבחור את השיטה הטיפולית המתאימה למקרה.

כמובן שניתן להיעזר בתרופות אנטי דלקתיות ובלבישת סד המגביל את תנועת עמוד השדרה בכדי להפחית כאבים, אך חשוב לאתר טיפול שיכול לטפל במקור הבעיה – שבר הדחיסה בעמוד השדרה. הטיפול בשבר דחיסה נקבע בהתאם לחומרת השבר ומיקומו בעמוד השדרה. קיימים מספר סוגי טיפול מרכזיים לתיקון שבר חוליה.

טיפול לא כירורגי בשבר החוליה

טיפול שאינו כירורגי יכול להתאים לשבר דחיסה בחוליה l1. מדובר בטיפול שנעשה בעזרת הורמון קלציטונין. ההורמון הנו אחד מהגורמים לוויסות רמות הסידן בדם. הגדלת רמת הסידן בדם יכולה לתרום לתיקון שבר בחוליה, אך עם זאת, אין הסכמה מלאה בקהילה הרפואית לגבי הצלחת הטיפול הזה.

טיפול כירורגי בשבר חוליה

בטיפול זה מזריקים לתוך העצם או החוליה חומר ביולוגי שנועד למלא את העצם ולחזק אותה. גם כאן למעשה יש חילוקי דעות ביחס ליעילות של השיטה הזו והתוצאות שלה אינן תמיד יעילות ומצדיקות את ביצוע הטיפול.

ורטברופלסטיקה

מטרת הטיפול היא לשחזר את החוליה הפגועה ולשפר את איכות החיים בצורה ניכרת. מדובר בטיפול שנעשה ללא הרדמה כללית, שיכול לתקן גם שבר דחיסה בחוליה L2. זהו הטיפול היעיל ביותר לתיקון שבר בחוליה.

בטיפול מבצעים שחזור של צורת החוליה על ידי הזרקת חומר פלסטי לתוך החוליה השבורה, ללא חתך. החומר הפלסטי מתקשה בתוך החוליה ומחזק אותה. זה יוצר איחוי של שבר הדחיסה הקיים.

לסיכום: שבר בחוליה, חלקי או מלא, גורם לכאבים עזים ובעיות בתפקוד היומי. שבר דחיסה בחוליה יכול להיווצר כתוצאה מפגיעה נקודתית או עקב מחלה הגורמת לבריחת סידן בחוליות עמוד השדרה. ישנם מגוון טיפולים, כירורגיים ולא כירורגיים, שיכולים לעזור לתיקון שבר חוליה כגון ורטרופלסטיקה לשחזור החוליה.
ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.