5 תסמינים לפריצת דיסק בעמוד השדרה

פריצת דיסק היא בעיה רפואית שיכולה לפגוע קשות בתפקוד היומיומי. במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים של פריצת דיסק, מומלץ לפנות לקבלת טיפול מרופא מומחה. להלן מספר תסמינים לפריצת דיסק שכדאי להכיר במידה ואתם חושדים שאתם סובלים מפריצה של דיסק בעמוד השדרה.

עמוד השדרה מורכב מסדרת חוליות העומדות זו על זו. עמוד השדרה כולל 7 חוליות בעמוד השדרה הצווארי, 12 חוליות בעמוד השדרה הגבי, 5 חוליות בעמוד השדרה המותני, ואחריהן שתי חוליות הבסיס. תקינות ויציבות החוליות בעמוד השדרה חשובה מאוד לתפקוד היום יומי של כל אדם.

החוליות בעמוד השדרה מופרדות על ידי דיסקים. הדיסקים מגנים על תקינות החוליות מהזעזועים הנלווים לפעילויות היומיומיות כמו הליכה, הרמה והתכופפות. כל דיסק מורכב משני חלקים: חלק פנימי ג'ל רך וטבעת חיצונית קשוחה. פציעה או שחיקה יכולות לגרום לחלקו הפנימי של הדיסק לפרוץ החוצה דרך הטבעת החיצונית ולגעת בעצבים המקיפים את עמוד השדרה. מצב כזה מכונה "פריצת דיסק".

ברוב המקרים, פריצת דיסק גורמת למגוון רחב של תסמינים. ריכזנו עבורכם תסמינים לפריצת דיסק בכדי שתוכלו לדעת האם גם אתם סובלים מפריצה באחד הדיסקים שבעמוד השדרה. במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים הבאים, מומלץ לפנות בהקדם לרופא מומחה:

1. כאבי גב עליון

במידה ומקור הפריצה של דיסק ממוקם בגב העליון, התסמינים המרכזיים הנלווים לכך יהיו כאבי גב נקודתיים או אזוריים בחלק הגב העליון ולעיתים עם הקרנה לבית החזה. הכאב יחמיר לאחר עמידה או ישיבה ממושכת ותתגבר תחושת הנוקשות של הגב. בדרך כלל כאשר יש פריצת דיסק בגב העליון, אז שכיבה תפחית את הכאבים במקצת.

פריצת דיסק בגב העליון לרוב נפוצה בקרב אנשים שעובדים בעבודות משרדיות ויושבים שעות רבות עם גב לא ישר מול המחשב. מומלץ לשמור על ישיבה עם גב ישר.

2. כאבי גב תחתון עם הקרנות לרגליים

במידה ומקור הפריצה של דיסק ממוקם בגב התחתון (אזור המותן), התסמינים המרכזיים הנלווים לכך יהיו כאבים באזור המותן (גב תחתון וישבן) עם הקרנות לרגליים (מהירך ועד כף הרגל). בדרך כלל כאשר יש פריצת דיסק בגב התחתון, עמידה או ישיבה תגביר את הכאבים והליכה וחימום המקום תפחית את הכאבים.

פריצת דיסק בגב התחתון לרוב נפוצה בקרב אנשים שעובדים בעבודות פיזיות ומבצעים תנועה לא נכונה עם הגב התחתון בעת הרמת חפצים כבדים. מומלץ לשמור על גב ישר ולהתכופף עם הרגליים בעת הרמת משאות כבדים.

3. כאבי צוואר עם הקרנות לידיים

במידה ומקור הפריצה של דיסק ממוקם בין חוליות הצוואר, התסמינים המרכזיים הנלווים לכך יהיו כאבים בצוואר עם הקרנות לידיים, לצד הרגשת נוקשות בצוואר וירידה חדה בטווח התנועה של הצוואר (קשה לסובב את הצוואר). בנוסף לכך, פריצת הדיסק בצוואר יכולה לגרור גם הקרנות כאבים לכתפיים והשכמות. 

פריצת דיסק צווארי לרוב נפוצה בקרב אנשים שעברו תאונת דרכים חזיתית ואנשים שישנים על הבטן (מה שגורר שינה עם צוואר מסובב לצד אחד). מומלץ לשנות את תנוחת השינה לשינה על הצד או על הגב.

4. חולשה של השרירים בגפיים

חלק מהסובלים מהקרנות כאב לגפיים, כתוצאה מפריצת דיסק באזור הצוואר והגב התחתון, מתלוננים גם על הרגשת חולשה בגפיים כגון ירידה בכוח האחיזה וקושי לעמוד. במקרים כאלו חומר הג'ל שפרץ החוצה מהדיסק לוחץ על העצבים בעמוד השדרה הרלוונטיים לגפיים ופוגע בתפקודם המלא.

5. אי שליטה על הסוגרים

במקרים חריגים ביותר פריצת דיסק בגב התחתון יכולה לגרום גם לחוסר שליטה על הסוגרים (מערכת השתן ופי הטבעת). אם נוזל הג'ל פורץ החוצה משכבת הדיסק באזור המותן הוא יכול לגעת בעצבים שמסביב לעמוד השדרה השולטים על הסוגרים, מה שיכול לפגוע ביכולת השליטה של הגוף על מערכות השתן ופי הטבעת.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.