MR ארתרוגרפיה – בדיקת MRI למפרקים

פציעות מפרקים כגון שחיקת סחוס, שבירת עצם המפרק וקרע בשריר מפרק שכיחות מאד בקרב האוכלוסייה. במקרים שיש חשש לפציעה במפרק, יש צורך לבצע בדיקת MRI מיוחדת בשם "ארתרוגרפיה", ולאחר מכן לקבל אבחנה מדויקת מרדיולוג מומחה פענוח MRI וארתרוגרפיה.

המפרקים יוצרים את הקשרים בין העצמות. כל נזק במפרקים, כתוצאה ממחלה או מפציעה, יכול להפריע לתנועת המפרק ולגרום לכאב רב. אפילו כאבים לטווח קצר ונפיחות במפרקים יכולים להשפיע רבות על איכות החיים. רוב האוכלוסייה מתלוננת על כאבים באחד המפרקים הבאים: כתף, ירך, ברך ומרפק.
יש מגוון רחב של מחלות ופציעות שיכולות להיות המקור לבעיות מפרקים החל ממחלות כמו דלקת מפרקים ועד לפציעות כמו קרע בגיד המפרק. במידה ואתם סובלים מכאבים במפרקים, מומלץ לאבחן את מקור הבעיה בהקדם. דרך מצוינת לאבחן פגיעה במפרק היא על ידי בדיקת MRI.

ארתרוגרפיה – בדיקת MRI ייחודית למפרקים

בדיקת MRI היא בדיקה המשתמשת במגנטים עוצמתיים וגלי רדיו בכדי ליצור תמונה תלת מימדית של האיברים בגוף. בדיקת MRI מסייעת לרופא לאבחן מחלות ופציעות, או לחילופין, לבחון את ההתקדמות של טיפול מסוים. ניתן לבצע בדיקות MRI על מגוון איברים, רקמות, מפרקים ומערכות עצבים בגוף. כאשר יש חשש לפציעה נקודתית במרפק יש צורך לבצע בדיקה מיוחדת בשם "ארתרוגרפיה". זוהי בדיקת MRI שבמהלכה מזריקים חומר ניגוד לתוך המפרק על מנת לקבל הדמייה מדויקת ומקיפה של מבנה המפרק, במטרה לאתר את המקור לבעיות התפקוד של המפרק. מכשיר ה- MRI משתמש בשדה מגנטי רב עוצמה ובפולסים של תדרי רדיו על מנת להפיק את התמונות המדויקות והמקיפות ביותר של המפרק, בהם החומר הניגוד המוזרק למפרק מציג את כל מבנה המפרק עד לרקמות הקטנות ביותר. התמונות מעובדות על ידי המחשב לבדיקה ופענוח על ידי רדיולוג מומחה.

מתי מומלץ לפנות לבדיקת MR ארתרוגרפיה?

רופאים רבים ממליצים לפנות לבדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד למפרקים במצבים הבאים:

 • חשד לשבר לאחר סיבוב מפרק הקרסול.
 • צורך לאבחון שחיקת סחוס במפרק הירך.
 • קרע ברצועת המרפק.
 • צורך לאבחון שחיקת סחוס במפרק הברך.
 • חשש לקרע באחד משרירי מסובבי הכתף.
 • צורך לאבחון פציעת כתף כגון פריקת כתף.
 • איתור קרעים בגיד הברך.
 • הערכת מצב נזק לאחד המפרקים לאחר פגיעה ישירה.
 • במידה וישנם כאבים לא מוסברים באחד המפרקים.
 • כאשר יש חשש לגידול סרטני באחד המפרקים.
 • אם אובחנה ירידה לא מוסברת בטווח תנועת המפרק.

מה קורה במהלך הבדיקה?

לפעמים בוחרים לבצע הדמיית MRI ראשונית לפני הזרקת החומר הניגוד בכדי להשוות בין מצב המפרק לפני ואחרי הזרקת החומר. במקרה כזה הנבדק יתבקש לבצע הדמיית MRI ראשונית, ורק אז לעבור לחלק הזרקת החומר הניגוד.

בשלב הזרקת החומר הניגוד, רדיולוג פולשני מנקה את העור במפרק הבעייתי ומזריק בעזרת מחט קטנה את החומר. לרוב משתמשים באולטראסונד או CT בכדי להנחות במדויק את המזרק למקום הנדרש במפרק. הזרקת החומר אינה כואבת, אך ניתן להשתמש בתרופות מאלחשות במידת הצורך. נוסף על כך, יתכן שהנבדק יתבקש להזיז את המפרק לאחר הזרקת החומר כך שהחומר יתפשט בכל חלקיו.

לאחר מכן, נותנים למכשיר ה-MRI לבצע את ההדמיה הנדרשת במפרק. פעולת מכשיר ההדמיה יכולה לקחת החל מ-30 דקות ועד לשעתיים במקרים חריגים. במהלך יצירת ההדמיה יכול להיות שהנבדק יתבקש להציב את המפרק בתנוחות שונות על מנת לקבל תמונה מקיפה יותר של המפרק.

מי מפענח את תוצאות בדיקת ה-MRI?

ממצאי בדיקת ה-MRI מועברים לרדיולוג המתמחה בפענוח MRI וארתרוגרפיה. הרדיולוג מנתח את תמונות מכשיר ה-MRI ומעניק את חוות הדעת שלו לרופא המטפל. במידה וממצאי בדיקת הארתרוגרפיה אינם חד משמעיים, יתכן שיהיה צורך בבדיקה נוספת בהמשך.

ד"ר סטפן בן שושן הוא מומחה בכיר ברדיולוגיה פולשנית ואבחנתית , מומחה לעמוד שדרה ומפרקים, בקבוצת אסיא מדיקל, מנהל את מכון ה-MRI ואת היחידה לרדיולוגיה אבחונית וטיפולית, בביה"ח מעייני הישועה בבני ברק.

צור קשר

  אסיא מדיקל

  ניתן ליצור קשר באמצעות:

  טלפון: 074-7050130
  פקס: 03-7644445
  וואצאפ: 050-6831120
  info@assia.co.il
  לזימון תור מהיר לחץ כאן 

  אסיא מדיקל – מומחים בכירורגיה
  רחוב הברזל 20, רמת החייל, ת"א
  מיקוד 69710

  כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר נועדו למתן אינפורמציה כללית בלבד ואינם מהווים ייעוץ או חוות דעת ואין בהם משום תחליף לקבלת חוות דעת אישית מקצועית מגורם מוסמך המתייחסת באופן ישיר לנתוניו האישיים של המשתמש. הגלישה באתר, הצפייה בתכנים וההסתמכות עליהם ייעשו על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.